گوناگون

ماجرای «گلایه» ی خاتمی از روحانی

یکی از نزدیکان محمد خاتمی، رئیس جمهور دولت اصلاحات، و عضو شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، می‌گوید که در پی انتخابات مجلس محمد خاتمی در دیداری با حسن روحانی، رئیس جمهور کنونی، از او «گلایه» کرده است…

حسن رسولی، عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان ایران، به شماره چهارشنبه، سوم شهریور، روزنامه آرمان گفت که این «گلایه» در دیداری خصوصی و پس از آن مطرح شده است که «حامیان آقای روحانی که در انتخابات مجلس با اصلاح‌طلبان ائتلاف کرده بودند، به عهد خود وفا نکردند».

آقای رسولی توضیح داد که محمد خاتمی در دیدار با حسن روحانی، «گلایه خود و اصلاح‌طلبان» را به آقای روحانی منتقل کرده است.

به گفته این چهره نزدیک به آقای خاتمی، «نکته مهم درباره بدعهدی حامیان آقای روحانی، کج‌رفتاری برخی از وزرای دولت برخلاف جهت‌گیری این ائتلاف بوده است».

حسن رسولی گفت: «بدعهدی برخی افراد در این ائتلاف سبب از دست رفتن برخی از ارکان مهم مجلس دهم برای اصلاح‌طلبان شده است.»

عضو شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در این مصاحبه خبر داد که حسن روحانی، این انتقاد را «پذیرفته» و «گویا به این وزرا تذکر نیز داده‌اند و از آنها خواسته‌اند همکاری بیشتری با اصلاح‌طلبان [حکومتی]داشته باشند».

به گفته آقای رسولی، اصلاح‌طلبان از «عدم انسجام در دولت گلایه دارند» و «هنگامی که رئیس ‌جمهور به عنوان رئیس قوه مجریه کشور در مقابل فراکسیون امید به عنوان فراکسیون حامی دولت یک موضع می‌گیرد، برخی از وزرا و افراد کابینه نباید موضع دیگری بگیرند و باعث دودستگی در مواضع دولت شوند».

جریان موسوم به اصلاح‌طلب به رهبری محمد خاتمی، در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ ایران از حسن روحانی حمایت کرد.

این حمایت در شرایطی رخ داد که محمدرضا عارف، از چهره‌های نزدیک به آقای خاتمی در انتخابات حضور داشت، اما در نهایت ناچار به کناره‌گیری شد.

در انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۹۴ نیز، جریان حامی دولت حسن روحانی و اصلاح‌طلبان تقریبا در تمام ایران، فهرست‌های مشترکی ارائه کردند.

در همین حال آقای رسولی به روزنامه آرمان گفته است که اصلاح‌طلبان [حکومتی]در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده، «در طول آقای روحانی کاندیدا معرفی خواهند کرد».

حسن رسولی هشدار داد که «اگر جریان اصلاحات در عرض آقای روحانی کاندیدا معرفی کند، حدود ۵۰ درصد از پایگاه جریان اصلاحات به سمت دیگری کشیده می‌شوند و این دودستگی در نهایت به سود رقبای سیاسی اصلاح‌طلبان و آقای روحانی تمام خواهد شد».

رفع حصر از میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد، رهبران جنبش سبز که از زمستان سال ۸۹ بدون برگزاری دادگاه محبوس هستند، یکی از وعده‌های حسن روحانی در مبارزات انتخاباتی سال ۹۲ بود.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا