حقوق بشر

شش سال زندان برای داستانی که منتشر نشده

فیلیپ لوتر، مسئول بخش خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان عفو بین‌الملل: «اتهامات علیه گلرخ ابراهیمی » را مضحک نامیده و گفت: «او به همین سادگی قرار است برای نوشتن یک داستان که حتی منتشرنشده است چندین سال زندانی شود. این مجازاتی علیه خلاقیت و آزادی بیان است.»…
F83D0EBD-2EA6-4B88-8B1C-5A47E27D23F5_cx40_cy12_cw60_w987_r1_s_r1

گلرخ ابراهیمی، نویسنده و فعال حقوق بشر در داستانی منتشرنشده به موضوع سنگسار پرداخته است. این یکی از دلایل احضار او به دادسرای زندان اوین برای اجرای حکم ۶ سال زندان است. قاضی ابوالقاسم صلواتی طی حکمی غیابی و به اتهام اهانت به مقدسات و تبلیغ علیه نظام گلرخ را به شش سال حبس محکوم کرد. گلرخ: «در دادگاه تجدیدنظر، وکیلم در لایحه دفاعیه، به اظهارات مکتوب آقای خامنه‌ای اشاره کرد که: «آنچه در حریم شخصی افراد اتفاق بیفتد، اگر هم شامل اهانتی به مقدسات شود، مصداق ندارد که تبدیل به قرار مجرمیت بشود» که البته آنها به این دفاعیت توجهی نکردند.»

آرش صادقی، همسر گلرخ نیز به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام به شش سال حبس محکوم شد و هم‌اکنون زندانی است. گلرخ: «آرش هم‌اکنون در بند هشت زندان اوین بدون رعایت قانون که تفکیک جرائم در کنار زندانیان عادی است. زندانیان سیاسی امنیت جانی ندارند. بیماری در بند هشت بیداد می‌کند. بهداری اوین با انجام یک پالایش، اعلام کرده که تعداد زیادی در این بند به بیماری‌های مختلفی ازجمله ایدز و هپاتیت مبتلا هستند. و زندانیان بیمار از افراد سالم تفکیک نشده‌اند.»

فیلیپ لوتر، مسئول بخش خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان عفو بین‌الملل: «اتهامات علیه گلرخ ابراهیمی ایرایی مضحک است. او به همین سادگی قرار است برای نوشتن یک داستان که حتی منتشرنشده است چندین سال زندانی شود. این مجازاتی علیه خلاقیت و آزادی بیان است.»

ایران وایر

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا