زحمتکشان

چکیده گزارش‌های کارگری، هفته اول شهریور ماه

خبرها و گزارش‌های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت؛

“….طبقهٔ کارگر ایران، در مقام رزمنده‌ترین گردان اجتماعیِ خواهان تغییرهای اساسی، پایدار و دموکراتیک در میهن ما، جز تشکل و سازمان‌یافتگی صنفی ـ سیاسی به‌منظور مقابله با سیاست‌های ضدمردمی و کارگرستیزانهٔ رژیم ولایت‌فقیه راهِ دیگری پیشِ روی ندارد. بدون سازمان‌یافتن طبقهٔ کارگر در سندیکاهای مستقلِ کارگری، و حرکت منسجم و سازمان‌یافتهٔ این تشکل‌ها برای به‌چالش کشیدن سیاست‌های حاکمیت جمهوری‌اسلامی، نمی‌توان انتظار داشت که رژیم از سرِ خیرخواهی به خواست‌های طبقه کارگر ایران تن دردهد.”

پیام سومین پلنوم کمیته مرکزی حزب توده‌ای ایران به کارگران و زحمتکشان میهن- به نقل از «نامۀ مردم»، شمارۀ ۱۰۰۴، ۴ مردادماه ۱۳۹۵….

تامین امنیت سرمایه با نیروی کار ارزان و مطیع 

سوم شهریورماه-‌دردو دهه گذشته،فقیرتر کردن دستمزدبگیران در دستور کار دولت‌ها قرار داشته است.ما[جمهوری اسلامی]با ارزان سازی ارز به تولیدکنندگان خارجی یارانه می دهیم.این ارزان سازی نیروی کار دو هدف عمده را دنبال می‌کند:یکی سودرسانی به طبقات رانتخوا ودیگری جلب حمایت غرب[انحصارات امپریالیستی].

 اصلاح قانون کاریعنی دعوت‌نامه برای سرمایه‌گذاری خارجی

سوم شهریورماه-‌بهبود فضای کسب‌وکار، رفع موانع تولید و انعطاف پذیری قوانین کار پیش شرط حضور  سرمایه‌گذاری خارجی در کشور است.باید به سمت پالایش قوانین[ کار و تامین اجتماعی ] برویم تا سرمایه احساس امنیت کند.

 برنامه ششم توسعه ، خصوصی سازی و منافع طبقه کارگر 

سوم شهریورماه‌-درنشست کمیسیون تلفیق مجلس برای رسیدگی به برنامه ششم توسعه اعلام شد که دیپلماسی و قانون گذاری باید در خدمت جذب سرمایه‌گذار و فعال کردن بخش خصوصی باشد. قوانین دست و پا گیر در بازار اشتغال اصلاح خواهد شد.

 لایحه برنامه ششم و امنیت شغلی زحمتکشان 

سوم شهریورماه- درماده ۲۱ لایحه برنامه ششم توسعه برای ترغیب کارفرمایان بخش خصوصی معافیت  از پرداخت سهم کارفرما و بیمه بیکاری برای مدت دو سال در نظر گرفته شده است.درحالی که بخش خصوصی دیگر تمایل به حضور در عرصه تولید ندارد چراکه حداکثر سود فعالیت تولیدی۲۰ درصد است اما سود واردات و دلالی تا ۲۰۰درصد نیز می‌رسد، بخش خصوصی عمدتاً دلال شده‌اند.

 زنان کارگر و مصوبه مجلس 

دوم شهریور ما-ه‌نمایندگان مجلس جهت تامین نظرشورای نگهبان، کاهش ساعت کار بانوان شاغل در بخش غیر دولتی را منوط به تامین نظر کارفرما کردند.

تجمع اعتراضی کارگران قرارداد موقت بندر خمینی

دوم شهریور ماه- بامداد روز دوم شهریور ماه کارگران قرارداد موقت بندر خمینی به همراه خانواده‌هایشان در مقابل فرمانداری این شهر دست به تجمع اعتراضی  زدند.باوجود برابری ردیف‌های شغلی و مدارک تحصیلی کارکنان… در نحوه محاسبه و میزان پرداخت مزایای مزدی تفاوت‌های فاحشی وجود دارد که میزان ارزش ریالی آنها بعضا از یک میلیون تومان بیشتر است.قوانین جاری در مناطق ویژه اقتصادی دست مدیران را از سرباز زدن به اجرای قوانین کار  باز گذاشته است.کارگران قرارداد موقت خواستار ساماندهی حقوق و مزایای نیروهای قراردادموقت هستند.

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه قند فسا 

دوم شهریور ماه- کارگران این کارخانه روز اول شهریور در اعتراض به عدم راه‌اندازی کارخانه مقابل فرمانداری فسا تجمع کردند . در حال حاضر زمزمه‌هایی مبنی بر فروش این واحد به بخش خصوصی به گوش می‌رسد که به این ترتیب سنوات و مزایای شغلی و امید به آینده کارگران بیش از پیش به خطر خواهد افتاد،.امنیت شغلی کارگران با واگذاری مالکیت و مدیریت این واحد تولیدی به بخش خصوصی از بین برود خواهد رفت.

ادامه مبارزه کارگران فولاد زاگرس تا تحقق مطالبات

دوم شهریور ماه- دو ماه پیش نیز مسئولان وزارت کار وعده دادند که ظرف مدت یک ماه مطالبات  ۲۸کارگر این کارخانه‌ را  پرداخت خواهند کرد اما این وعده محقق نشد.کارگران یک سال است که دستمزد دریافت نکرده‌اند واین چندمین بار است که برا ی پیگیری مطالبات خود به تهران می‌آیند .

افزایش تجمع اعتراضی در مقابل مجلس

دوم شهریور ماه- جمعی از مربیان پیش‌دبستانی و آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی و گروهی از معلولان و خانواده‌های آنان صبح روز دوم شهریور ماه مقابل در مجلس تجمع کردند.آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی علاوه بر تعیین تکلیف وضعیت استخدامی خود در وزارت آموزش و پرورش، خواستار ارتقای وضعیت شغلی خود از آموزش‌دهنده به آموزشیار شدند.

تضمین امنیت شغلی‌،خواست کارگران کارخانه کاشی طوس

دوم شهریور ماه- کارخانه از ابتدای سال ۹۵ به مدت سه ماه تعطیل بوده و کارگران آن به مرخصی اجباری فرستاده شده بودند. این درحالیست که این کارگران همچنان بخشی از مطالبات سال گذشته خود را دریافت نکرده‌اند.پیش از تعطیلی خط تولید حدود ۳۰۰ کارگر در این کارخانه مشغول به کار بودند، که اکنون تعداد شاغلان زیر ۲۰۰ نفر است.

قراردادهای جدید نفتی و برنامه تعدیل کارکنان صنعت ملی نفت

اول شهریورماه‌-اصول و شرایط عمومی وساختارهای حاکم برقراردادهای جدید نفتی سبب تعدیل[اخراج ]گسترده کارگران٬ کارمندان و تکنسین‌های صنعت نفت و گاز می شود.

 رشد تورم و کاهش قدرت خرید کارگران 

اول شهریور ماه-‌مرکز آمار ایران گزارش شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای شهری کشور در مردادماه را ۸.۷ درصد اعلام کرد که نسبت به تیرماه، ۶.۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.این در حالی است که دستمزد کارگران پایان تر از نرخ تورم تعیین گریده است.

تجمع اعتراضی کارگران شرکت آذریت تبریز در تهران

اول شهریور ماه- به کارگران این شرکت ۹ ماه است که نه مزدی  پرداخت شده و نه تکلیف شغلی‌ آنها روشن است به همین دلیل از سه روز قبل در اعتراض به بی‌توجهی مجموعه مدیریت کارخانه به تهران آمده‌اند تا از سهامدارن اصلی کارخانه پیگیر مطالباتشان بشوند.

تجمع اعتراضی کارگران فولاد زاگرس در تهران

اول شهریور ماه- اول شهریور ماه دومین روز از تجمع صنفی  بیست و هشت کارگر باقیمانده فولاد زاگرس در تهران است. کارگران این کارخانه‌ یک سال تمام است که دستمزد نگرفته اند و در این یک سال دقیقا هجده بار برای تجمع و اعتراض به تهران آمده‌اند.

اعتراض به احکام صادره برای کارگران معدن سنگ آهن مرکزی بافق 

اول شهریور ماه- «محمدعلی جداری فروغی»، وکیل کارگران معدن سنگ آهن بافق،  گفت: پرونده کارگران معدن سنگ آهن مرکزی بافق که احکام صادره مبنی بر حبس و شلاق تعلیقی در شعبه ۱۰۵ کیفری ۲ یزد مورد اعتراض تجدیدنظرخواهی قرار گرفته بود، امروز ( اول شهریورماه) به شبعه اول دادگاه تجدیدنظر استان یزد ارجاع شد. وی افزود: امیدواریم با تشکیل جلسه در دادگاه تجدید نظر و رسیدگی عادلانه، حکم برائت این کارگران صادر شود.

اعتصاب و تجمع اعتراضی کارگران فولاد البرز 

اول شهریور ماه- دلیل اعتصاب کارگران فولاد البرز عدم دریافت ۷ ماه مزد معوقه و عیدی وپاداش سال ۹۴ به همراه پرداخت نشدن ۱۶ ماه حق بیمه  کارگران به تامین اجتماعی است که کارفرما از پرداخت آن به کارگران خوداری می‌کند.کارفرمای این واحد صنعتی صبح روز اول شهریور ماه به ۱۵۰ نفر از کارگران اجازه نداد تا طبق روال همیشه وارد محل کار خود بشوند. کارفرما گفته است :از این پس برای حضور در کارخانه باید فرد فرد کارگران یک تعهدنامه کتبی را امضا کنند که براساس متن آن کسی حق ندارد نسبت به وضعیت موجود مزدی معترض شود.

ادامه مبارزه کارگران کارخانه سدید ریخته گر

اول شهریور ماه- با توقف  فعالیت تولیدی این کارخانه از ابتدای سال گذشته (۹۴)، در حال حاضر حدود ۴۴ کارگر با سابقه در بلاتکلیفی به سر می‌برند و در عین حال هنوز ۱۸ ماه مزایای مزدی وبیمه ای  آنها به همراه عیدی سال ۹۵ پرداخت نشده است. به همین منظور  اول شهریور ماه تعدادی از کارگران کارخانه سدید ریخته گر پیش از ظهر برای پیگیری مطالبات مزدی خود به تهران آمدند.

چکیده گزارش‌های اخبار اعتراضی کارگران،ادامه هفته چهارم مرداد ماه

تجمع اعتراضی کارگران اخراج شده کارخانه‌ سیمان دهلران 

سی‌ و یکم مرداد ماه- روز سی‌ و یکم مرداد ماه کارگران اخراجی سیمان دهلران در استان ایلام به همراه خانواده ایشان  در دروازه ورودی شهر دهلران تجمع کردند. کارفرما به کارگران اخراجی کارخانه سیمان دهلران که هر کدام دارای سوابق بیش از ۷ سال هستند گفته است در شرایطی می توانند به کار سابقشان بازگردند  که  بصورت قرار داد موقت در کارخانه کار کننداین در حالیست که پیش از این نوع قرار داد کار کارگران بصورت دائمی بوده وکارفرما حق اخراج آنها را نداشته است.

خواست کارگران معادن اجرای قانون مشاغل سخت و زیان آور است

سی‌ و یکم مرداد ماه- در اعتراض به مصوبه اخیر شورای عالی حفاظت فنی مبنی بر تغییر شرایط مشاغل سخت و زیان آور کارگران می‌‌گویند؛هیچ بعید نیست که با این مصوبه مسئولان سازمان تامین اجتماعی چنین استدلال کنند که دیگر نمی‌توانند برای همه کارگران مشمول مشاغل سخت و زیان آور احکام بازنشستگی پیش از موعد صادر کنند و در نتیجه سرنوشت شمار قابل توجهی از معدنچیان مشمول مقررات مشاغل سخت و زیان آور به اراده کارفرمایان واگذار می‌شود.

اعتصاب کارگران کارخانه فولاد البرز

سی‌ و یکم مرداد ماه-  کارگران کارخانه فولاد البرز در اعتراض به عدم دریافت بیش از ۷ ماه حقوق وعیدی وپاداش، صبح روز یکشنبه۳۱مرداد ماه  دست از کار کشیده ودر محوطه کارخانه تجمع کرده‌اند.علاوه بر مزد معوقه،حدود ۱۶ ماه است حق بیمه آنها به تامین اجتماعی پرداخت نشده و برای همین از شروع سال جاری تاکنون دفترچه‌های بیمه کارگران تمدید نشده است. کارگران در این اعتصاب  خواستار دریافت مطالبات خود شدند.

خواست کارگران شهرداری سردشت, تضمین امنیت شغلی‌ و پرداخت به موقع دستمزد‌ها است.

سی‌ و یکم مرداد ماه- کارگرانی  که در شهرداری سردشت  و سازمان‌های وابسته به آن به صورت رسمی ، قراردادی وروزمزدی مشغول کارند؛ سه ماه حقوق معوقه طلب دارند.علاوه بر دستمزد معوقه، شهرداری سردشت در پرداخت بیمه کارگران به تامین اجتماعی کوتاهی کرده است و به همین دلیل  تامین اجتماعی سردشت نیز دفترچه‌های درمانی کارگران را یکماهه تمدید  می کند.اکثر قریب به اتفاق کارگرانی که در این واحد کار می‌کنند روز مزدی بوده وبه دلیل نداشتن  قرارداد کارطبیعتا فاقد امنیت شغلی‌ هستند.

ادامه مبارزه آموزش‌دهندگان نهضت سواد آموزی 

سی‌ و یکم مرداد ماه- صبح روز ۳۱ مرداد ماه ، آموزش‌دهندگان نهضت سواد آموزی برای چندمین بار مقابل مجلس تجمع کردند. آموزش‌دهندگان نهضت سواد آموزی  که بین ۵ تا ۱۵ سال سابقه کار به عنوان آموزش‌دهنده دارند، خواهان استخدام دائمی هستند.

اعتراض کارگران کارخانه‌ فولاد خرم آباد

سی‌ و یکم مرداد ماه- واحد تولیدی «فولاد خرم آباد» که از آذر ماه سال گذشته به دلیل کمبود منابع مالی فعالیت خود را موقتا متوقف و اقدام به اخراج کارگران کرده بود، اردیبهشت ماه سال جاری فعالیت دوباره خود را با حداقل ۳۰ کارگر که اکثرا نیروی کار جدید هستندآغاز کرد. نگرانی کارگران این کارخانه تاخیر در پرداخت مطالبات مزدی و پرداخت حق بیمه کارگران است.

خواست کارگران ساختمانی برخورداری از بیمه‌ همگانی است

سی‌‌ام مرداد ماه- سازمان تامین اجتماعی به علت اتخاذ سیاست‌های سهمیه بندی بیمه کارگران ساختمانی آمار صحیحی از تعداد کارگران ساختمانی بیمه شده ارائه نمی کند. حدود ۶۰۰ هزار کارگر ساختمانی از بیمه تامین اجتماعی برخوردار نیستند.سازمان تامین اجتماعی ملزم است هر چه سریعتر سهمیه بندی بیمه کارگران ساختمانی را در سراسر کشور حذف کند. زیرا با توجه به شرایط نامطلوب معیشتی، عدم برخورداری از حق بیمه ظلمی مضاعف در حق کارگران ساختمانی است.

خواسته‌های به حق کارگران ایران چوکا

سی‌‌ام مرداد ماه- با گذشت سه روز از اعلام آمادگی کارگران(۲۷ مرداد ماه) برای از سر گیری فعالیت کارخانه ، هنوز کارفرما هیچ اقدامی برای شروع بکار انجام نداده است. تامین شدن  مواد اولیه تولید ، تمدید قرارداد کار و تامین امنیت شغلی کارگران و همچنین راه‌اندازی مجدد سرویس ایاب و ذهاب و پرداخت معوقات مزدی و بیمه‌ای ، از خواسته‌های به حق کارگران برای ادامه فعالیت است.

نامه اعتراضی نیروهای شرکتی شرکت توزیع برق خراسان شمالی

سی‌‌ام مرداد ماه-…در این فرصت که مسئله حقوق‌های نامتعارف ونابرابر برای عموم آشکار شده است، در راستای مطالبه برابری،…  درخواست‌های ذیل را تقاضا داریم:

_ فارغ از نوع قرارداد، یکسان سازی نسبی حقوق، مزایا و پاداش‌ها بسته به سمت و مدرک تحصیلی برای کارکنان

_ حذف شرکت‌های واسطه‌ای و تبدیل وضعیت (تبدیل قرارداد) نیروهای تامین نیروی شرکتی به قرارداد مستقیم

ادامه تجمع اعتراضی دانش‌آموختگان دانشگاه صنعت نفت

سی‌‌ام مرداد ماه- روز سی‌ام مرداد  ماه ، سومین هفته از تجمع دانش‌آموختگان دانشگاه صنعت نفت مقابل مجلس  در اعتراض به خلف وعده وزارت نفت میگذرد.دانش آموختگان دانشکده صنعت نفت می‌گویند طبق آئین نامه این دانشکده باید پس از فارغ التحصیلی به استخدام وزارت نفت درآیند، اما روند استخدام با دستور وزارت نفت متوقف شده است.

خواست بر حق کارگران شرکت راه آهن ایران

بیست و نهم مرداد ماه- یک شرکت پیمانکاری که از ابتدای تیرماه با شرکت راه آهن ایران قرارداد بسته است،دستمزد تیرماه کارگران را پرداخت نکرده است.طبق قراردادهای پیمانکاری، شرکت‌ها موظفند تا سه ماه بدون پرداخت صورت وضعیت مطالبات مزدی کارگران را پرداخت کنند.

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه فرهنگیان سیرجان

بیست و هشتم مرداد ماه-  دانشجویان دانشگاه فرهنگیان سیرجان  به علت نارضایتی از نحوه تقسیم محل خدمتشان دست به تجمع اعتراضی زدند.آموزش و پرورش نسبت به تعهدات خود در مورد توزیع محل خدمت دانشجویان عمل نکرده‌است.آموزش و پرورش  متعهد شده است که  دانشجویان را در شهر خودشان نگه‌دارد، اما پس از فارغ‌التحصیلی آنها را در نقاط دیگر به کار می‌گیرد.

خواست کارگران ساختمانی استان کردستان ،برخورداری از حق بیمه‌ است 

بیست و هشتم مرداد ماه- بعضی از کارگران ساختمانی که متقاضی بیمه می‌باشند بیش از ۳ الی ۴ سال در لیست انتظار بیمه کارگران ساختمانی می باشند و هنوز بیمه نشده‌اند. کارگران ساختمانی از غرامت دستمزد ایام بیماری برخوردار نیستند و از دریافت این غرامت مستثنی شده‌اند.

پایان موقتی اعتصاب کارگران کارخانه صنایع چوب وکاغذ «ایران چوکا» تا تحقق وعده ها

بیست و هشتم مرداد ماه- خواسته صنفی ما در ده روز تجمع[ اعتصاب ] بازگشایی کارخانه، پرداخت مطالبات معوقه مزدی و امکان اشتغال دوباره کارگران  بود که کارفرما تا امروز به این موضوع بی‌اعتنا بود.کارگران کارخانه ایران چوکا با اعتماد به وعده‌های داده شده، موقتا به تجمع اعتراضی[ اعتصاب ] خود پایان دادند.

خواست کارگران ساختمانی بروجرد،برخورداری از حق بیمه‌ است

بیست و هفتم مرداد ماه- اجرای سهمیه بندی به حق کشی و تضییع حقوق کارگران انجامیده است و در سال جاری فقط عده محدودی توانسته اند از این سهمیه بیمه استفاده کنند و جمع کثیری از کارگران ساختمانی پشت درهای بسته تامین اجتماعی در انتظار بیمه شدن هستند.

اعتراض بازنشستگان به تأخیر در پرداخت ما به التفاوت مستمری ها

بیست و هفتم مرداد ماه- طبق اعلان قبلی مسئولان سازمان تامین اجتماعی قرار بود مطالبات مربوط به افزایش مابه‌التفاوت مستمری سه میلیون و نیم کارگر بازنشسته از امروز پرداخت شود اما بنابر اعلام رسمی این سازمان دست  کم این پرداخت‌ها با ۲۴ ساعت تاخیر آغاز خواهد شد. با یک  محاسبه سرانگشتی ارزش ریالی این رقم که مربوط به  دو ماه نخست سال ۹۵ است, به روشنی آشکار می‌‌شود. کارگران بازنشسته حق دارند از شنیدن خبر تاخیر در پرداخت مابه‌التفاوت افزایش مستمری‌ها نگران شوند و از آینده خود احساس خطر کنند.

منابع مورد استفاده: ‌ شرق -فرارو‌ -ایسنا- مهر– ایرنا – ایلنا

احیای حقوق سندیکایی، ایجاد و احیای سندیکاهای واقعی و مستقل خواست طبقه کارگر ایران است!

اعتصاب حق سیاسی کارگران است!

هیچ کارگری را نمی‌توان به دلیل فعالیت؛ مبارزه سندیکایی و اعتصاب بازداشت یا از کار اخراج کرد!

کارگران و فعالان سندیکایی را آزاد کنید!

اخبار-کار

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا