گوناگون

بازداشت یک یونانی در ارتباط با ‘نفتکش‌های گم‌شده’ تایید شد

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران، گزارش‌های مربوط به “گم شدن” چند نفتکش ایرانی در دولت گذشته و بازداشت یک شهروند یونانی در ارتباط با این پرونده را تایید کرده است.
یونان

گزارش ها حکایت از آن دارد که امروز (جمعه ۵ شهریور) آقای زنگنه در یک نشست خبری گفت که در دولت گذشته و در زمان تحریم‌ها یک فرد یونانی با “روش‌های عجیب و غریبی قرار بود با نام خودش ۸ نفتکش (برای ایران) خریداری کند”.
به گفته زنگنه این فرد پول خرید نفتکش‌ها را از ایران گرفته اما “مشکلی در تحویل بروز کرده و پول را پس نداده است”.
وزیر نفت دولت روحانی گفته است که دو نفتکش به ایران تحویل داده شده و متهم یونانی “با ترفندهایی به ایران آورده و بازداشت شده است.”
گزارش‌هایی که در روزهای گذشته درباره این پرونده منتشر شد حاکی از آن بود که در دولت محمود احمدی‌نژاد ۲۸ میلیون یورو از پول صندوق بازنشستگی برای خرید نفتکش در اختیار فردی یونانی به نام “دمیتری کامبیس” قرار داده شده است.
حجت‌الله میرزایی، معاون اقتصادی وزیر کار ایران به روزنامه شرق گفت “این معامله که به پیشنهاد شرکت ملی نفت در آن زمان از سوی شرکت ملی نفتکش انجام شده، خسارت زیادی به این صندوق وارد کرده است”.
به گفته میرزایی دمیتری کامبیس تا مدتی طولانی از تحویل نفتکش‌ها خودداری کرده و در نهایت پنج نفتکش را تحویل داده و سه نفتکش دیگر را “نه تنها تحویل نداده، بلکه اوراق کرده است”.
روزنامه ایران هم در گزارشی گفته بود که متهم یونانی با “شگرد ویژه‌ای” به ایران آورده و سه هفته پس از ورودش به فرودگاه امام خمینی بازداشت شده است.
رسانه‌های ایرانی پرونده این نفتکش‌ها را یادآور پرونده ” دکل گم‌شده نفتی” در دولت قبل دانسته‌اند.
وزیر نفت ایران در نشست خبری امروز خود گفت که “بسیاری از پول‌های ایران در دوران تحریم رفته و این اتفاق‌ها در جابجایی پول‌ها رخ داده است”.
زنگنه گفت “ما اطلاع نداریم که این پول ها و ریزش‌ها کجا و به جیب چه کسانی می‌رفته است و چه هزینه‌هایی داشته، اما متاسفانه ملت ایران این هزینه‌ها را پرداخت کرده است”.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا