زنان

حرکت اعتراضی فعالان حقوق زنان در لهستان علیه دولت

سازمان‌دهندگان این حرکت اعتراضی از همه زنان شاغل خواسته‌اند تا روز دوشنبه ۳ اکتبر / ۱۲ مهر مرخصی بگیرند و در اعتراض شرکت کنند. چندین شرکت و برخی ادارات اعلام کرده‌اند که در حمایت از زنان، به کارمندان زن خود مرخصی می‌دهند. تئاتر ورشو نیز به همین مناسبت روز دوشنبه بسته خواهد بود…

زنان آگاه و اپوزیسیون لهستان در یک حرکت اعتراضی در مخالفت با منع سقط جنین در این کشور قرار است دست به حرکتی گسترده بزنند.
فعالان زن در لهستان از مدت‌ها پیش حرکت اعتراضی خود علیه ممنوعیت سقط جنین را آغاز کردند.

به‌گفته سازمان‌دهندگان کارزار «زنان را نجات دهید» ده‌ها هزار نفر از ۷۰ شهر لهستان به این حرکت پیوسته‌اند تا علیه طرح جدید دولت راست افراطیِ حزب «قانون و عدالت» به‌منظور محدود کردن قانون سقط جنین، دست به اعتصاب بزنند.

بر اساس طرح جدیدی که پارلمان لهستان آن را بررسی می‌کند، سقط جنین به‌کلی در این کشور ممنوع خواهد شد. در حال حاضر سقط جنین در لهستان در زمان تجاوز و یا در صورت بیماری شدید نوزاد و یا «زنای با محارم» قانونی است. بدین ترتیب در صورت تصویب این طرح، زنانی که اقدام به سقط جنین کنند در خطر چند سال حبس قرار خواهند گرفت.

سازمان‌دهندگان این حرکت اعتراضی از همه زنان شاغل خواسته‌اند تا روز دوشنبه ۳ اکتبر / ۱۲ مهر مرخصی بگیرند و در اعتراض شرکت کنند. چندین شرکت و برخی ادارات اعلام کرده‌اند که در حمایت از زنان، به کارمندان زن خود مرخصی می‌دهند. تئاتر ورشو نیز به همین مناسبت روز دوشنبه بسته خواهد بود.

همچنین مدارس عالی گفته‌اند غیبت دانش‌آموزان در روز دوشنبه به حساب نخواهد آورد و حسابداران و پزشکان نیز دفاتر و مطب‌های خود را خواهند بست.

پیش از این نیز در لهستان گروه‌های فمینیستی علیه پیش‌نویس قانون جدید سقط جنین دست به اعتراضاتی زده بودند.

آندری دودا، کاندیدای حزب دست راستی «قانون و عدالت» در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۵ موفق شد در دور دوم با ۵۱,۵۵ درصد آرا پیروز شود و سکان کشور را در دست گیرد.

حزب «قانون و عدالت» در اکتبر سال ۲۰۱۵ در انتخابات پارلمانی نیز با ۳۹,۱ درصد آرا اکثریت مطلق را به‌دست آورد و ۲۴۲ کرسی از ۴۶۰ کرسی پارلمان را کسب کرد.

رادیو زمانه

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا