گوناگون

آلمان در سندی محرمانه ترکیه را ‘کانون اسلام‌گرایان’ خواند

در یک سند محرمانه دولت آلمان، که تلویزیون آ.آر.د آلمان و خبرگزاری آسوشتیدپرس به آن دست یافته‌اند، از ترکیه به عنوان “کانون اصلی فعالیت گروه‌های اسلام‌گرا” یاد شده است…

گزارش ها منتشر شده حاکی از آن است که در این سند دولت آلمان با اشاره به “اظهارات و اقدامات حمایت‌آمیز فراوان ترکیه” از گروه‌هایی چون اخوان‌المسلمین و حماس، می‌گوید این کشور از “گروه‌های اسلام‌گرای مسلح مخالف در سوریه” هم حمایت می‌کند و این همه نشانه‌ای از “نزدیکی ایدئولوژیک” ترکیه با گروه‌های اسلام‌گرا است.

در این سند محرمانه آمده است: “در پی اسلامی شدن گام به گام سیاست داخلی و خارجی آنکارا، ترکیه به کانونی برای فعالیت گروه‌های اسلام‌گرای خاورمیانه بدل شده است.”

وزارت خارجه ترکیه با محکوم کردن گزارش تلویزیون آ.آر.د آلمان خواهان ارائه توضیح رسمی از جانب دولت این کشور شده است.

به گزارش آناتولی، خبرگزاری رسمی ترکیه، وزارت خارجه این کشور گفته است: “روشن است که گروه تروریستی پ‌.ک‌.ک، که همچنان ترکیه را هدف می‌گیرد، به همراه جو سیاسی آلمان که به داشتن معیارهای دوگانه مشهور است، باعث طرح چنین ادعاهایی شده است.”

سند محرمانه‌ای که فاش‌شده گزارش وزارت کشور آلمان در پاسخ به سوالی از جانب حزب چپگرای این کشور بوده است.

سویم داغدالن، نماینده ترک‌تبار پارلمان آلمان و سخنگوی کمیته روابط خارجی حزب چپ، خواهان “تغییر اساسی” رابطه میان آلمان و ترکیه شده است. خانم داغدالن گفته است: “شما نمی‌توانید با آقای اردوغان مثل شریک درجه یک آلمان، اتحادیه اروپا و ناتو برخورد کنید، در حالی که در
اسناد داخلی او را در مرکز اسلام‌گرایی و حامی تروریسم اسلام‌گرا معرفی می‌‎کنید.”

دولت و وزارت کشور آلمان از اظهار نظر درباره محتوای سند خودداری کرده‌اند. اما سخنگوی دولت آلمان گفت این کشور ترکیه را به چشم شریکی در مبارزه با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) می‌بیند.

در روابط ترکیه با آلمان در ماه‌های گذشته تنش‌هایی پیش آمده است، اما دو دولت تلاش کرده‌اند که درباره بحران پناهجویان و لغو ویزا برای شهروندان ترکیه به تفاهم برسند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا