بین‌المللی

توافق کردها و نیروهای دولتی در سوریه بر سر آتش‌بس در حسکه

شهر حسکه در شمال سوریه که در اختیار کردهاست در روزهای گذشته صحنه درگیری‌های شدید شبه‌نظامیان کرد و نیروهای طرفدار رژیم بشار اسد بوده است. در پی این درگیری‌های خونبار دو طرف بر سر آتش‌بس به توافق رسیدند…

شفقنا- شبکه خبری الجزیره قطر بعد از ظهر امروز (سه شنبه) از توافق ارتش سوریه و شبه نظامیان کرد وابسته به یگان های مدافع خلق (YPG) برای برقراری آتش بس در شهر حسکه در شمال شرق این کشور با میانجی گری روسیه خبر داد.
در همین حال، شبکه خبری المیادین از یک مسئول بلندپایه در یگان های مدافع خلق نقل کرد که در مذاکرات با دولت سوریه در پایگاه هوایی «حمیمیم» در حومه جنوبی استان ساحلی اللاذقیه در غرب این کشور که محل استقرار نیروهای نظامی روسیه به شمار می آید، تاکنون هیچ گونه تفاهمی به دست نیامده است.
این مسئول بلندپایه در گفت و گو با المیادین تاکید کرد که هر کدام از دو طرف مذاکره برای دستیابی به توافق خواسته هایی مطرح کرده اند که در این میان یگان های مدافع خلق از دولت سوریه خواسته اند حکومت های خودگردان کردها در مناطق کردنشین واقع در شمال و شمال شرق این کشور را به رسمیت بشناسند.
به گفته این مسئول کرد، یگان های مدافع خلق می خواهند حضور نهادهای دولت سوریه در حسکه تنها در مربع های امنیتی واقع در محله «تل کوکب» خلاصه شود در حالی که دولت با چنین سازشی مخالفت کرده و خواهان بازگرداندن اوضاع به حالت قبلی می باشد.
با این حال، المیادین دقایقی پس از آن به نقل از یک فرمانده یگان های مدافع خلق از توافق آنها و ارتش سوریه بر سر برقراری آتش بس در حسکه خبر داد.
در همین حال، بخش عربی خبرگزاری رویترز نیز به نقل از یک مسئول یگان های مدافع خلق و تلویزیون دولتی سوریه گزارش داد که دو طرف برای برقراری آتش بس در حسکه به توافق رسیدند و آتش بس در این شهر نیز در ساعت ۱۵:۳۰ دقیقه امروز به وقت تهران به مرحله اجرا درآمد.
رویترز از دیده بان حقوق بشر سوریه که یک نهاد مخالف نظام حاکم در این کشور بوده و مقر اصلی آن در شهر لندن، پایتخت بریتانیا قرار دارد نیز نقل کرد که یگان های مدافع خلق در پی درگیری های یک هفته اخیر با نیروهای دولتی در حسکه، در حال حاضر تقریبا به طور کامل کنترل این شهر را در دست دارند.
این در حالی است که ارتش سوریه و شبه نظامیان کرد دو روز پیش نیز با میانجی گری روسیه برای برقراری آتش بس در شهر حسکه که کردها بیشتر ساکنان آن را تشکیل می دهند، توافق کرده بودند تا به درگیری های مسلحانه و خونین در این شهر پایان دهند، با این حال طولی نکشید که درگیری های میان دو طرف از سر گرفته شد.
یادآور می شود که درگیری مسلحانه یک هفته اخیر در حسکه که بخشی از آن در دست شبه نظامیان کرد و بخش دیگری نیز در کنترل نیروهای دولتی سوریه است، شدیدترین درگیری میان دو طرف از زمان آغاز جنگ داخلی در این کشور در سال ۲۰۱۱ میلادی به شمار می آید و فرار هزاران شهروند غیر نظامی از این شهر را نیز در پی داشته است.
در همین راستا نیز، ارتش سوریه هفته گذشته برای نخستین بار طی پنج سالی که از جنگ داخلی این کشور می گذرد، جنگنده های خود را برای بمباران یگان های مدافع خلق به حسکه فرستاد و همین مسئله نیز باعث شد که ائتلاف بین المللی به اصطلاح ضد تروریسم به رهبری آمریکا، جنگنده هایی برای دفاع از نیروهای زمینی ویژه این کشور به منطقه اعزام کند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا