زحمتکشان

چکیده گزارش‌های کارگری، هفته دوم شهریور ماه

“تهیه و تدوین قانون کار و تامین اجتماعی دمکراتیک،با مشارکت مستقیم نماینده‌های سازمان‌های صنفی کارگران و زحمتکشان،تامین حقوق بازنشستگی برای کلیه زحمتکشان شهر و روستا،غیر قانونی کردن کار کودکان،”

پیشنهاد‌های حزب توده‌ ایران برای برنامه اقتصادی مردمی- برای پیشرفت و رشد اجتماعی، مصوبه ششمین کنگره حزب توده‌ ایران- بهمن ماه ۱۳۹۱….

قانون هدفمندی یارانه‌ها و نابودی تولید داخلی

دهم شهریور ماه-۳۵ تا ۵۰ درصد از صنایع توقف دارند که البته نیمی از آنها یا از سال‌های گذشته متوقف شده‌اند یا به دلایل دیگر کار را تعطیل کرده‌‌اند.از زمان اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها صنعت و تولید در کشور تعطیل شد و هزاران کارگر کار خود را از دست دادند.

خصوصی سازی٬ آزاد سازی قیمت‌ها و معیشت کارگران

دهم شهریور- ماه‌نماینده اتاق بازرگانی اعلام داشت٬ درکارنامه اقتصادی، سیاسی و اجتماعی دولت٬ افزایش قیمت حامل‌های انرژی[ آزاد سازی قیمت‌ها ] و بهبود فضای کسب و کار با سپردن امور به بخش خصوصی همراه انعطاف پذیری قوانین کار از نقاط قوت است.

پایمال شدن امنیت شغلی کارگران صنعت پولاد

دهم شهریور ماه- نشست کمیته راهبردی هفتمین همایش چشم‌انداز صنعت فولاد و معدن ایران خواستار خصوصی سازی همه جانبه صنعت فولاد و ” صرفه جویی و شناور نمودن هزینه نیروی کار “[ ارزان سازی نیروی کار]شد.

افزایش شکاف مزد‌هزینه و کاهش قدرت خرید کارگران

نهم شهریورماه‌-تغییرات حداقل مزد از سال ۱۳۸۶ تا سال ۱۳۹۵نشان می دهد،در سال های۱۳۸۶ تا ۱۳۹۲روند افزایش حداقل مزد کندتر[ بسیار پایین تر]از نرخ تورم بوده است. در این مدت میانگین “افزایش” حداقل دستمزد ۱۸ درصد و نرخ تورم ۲۲,۸ درصد بوده است. به عبارتی قدرت خرید کارگران از سال ۱۳۸۶ تا سال ۱۳۹۲ به میزان ۴,۸ درصد کاهش یافته است.

برنامه ششم توسعه واصلاح قانون کار

نهم شهریورماه‌-درلایحه برنامه ششم ؛توسعه کارآفرینی[ حمایت ازکارفرمایان]بازنگری در قانون و مقررات، اصلاح قانون کار و قانون تامین اجتماعی و منطقه‌ای نمودن حقوق و دستمزد مورد تاکید قرار گرفته است.

آزادسازی اقتصادی ٬ نابودی بخش صنعت واخراج دستجمعی کارگران

نهم شهریورماه- مسعود نیلی، مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور که چهره مورد اعتماد بانک جهانی در ایران است،در گفتگو با روزنامه شرق معترف شد :”بسته‌ای برای خروج از رکود تورمی در سال‌های ۹۳ و ۹۴ اعترافی به حاکم‌بودن وضعیت رکودی است… از تعطیلی و تعدیل نیرو[اخراج‌های دستجمعی کارگران] و کاهش تولیدمی‌نالند.ضربه واردشده به بخش صنعت شاید هیچ‌گاه جبران نشود و ما یک کاهش همیشگی در روند رشد صنعتی را شاهد باشیم”.

اعتراض کارگران به هرگونه تغییر و اصلاح قانون کار به نفع کارفرمایان

نهم شهریور ماه- طبقه کارگر همواره مظلوم واقع شده و بیشترین ضربه‌ها و خسارت‌ها را در راه احقاق مطالبات صنفی خود متحمل گردیده‌ است. طبقه کارگر کشور قانون کار فعلی را یک قانون حمایتی و حداقلی می‌داند که هرگونه هجمه و تعرض به آن را به بهانه‌های واهی در غالب تصویب و اجرای لایحه برنامه ششم توسعه، وضع قوانین به بهانه رفع موانع تولید و امثالهم … را به عنوان خط قرمز خود می‌داند.

برخورداری از بیمه‌ تامین اجتماعی خواست همه کارگران ساختمانی است

نهم شهریور ماه- انجمن صنفی کارگران ساختمانی شهرستان رباط کریم در اعتراض به اقدام سازمان تامین اجتماعی می‌‌گوید: این اداره مسئولیت واگذاری احراز اشتغال کارگران ساختمانی را از این نهاد صنفی سلب و به کارگزاری‌های زیر مجموعه خود واگذار کرده است.احراز صلاحیت شاغلان کارگران بخش صنعت ساختمان تخصصی است و در این راستا انجمن‌های صنفی کارگری ساختمانی که نمایندگان منتخب کارگران شاغل این حرفه هستند، توانایی و قدرت تشخیص احراز صلاحیت شاغل و غیرشاغل بودن کارگران ساختمانی را دارند.

ادامه اعتصاب کارگران مجتمع پتروشیمی رازی

نهم شهریور ماه- در نتیجه اعتصاب و همبستگی‌ کارگران، ده کارگری که از ورودشان به مجتمع جلوگیری شده بود ،توانستند با توافق کارفرما و به اتفاق کارگرانی که در حمایت از آنها بیرون مجتمع ایستاده بودند[ اعتصاب کرده بودند] نیز وارد محل کار خود شوند. اعتراضات کارگران مجتمع پتروشیمی رازی امروز (نهم شهریور)، تا تحقق خواسته‌هایشان همچنان ادامه دارد.

خواست کارگران پی وی سی سمنان پرداخت هرچه سریعتر مطالبات است

نهم شهریور ماه- حدود ۷۰ نفر از کارگران قدیمی این واحد صنعتی از آبان ماه سال ۹۴حقوقی دریافت نکرده‌اند ومابقی ۳۰ کارگری که از ابتدای سال جاری در کارخانه مشغول کار شده اند نیز بابت ۴ ماه دستمزد از کارفرما طلبکارند. با وجود آنکه کارفرما هر ماه مبالغی را از حقوق کارگران این واحد برای پرداخت حق بیمه آنان کسر می‌کند اما آن را به موقع به تأمین اجتماعی پرداخت نمی‌کند.

تعطیلی ۶٠ درصد واحدهای تولیدی و بیکاری گسترده زحمتکشان

هشتم شهریور ماه‌-محمد نهاوندیان رئیس‌دفتر رئیس‌جمهوری اظهار داشت بیش از ۶٠ درصد واحدهای تولیدی کشور در فاصله سال‌های ٨٩ تا ٩١ تعطیل شده‌اند.

واگذاری طرح‌های نیمه‌تمام به بخش‌خصوصی با ارزان سازی نیروی کار

هشتم شهریور ماه‌-وزیر صنعت،معدن و تجارت با اشاره به لزوم واگذاری طرح‌های نیمه تمام کشور به بخش خصوصی بر ضرورت اصلاح آیین نامه‌ها ٬ شناور ساختن مزد و نقش کارفرمایان در عقد قراردادهای کار تاکید کرد.

دلال‌ها و حقوق هنرمندان طراح

هشتم شهریور ماه-” طرز تفکر دلالان مانند سم می‌ماند٬یک‌سری دلالان هنری با زور[حمایت حاکمیت] سلیقه خود را به جامعه القا می‌کنند”. پخش‌کننده‌ها و دلالان “هنری” سبب نابودی امنیت شغلی هنرمندان گرافیست و سقوط درآمد و کاهش دستمزد آنها هستند.

تجمع اعتراضی کارگران د ام تی‌

هشتم شهریور ماه- دستمزد و مزایای مزدی۳۰۰ نفر از کارگران شرکت د ام تی‌ وابسته به شرکت پلی اکریل اصفهان از فروردین ماه و حق بیمه کارگران نیز در ماه‌های سال جاری به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نشده است. به همین دلیل کارگران روز هفتم شهریور ماه، مقابل فرمانداری مبارکه تجمع اعتراضی برگزار کردند.

ادامه مبارزه کارگران پتروشیمی رازی با اعتصاب و تجمع اعتراضی

هشتم شهریور ماه- در هشتمین روز از اعتراض صنفی کارگران مجتمع پتروشیمی رازی، صبح امروز (هشتم شهریورماه) کارفرما از ورود ده نفر از کارگران به مجتمع جلوگیری کرده است. متقابلاً در اعتراض به این تصمیم کارفرما حدود سیصد نفر از پرسنل که همه کارگران این شرکت هستند صبح امروز پشت درب مجتمع رازی تجمع نمودند و از ورود به آن مجتمع خودداری کردند[ اعتصاب کردند ].کارگران در هشت روز گذشته نسبت به عدم اجرای طبقه بندی مشاغل در این مجتمع اعتراض کرده‌اند.

خواست کارگران مهر ایران پرداخت مطالبات معوقه است

هشتم شهریور ماه- معوقات مزدی کارگران کارخانه بخاری سازی «مهر ایران» درکیلومتر ۲جاده نیشابور به مشهد مربوط به چهار ماه گذشته می شود و علاوه بر این بخش قابل توجهی از حق بیمه کارگران به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت نشده است.

تضمین امنیت شغلی‌،خواست کارگران کارخانه تولید روغن «شاد گل»

هشتم شهریور ماه- از ابتدای ماه جاری دست‌کم ۳۰ کارگر کارخانه تولید روغن «شاد گل» در شهرستان نیشابور با ۱۰ سال سابقه کاری اخراج شده‌اند.کارفرمای این واحد تولیدی مدعی است توان پرداخت به موقع حقوق حدود ۷۰کارگر شاغل در کارخانه را ندارد، به همین دلیل با تعدیل کارگران قصد کاهش هزینه‌های جاری کارخانه را دارد.

امنیت شغلی٬ مطالبه روزنامه نگاران کشور

هفتم شهریور ماه- درمتن پیش‌نویس فعلی لایحه رسانه‌های همگانی٬دست مقام‌های قضایی و امنیتی برای تفسیر قوانین رسانه باز است و این امرامنیت شغلی و صنفی روزنامه نگاران و کارکنان این عرصه را بطور جدی تهدید می کند.

اعتصاب کارگران شهرداری بروجرد

هفتم شهریور ماه- شنبه ششم شهریور ماه حدود دویست نفر از کارگران شهرداری بروجرد در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی دست از کار کشیدند[ اعتصاب کردند] و مقابل شهرداری تجمع کردند.مطالبات مزدی کارگران در ۶ ماه گذشته پرداخت نشده است و علاوه بر این حق بیمه آنها نیز به تامین اجتماعی واریز نشده و کارگران در تعویض دفترچه‌های بیمه خود با مشکل مواجه هستند. مسئولین شهرداری کارگران را اغتشاشگر می‌‌نامند و کارگران معترض را تهدید به اخراج کرده‌اند.

تضییع حقوق کارگران از طرف شرکت‌های پیمانکاری

هفتم شهریور ماه- شرکت‌های پیمانکاری در تضییع حقوق کارگران غالبا با استفاده از نفوذشان در قوه مجریه و مقننه قوانین حمایتی و بازدارنده را در جهت منافع خود تفسیر و یا تغییر می‌دهند.مطابق بخشنامه ۴۱ معاونت روابط کار وزارت کار کارگران پیمانی با کارگران غیر پیمانی اعم از قراردادی و شرکتی از حق و حقوق یکسان برخوردار بودند. اما همین بخشنامه امیدوار کننده پس از مدتی پس گرفته شد.

تظاهرات اعتراضی کارگران خدماتی شهرداری شهر رشت

هفتم شهریور ماه- کارگران خدماتی شهرداری شهر رشت روز شنبه ششم شهریور ماه در اعتراض به معوقات مزدی خود مسیر «سبزه میدان» تا «میدان شهرداری» و «مسیر میدان صیقلان» را به نشانه اعتراض پیاده روی کرده اند(تظاهرات). کارگران خدماتی شهرداری شهر رشت که در طی دست کم سه ماه گذشته دستمزد وحق بیمه آنان پرداخت نشده است بصورت جعمی تحت مسئولیت چندین پیمانکار بدون داشتن امنیت شغلی مشغول کارند.

اعتراض کارگران بخش‌زه کشی مترو شیراز

هفتم شهریور ماه- کارگران این بخش که در حال حاضر بابت ۸ ماه مزد معوقه و عیدی و پاداش سال گذشته از پیمانکار طلبکارند,می‌گویند : مدیران شرکت ارسا در مقام پیمانکار پروژه زه‌کشی قطار شهری اهواز، عواید حاصل از اجرای این پروژه را در دیگر بازارهای مالی هزینه کرده است و همین مسئله باعث ایجاد وقفه در پرداخت دستمزد‌ها شده است.

خواست کارگران کارخانه‌ ایران چوکا

ششم شهریور ماه- بازگشت بکار آن تعداد از همکاران اخراجی که در طول اعتراضات صنفی یکسال گذشته توسط کارفرما اخراج شده‌اند و پرداخت سه ماه مزد معوقه از خواسته‌های بر حق کارگران این کارخانه‌ است که پس از یکسال به بهانه انجام نوسازی متوقف شده بود.

اعتراض کارگران مجتمع نی شکر هفت تپه

ششم شهریور ماه- یک‌هزارو ۲۰۰ نفرکارگر رسمی و حدود یک‌هزار کارگر روز مزد به ترتیب بابت دوماه وچهار ماه کار انجام داده، معوقات مزدی طلبکارند. همچنین حدود ۷۰ نفر از رانند‌های وانت‌های باری استیجاری به همراه رانند‌های سرویس‌های ایاب وذهاب کارگران هر کدام به ترتیب ۶ وسه ماه معوقات مزدی طلبکارند.۶۵۰نفر از کارگران این واحد تولیدی که از دست کم دوسال پیش مشمول بازنشستگی قرار دارند به دلیل آنکه کارفرما سهم ۴درصدی حق مربوط به سابقه سخت و زیان‌آور کارگران را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نکرده است فعلا در وضعیت نامشخصی قرار دارند.

اعتراض کارگران سیمان درود به افزایش سن بازنشستگی

ششم شهریور ماه- از مدتی قبل سازمان تامین اجتماعی استان لرستان میانگین پنج سال آخر سابقه پرداخت حق بیمه کارگران را ملاک تعیین مستمری بازنشستگی قلمداد می‌کند. این تصمیم باعث شده است تا شماری از کارگران سیمان دورود در استفاده از مزایای بازنشستگی مورد اجحاف قرار بگیرند. خواست کارگران مبنای محاسبه مستمری مطابق «روال سابق» بر اساس دو سال آخر خدمت است.

اعتصاب کارگران معادن ذغال سنگ البرز شرقی

ششم شهریور ماه- صبح امروز شنبه ۶ شهریور‌ماه بیش از سیصد نفر از کارگران در محوطه این واحد معدنی تجمع صنفی[ اعتصاب به مدت یک ساعت و نیم ] برپا کردند و خواستار پرداخت هر چه سریعتر معوقات مزدی خود شدند. دستمزد بیش از هزار کارگر چهارماه است که هنوز پرداخت نشده است.

اعتراض کارگران شرکت راه آهن ایران

ششم شهریور ماه- دستمزد تیرماه بیش از ۲۵۰ کارگر این شرکت با تاخیر به صورت علی الحساب پرداخت شده است و کارگران در اعتراض به این شیوه پرداخت دستمزد‌ها می‌‌گویند:در حالی که نزدیک به یک هفته از شهریور ماه گذشته است، هنوز حقوق تیرماه را کامل نگرفته ایم و مشخص نیست چه زمانی قرار است دستمزد مرداد ماه واریز شود.دود سود جویی شرکت‌ها در چشم کارگرانی می‌رود که از فقدان امنیت شغلی در رنج هستند.

خواست کارگران استان کردستان،تضمین امنیت شغلی‌ است

ششم شهریور ماه- علی رغم اینکه استان کردستان بالاترین آمار کارگران ساختمانی را به خود اختصاص داده اما این قشر از محروم‌ترین اقشار جامعه[ طبقه ] کارگری هستند که مورد بی‌توجهی مسئولان قرار گرفته‌اند. تضمین امنیت شغلی‌ از خواسته‌های مهم این زحمتکشان است.

اعتراض کارگران آب و فاضلاب تهران

ششم شهریور ماه- به دلیل واریز نشدن به موقع حق بیمه ، در حال حاضر ۶۳۵ کارگر این شرکت و اعضای خانواده‌هایشان نمی‌توانند از خدمات بیمه درمانی استفاده کنند.مدیریت آبفا به جای همراهی در صدد توبیخ نمایندگان کارگران برآمده است.

خواست کارکنان صنایع نفت و گاز، افزایش دستمزد است

ششم شهریور ماه- تبعیض میان دریافتی بین کارگران رسمی و قراردادی شرکت‌های تابعه وزارت نفت فاحش است و اجرای همسان سازی و نظام جامع پرداخت یکی از مهمترین مطالبات کارکنان زیرمجموعه وزارت نفت است.

خواست کارگران افزایش دستمزد است

پنجم شهریور ماه- کاهش ۱۸۷ درصدی قدرت خرید طبقه کارگر که در دولت نهم و دهم رخ داد، در دولت یازدهم تشدید شده است.تعاملی میان دولت و صاحبان سرمایه رخ داده و آنان … قیمت‌ها را بالا می‌برند.دستمزدها … افزایش پیدا نمی‌کند اما قیمت‌ها بالا می‌رود.

خواست کارگران شهرداری ،اجرای قانون هماهنگ در پرداخت است

چهارم شهریور ماه- یکی از مهمترین مشکلات در شهرداری، وجود تبعیض فاحش بین کارگران و کارمندان این مجموعه است. در حالی که متوسط دریافتی کارمندان شهرداری، سه برابر کارگران رسمی است، کارگران قراردادی، حجمی و پیمانی وضع به مراتب بدتری دارند و نصف کارگران رسمی دریافتی دارند.شهرداری، کارگران را استثمار می‌کند و کارگران از امنیت شغلی‌ برخوردار نیستند.

نامه اعتراضی کارگران نفت و گاز گچساران

چهارم شهریور ماه- در بخش‌هایی از این نامه ضمن انتقاد از عدم تحقق وعده‌های داده شده، آمده است: آقای وزیر؛ یکسان‌سازی حقوق کارگران شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران نه تنها اجرا نشد، بلکه اجرای ناقص طرح طبقه‌بندی مشاغل و لحاظ نشدن مدرک تحصیلی و سابقه کار کارگران باعث دلزدگی و افسردگی چهار هزار و اندی کارگری شده که با حداقل حقوق (حقوق پایین‌تر از کارگران قراردادی سایر ادارات) رنج و زحمت اصلی استخراج یک چهارم نفت و گاز کشور را برعهده دارند.

اعتراض کارگران شهرداری ناحیه ۴ اهواز

چهارم شهریور ماه- پیمانکار با گذشت ۵ ماه از سال؛ مزایای مزدی کارگران را به صورت کامل پرداخت نکرده است.پیمانکار شهرداری اهواز برای۲۱ کارگر شهرداری اهواز که پیش از این در پی یک تجمع مسالمت‌آمیز صنفی بازداشت شده بودند؛ کمتر از سایر کارگران به صورت علی‌الحساب مزد و مزایا واریز کرده است.

اعتراض کارگران صنایع غذا یی‌‌ حمیل در تویسرکان

چهارم شهریور ماه- معوقات حقوقی ۱۲۶ کارگر این واحد تولیدی در چهار ماه اخیر به تاخیر افتاده است. همچنین بخشی از بیمه کارگران به تامین اجتماعی پرداخت نشده است

اعتراض کارگران کارخانه کارین

سوم شهریور ماه- کارخانه کارین که در زمینه تولید کنسرو و کالباس فعالیت دارد از دی ماه سال ۹۴ فعالیت خود را از سرگرفته است ولی‌ هنوز سه ماه مزد معوقه به کارگران بدهکار است. کارفرما به غیر از مزد پرداخت نشده مزایای عیدی سال ۹۴ و حق بیمه کارگران را به تامین اجتماعی پرداخت نکرده است به همین دلیل طی این مدت دفترچه‌های درمانی کارگران به همراه خانواده‌هایشان فاقد اعتبار شده است.

ادامه مبارزه کارگران فولاد زاگرس تا تحقق مطالبات

سوم شهریور ماه- کارگران فولاد زاگرس برای هجدهمین بار از قروه کردستان به تهران آمده‌اند، در سه روز گذشته از وزارت کار پاسخی نگرفته اند,شب گذشته را در بهشت زهرا سپری کرده‌اند و امروز (سوم شهریور ماه)، مقابل مجلس تجمع کرده‌اند.کارگران پس از انحلال کارخانه، بلاتکلیف رها شده اند و به دلیل خلف وعده سهامداران، یک سال است که هیچ درآمدی نداشته‌اند. کارگران خواستار این شده اند که حقوق کارگران که جزء دیون ممتازه سهامداران است، در اسرع وقت پرداخت شود.

خواست کارگران سیمان کارون تضمین امنیت شغلی‌ و پرداخت مطالبات است

سوم شهریور ماه- کارخانه سیمان کارون به دلیل آنچه از سوی کارفرما بحران در منابع مالی عنوان می‌شود، از اول مرداد ماه موقتا تعطیل اعلام شده است ,۴۵۰کارگر شاغل در این واحد تولیدی تا پیش از این به صورت‌های مختلف رسمی، قراردادی، روز مزد و پیمانکاری مشغول کار بودند و بین سه تا ۱۲ ماه مزد معوقه طلبکارند.

خواست کارگران شهرداری رشت ،افزایش دستمزد و پرداخت به موقع آن است

سوم شهریور ماه- چند صد کارگر خدماتی و فضای سبز شهرداری رشت ماهها معوقات مزدی دارند. بی عدالتی است که حقوق کارگری که سقف آن نهایتا یک میلیون تومان است[ به موقع ] پرداخت نشود اما پاداشهای میلیونی به مدیران پرداخت شود. به همین دلیل کارگران روز گذشته ( دوم شهریور ماه) در اعتراض به این مطالبات مزدی پرداخت نشده مقابل شهرداری مرکزی رشت تجمع کردند.

منابع مورد استفاده: شرق – اعتماد – دنیای اقتصاد ‌-مهر– ایرنا- ایسنا- ایلنا

احیای حقوق سندیکایی، ایجاد و احیای سندیکاهای واقعی و مستقل خواست طبقه کارگر ایران است!

اعتصاب حق سیاسی کارگران است!

هیچ کارگری را نمی‌توان به دلیل فعالیت؛ مبارزه سندیکایی و اعتصاب بازداشت یا از کار اخراج کرد!

کارگران و فعالان سندیکایی را آزاد کنید!

اخبار-کار

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا