جوانان

برگزاری نشست مشترک شوراهای صنفی دانشگاه‌ها در سایه نگاه‌های سیاسی و امنیتی

دانشجویان معتقدند که ساختار وزارت علوم در سالیان متوالی در پی حذف طبقات پایین جامعه از فرآیند آموزش و تحصیل است. شاهد مثال این ادعا نیز برنامه‌های مختلف ‏توسعه است این وزارت‌خانه سعی داشته است تا بار مسئولیت‌های رفاهی و آموزشی را از دوش خود بردارد و ‏آن را به بخش خصوصی واگذار نماید….

تشکیل شوراهای صنفی و پیگیری حقوق اصناف مختلف یکی از پایه‌های جوامع دموکراتیک است اما همچنان در کشور ما با این نهادهای مدنی برخورد می‌شود. روز ۲۶ مرداد نمایندگان شوراهای صنفی دانشگاه‌های کشور مجبور شدند که برای برگزاری نشستی مشترک در مقابل وزارت علوم ‏گرد هم بیایند. پیش از این با برگزاری این نشست در دانشگاه شیراز مخالفت شده و از سوی مسئولان آموزش عالی کشور لغو شده بود.

به گفته اعضای شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه‌های کشور با توجه به لغو این نشست، دانشجویان تصمیم گرفتند نشستی در وزارت علوم برگزار کنند، پس از آنکه مسئولان به دانشجویان اجازه ورود ندادند آنها نشست خود را مقابل این وزارتخانه برگزار کردند. وزیر علوم و مسئولان وزارت در جمع دانشجویان حضور پیدا نکردند و نیروهای انتظامی و سپس ‏حراست این وزارتخانه تنها استقبال‌کنندگان از این نشست بودند.

به گفته منابع دانشجویی باوجود تلاش هایی که برای جلوگیری از ‏برگزاری نشست توسط نیروهای انتظامی و حراست صورت گرفت، با پافشاری نمایندگان شوراها این جلسه به مدت ۳ ساعت در پلکان ورودی ساختمان وزارت خانه برگزار شد.

به گزارش کلمه، فشار نیروهای امنیتی در حالی بود که شوراها پیش از این تاکید کرده بودند علی‌رغم حواشی پیش آمده، از آنجایی که هنوز امیدوار به تغییر رویه مسئولین در سیاستگذاری‌ها هستند،‏ نشست را به طور خصوصی و بدون فراخوان عمومی در فضایی آرام برگزار خواهند کرد.

در این نشست نمایندگان شوراهای صنفی از دانشگاه های علم و صنعت تهران، علامه طباطبایی تهران، دانشگاه تهران، ‏شهید بهشتی، نوشیروانی بابل، زنجان، هنر تهران، خلیج فارس بوشهر، صنعتی شاهرود، تربیت مدرس ‏تهران، صنعتی شریف تهران، هنر تبریز، نیشابور، صنعتی ارومیه و آموزش عالی اسفراین به شرح مشکلات ‏عدیده شان در دانشگاه خود پرداختند، مشکلاتی نظیر عدم کیفیت و نرخ بالای تغذیه و اسکان دانشجویان، ‏دسترسی نداشتن به آئین نامه های صادره از وزارت علوم، فرآیند واگذاری اصناف دانشگاه به صورت مزایده که ‏بار اجاره بالای آن را دانشجویان باید بپردازند، پولی شدن خدمات رفاهی ارائه شده به دانشجویان و نبود ‏نظارت شورا به آشپزخانه‌ها و سلف‌ها، عدم همکاری مسئولان دانشگاه با اعضای شورا و غیره پرداختند.

‏دانشجویان معتقدند که ساختار وزارت علوم در سالیان متوالی در پی حذف طبقات پایین جامعه از فرآیند آموزش و تحصیل است. شاهد مثال این ادعا نیز برنامه‌های مختلف ‏توسعه است این وزارت‌خانه سعی داشته است تا بار مسئولیت‌های رفاهی و آموزشی را از دوش خود بردارد و ‏آن را به بخش خصوصی واگذار نماید.

پیشاپیش مشخص است که این پروژه ثمره ای جز چندین برابر کردن مصائب زندگی دانشجویی در پی نخواهد داشت. ‏وزارت علوم در سالیان متوالی در دولت های مختلف سعی داشته تا آموزش عالی رایگان را حذف و به ‏جای آن دوره‌های پولی را افزایش دهد، اظهارات اخیر کارگر، مدیر کل توسعه و اشتغال نیز نشان دهنده ‏نگاه کلی دولت به دانشجویان است که تنها پیام آن تا بهره وری بیشتر از دانشجویان است که آنان به صورت کارگران ‏ارزان در اختیار کارفرمایان بخش خصوصی قرار گیرند.

‏به گفته منابع دانشجویی در حین نشست بارها حراست و نیروهای انتظامی سعی داشتند جو آرام را بر هم زنند. اما دانشجویان پاسخ تندی آنان ‏را به درستی دادند. در ادامه نیروهای حراست سعی داشتند از بین دانشجویان چند نفر را به عنوان نماینده ‏وارد ساختمان وزارت کنند که دانشجویان حاضر نشدند نماینده ای معرفی کنند و همه جمعیت خود را ‏نماینده صنف اعلام کردند. ‏

موضوعات و تصمیمات نشست در قالب سه مطالبه کلی و فوری طی نامه ای به وزیر علوم اعلام ‏گردید ‏و ‏تحویل دفتر وزیر شد. ‎

شوراهای صنفی طی نامه ای جداگانه خواستار جلسه ای حضوری قبل از بازگشایی دانشگاه ها و خوابگاه ها ‏با ‏وزیر علوم ‏شدند. ‎

مهمترین موضوعات مورد بحث که در آخر در قالب مطالبات فوری ‏تحویل دفتر وزیر علوم شد به شرح ذیل است: ‎

‏۱‏‎_ ‎عدم هرگونه افزایش هزینه اسکان و تغذیه سال جدید تحصیلی که پیش تر اعلام شده بود

‏۲‏‎_ ‎ابلاغ هرچه سریعتر قانون افزایش سنوات تحصیلی پیرو جلسات و پیگیری ها و وعده های پیشین‎ ‎

‏۳_ اعمال وعده تحقق نیافته عمومی و علنی شدن قوانین و آیین نامه های مصوب موجود در برابر دانشجویان.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا