گوناگون

ایران از عراق خواست کنترل بیشتری بر مرزهای دو کشور اعمال کند


رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، در ملاقات با فالح فیاض، دبیر شورای عالی امنیت ملی عراق، خواستار تشکیل کمیته های مشترک مرزی دو کشور برای جلوگیری از “تردد تروریست ها” یا در واقع ورود آنان به ایران شد…

به گزارش رادیو فرانسه، در این دیدار که در تهران برگزار شد، سرلشگر باقری از ارتش و نیروهای امنیتی عراق خواست که مراقبت و کنترل بیشتری بر مرزهای خود اعمال و حضور خود را در آنها تقویت کنند.
سرلشگر باقری در پایان ابراز امیدواری کرد که ارتش عراق بتواند هر چه سریعتر با بیرون راندن نیروهای داعش از موصل و دیگر مناطق این کشور کنترل خود را بر عراق تثبیت کند.
ورود نیروهای داعش به ایران به ویژه از طریق مرزهای عراق و پاکستان به منشاء نگرانی مقامات جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده است. در روزهای گذشته وزارت اطلاعات ایران و استانداری استان کرمانشاه خبر دادند که یک تیم از انتحارکنندگان وابسته به داعش در شهرهای کرمانشاه و جوانرود شناسایی و منهدم شدند. در این عملیات، به گفتۀ مقامات ایران، چهار تن از اعضای گروه داعش از جمله یکی از مسئولان این گروه کشته و شماری دیگر دستگیر شدند.
ارتش عراق و سایر نیروهای مسلح این کشور در دو سه سال گذشته نشان دادند که توانایی حراست از این سرزمین و مرزهای آن را ندارند به طوری که حدود نیمی از این کشور از کنترل دولت مرکزی خارج شده و ای بسا بدون مداخلات نظامی قدرت ها و ائتلاف های گستردۀ خارجی و منطقه کنترل کل کشور در مقابل حملات داعش از کنترل دولت مرکزی خارج می شد.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا