اخبار

تازه‌ ترین مواضع خامنه‌ای درباره حوادث ۸۸

اعتراضات مردمی در سال ۱۳۸۸ و شکاف ایجاد شده در حکومت اسلامی ایران که دامنه آن روز بروز گسترده تر می شود. بن بست و افلاس رژیم« فقاهتی» ، مدعیات دروغ رهبر رژیم« ولایت فقیه» و اوج گیری اختلاف‌های حکومتیان در بالاترین سطح، در طول چند سال گذشته در نهایت با واکنش خشمگینانه سید علی خامنه‌ای نشان از نگرانی به آینده رژیم  استبداد مذهبی است . او امروز نیز همانند سخنان قبلی خود در دیدار با ائمه مساجد تهران ماهیت و عملکرد رژیم را در مورد محصورین اظهار کرده گفت: « اقدامات سران فتنه٬ بهانه‌ای برای حمله به نظام شد»…

به گزارش دیگربان، خامنه‌ای : « به یکی از رهبران اعتراضات به انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ هشدار داده که «مدیریت این جریان به دست بیگانگان می‌افتد» اما آنها حرف او را نفهمیدند.
به گفته وی «در خلال این نگاه کلان و جریان شناسی واقعی، تکلیف مسائل جاری و موضع‌گیری انسان در قبال اشخاص، احزاب و گروه‌ها نیز مشخص می‌شود.»

خامنه‌ای به عنوان مثال درباره اهمیت داشتن نگاه و تحلیل کلان افزوده «در اوایل فتنه به یکی از سران فتنه گفتم شما در ظاهر با نظام هستید و به‌گفته خودتان در حال اعتراض انتخاباتی هستید اما بدانید که مدیریت این جریان به دست بیگانگان می‌افتد و آنها با استفاده از کار شما، اصل نظام را هدف می‌گیرند.»

وی افزود: «آنها ــ البته اگر با نگاه خوشبینانه به ماجرا بنگریم ــ حرف اینجانب را نفهمیدند و وارد شدند و همه دیدند که چگونه انتخابات، بهانه‌ای برای حمله و نفی اصل نظام شد.»

رهبر جمهوری اسلامی همچنین گفته که «برخی می‌گویند یک حرفی آن موقع زده شده، بگذریم؛ اما باید توجه داشت که اگر در طرفداری از کسی حرفی زده می‌شود که مخالف سخنان و مواضع اوست، آن شخص باید اعلام مخالفت کند وگرنه به حساب او گذاشته می‌شود.»

علی خامنه‌ای و هواداران او که مدعی هستند اعتراض‌های سال ۸۸ که از آن به عنوان «فتنه» نام می‌برند٬ «دفن» شده٬ با گذشت هفت سال از آن روزها هنوز هم درباره آن حوادث سخن می‌گویند.

اظهارات خامنه‌ای نشان می‌دهد وی کماکان بر آنچه «توبه سران فتنه» خوانده می‌شود٬ اصرار دارد و تلاش‌های پشت پرده برای رفع حصر میرحسین موسوی٬ مهدی کروبی و زهرا رهنورد راه به جایی نبرده است.

واقعیت این است که خطر اصلی برای ثبات و ادامه حیات دیکتاتوری حاکم از جانب مردم در درون کشور است. بعد از سرکوب سهمگین جنبش مردمی در جریان اعتراض های گسترده پس از انتخابات ریاست جمهوری در خرداد ۱۳۸۸، رژیم ولایی تا بحال با ایجاد جو شدید امنیتی – نظامی فقط توانسته است از بروز اعتراض های گسترده خیابانی جلوگیری نماید ولی موقعیت کنونی رژیم از منظر تضاد درونی جامعه پایدار نیست. لزوم اجرای کودتای انتخاباتی ۱۳۸۸ نشان داد که ولی فقیه و جناح های کلیدی در دیکتاتوری حاکم تا چه حد به خطر مهلک مقابله از جانب مردم حساس اند و حاضرند هزینه بسیار بالایی را برای سرکوب آن تقبل نمایند.

نیروی مردم چشم اسفندیاری رژیم ولایی است که چون نمی تواند آنرا نابود سازد، لذا مهار جنبش مردمی و اعمال نفوذ بر آنرا در دستور کار قرار داده است. جنبشی مردمی که در جریان انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ و در اعتراض به کودتای انتخاباتی ولایت فقیه و نیروهای نظامی و انتظامی وابسته به او شکل گرفت از جمله وسیع ترین حرکت های اعتراضی مردمی دهه های اخیر بوده است که گذر از آن و از سر راه برداشتن رهبری آن در درجه الویت برای دیکتاتوری حاکم قرار داشته و دارد. متاسفانه در این مسیردستگاه رژیم ولایی به تنهایی عمل نمی کند و اخیرا حرکت های مشخصی از برخی شخصیت های اصلاح طلب را می توان دید که برای تعامل با دیکتاتوری در این راه قدم گذاشته اند.

تلاش در منفعل کردن جنبش و به بیراهه کشیدن مبارزه بر ضد استبداد حاکم و دعوت به دنباله روی از حوادث و کنش های جناح ها و شخصیت های هرم رژیم، عملا به معنای تسلیم شدن در برابر خواست های مرتجعان حاکم است. نگرانی خامنه ای و سایر مرتجعان حاکم  از ”عاقبت نظام“ نگرانی درباره خواست های مردم و فاجعه ای که بر میهن ما تحمیل شده است نیست بلکه این نگرانی به بحث ها و چالش های رهبری رژیم بر سر چگونگی حفظ نظام سیاسی کنونی و جایگاه ویژه ”روحانیت“ برای انحصار حاکمیت سیاسی و تأمین آن برای طولانی کردن عمر حاکمیت قرون وسطایی  مربوط می شود.

در شرایط کنونی ، جنبش مردمی در مقاطع‌ مختلف نشان داده است که با تکیه به نیرو‌های اجتماعی و افکار عمومی، می‌تواند دیکتاتوری حاکم را به چالش کشید. لازمهٔ این مهم، همبستگی تمامی نیروهای مترقی و توهم زدایی دربارۀ “حکومت قانون” در جمهوری اسلامی  و درک این واقعیت است که در چارچوب رژیم ولایت‌فقیه تغییرهای بنیادی و پایدار در مسیر تحقق منافع و مصالح مردم، امکان‌ناپذیر نیست.لازم است که نیروهای مترقی و میهن دوست با هرنوع حرکتی در جهت عقیم کردن جنبش مردمی مبارزه نمایند و تمام امکانات خود را در راستای ارتقاء آن و ایجاد اتحاد های وسیع برای گذر از استبداد حاکم بکار گیرند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا