زحمتکشان

چکیده گزارش‌های کارگری، هفته دوم مهر ماه

خبر‌ها و گزارش‌های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت؛

“تدوین و اجرای دقیق قانون کار مطابق موازین بین و المللی در چارچوب فعالیت صنفی مستقل زحمتکشان و مشارکت مستقیم و موثر نمایندگان کارکنان در امور تصمیم گیری و اجرایی شرکت‌های بزرگ خصوصی و نهاد‌های بخش عمومی؛ تامین و تضمین قانونی حداقل درآمد و بازنشستگی برای تمام زحمتکشان،متناسب با نیاز‌های موجود در جامعه، و ترمیم سالانه حقوق و دستمزد‌های متناسب با نرخ تورم در کشور؛”

پیشنهاد‌های حزب توده‌ ایران،مصوبه ششمین کنگره حزب توده‌ ایران (بهمن ماه ۱۳۹۱)،برای برنامه اقتصادی مردمی…

با همه توان علیه لایحۀ اصلاح قانون کار به سود کلان سرمایه‌داران مبارزه کنیم!

با اتحاد عمل طرح اصلاح قانون کار و ارزان سازی نیروی کار را ناکام سازیم!

 

لایحه اصلاح قانون کار و امنیت شغلی طبقه کارگر

چهاردهم مهر ماه- لایحه پیشنهادی اصلاح قانون کار در تبصره‌های ۷، ۸ و ۹ این لایحه مجموعه تغییراتی را برای  ماده ۲۳ موضوع الزام کارفرمایان به بیمه کارگران و محاسبه و پرداخت سنوات پایان کار کارگران یعنی ماده ۲۴ قانون کنونی درنظر گرفته‌ که به شدت به زیان حقوق کارگران است.

اثرفاجعه بارهدفمندی یارانه‌ها برصنعت وامنیت شغلی زحمتکشان

چهاردهم مهرماه -طبق آمار‌ها در پنج سال گذشته میزان بنگاه‌های فعال کشوربه‌شدت کاهش پیدا کرده است.بررسی‌هایی صورت پذیرفته که نشان می‌دهد میزان ریزش نیروی کار[ اخراج دسته جمی کارگران] و از دست رفتن فرصت‌های شغلی تکان‌دهنده است.همچنین حدود ٢٠ درصد از واحدها به‌طور کامل تعطیل شده‌اند. شهرک‌های صنعتی و واحدهای تحت‌پوشش، به خاموشی و تعطیلی کشانده شده‌اند.٣٠ تا ۴٠ درصد از بنگاه‌های کوچک در کشور به سمت تعطیلی پیش رفته‌اند.

اصلاح ماده ۴۱ قانون کار و کاهش میزان حداقل دستمزد

چهاردهم مهر ماه- ماده ۴۱ قانون کار که یکی اززیرساختی‌ترین مواد این سند قانونی است و تعیین‌کننده حداقل دستمزد است، دچار تغییرات اساسی شده است. شرایط اقتصادی کشور به عنوان یکی از معیارهای تعیین حداقل دستمزد بدل شده و منجر به بلوکه‌سازی سنوات و کاهش سطح حداقل دستمزد کارگران می‌شود.

هدفمندی یارانه‌ها وتضعیف معیشت زحمتکشان

چهاردهم مهر ماه- ارزش پول در سال‌های گذشته کاهش پیدا کرده است،کارگران با وضعیت رکود در اقتصاد و اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها قدرت خریدشان به یک سوم تقلیل پیدا کرده است.تعیین نرخ حداقل دستمزد به رقمی کمتر از خط فقر سبب تضعیف معیشت خانوار‌های کارگری شده است.

سنوات کارگران در دست کارفرمایان

چهاردهم مهرماه -منافع کارگران با اصلاح قانون کار زیر پا گذاشته می شود.نباید سنوات کارگران را دست کارفرمایان بدهیم٬ اگر کارگری سنواتش را طلب کند٬ طبق اصلاحیه قانون کار٬کارفرما در قبال اخراج کارگر  آن را باز پس می دهد.

ذخیره سنوات کارگران به سود کارفرمایان

سیزدهم مهرماه- ذخیره سنوات کارگران با هدف تامین مسکن بعد از ۳۰ سال مطابق لایحه‌ اصلاح قانون کار  هم غیرکارشناسی است. کارگران با هزینه‌های سنگین اجاره‌بها روبه‌رو هستند به خانه و مسکن نیاز دارند و این مساله که سنوات آنها ذخیره شود تا بعد از ۳۰ سال صاحبخانه شوند٬ فاقد توجیه است.

تسهیل اخراج زنان کارگر با اصلاح قانون کار

سیزدهم مهر ماه-  قراردادن امکان دورکاری به معنای ایجاد فرصت برای کارفرماست تا از بسیاری از تعهدات قانونی خود فرار کند.در تبصره ماده ۷۸، کارفرما موظف به ایجاد و اداره شیرخوارگاه و مهدکودک در شرایط خاص شده است و اگر قرار باشد امکان دورکاری فراهم شود، بعید است که این الزامات قانونی و تکالیف کارفرما اجرایی شود.و درنهایت، به کسر از دستمزد کارگران زن  بیانجامد. همه اینها [اصلاح قانون کار !] مواردی است که در شرایط فعلی  به طور یقین، به فضای ضد اشتغال زنان دامن خواهد زد و کارگران زن و علی الخصوص زنان سرپرست خانوار را بیش از پیش در تنگناهای معیشتی قرار خواهد داد.

خواست کارگران کارخانه عالیفرد، تضمین امنیت شغلی‌ است

سیزدهم مهر ماه- در این کارخانه  حدود ۵۰۰ کارگر مشغول به کار هستند که از دهم مهرماه حدود ۳۵ کارگر تعدیل[ اخراج ] شده اند.قراردادهای شغلی این کارگران یک ماهه بوده است و پس از خاتمه مدت قرارداد به بهانه کاهش سطح تولید با آنها تسویه حساب شده است.تعدیل روزهای اخیر  بر نگرانی کارگران این کارخانه در رابطه با امنیت شغلی افزوده است .

تجمع اعتراضی پذیرفته شدگان آزمون استخدامی استانداری خوزستان

سیزدهم مهر ماه- جمعی از پذیرفته شدگان آزمون استخدامی استانداری سال ۹۱ استان خوزستان روزسه شنبه ۱۳ مهر ماه  مقابل ساختمان این نهاد دولتی در اهواز تجمع کردند. بعد از گذشت چهار سال وعده  استخدام هنوز محقق نشده و هنوز این ۲۰۰ نفر که نیازمند شغل برای تامین معاش هستند، استخدام نشده‌اند.

اعتراض کارگران  پیمانکاری پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بندرعباس

سیزدهم مهر ماه- مطالبات مزدی بیش از هزار کارگر پیمانکاری این پالایشگاه از تیرماه پرداخت نشده است.کارگران ستاره خلیج فارس نسبت به روال واگذاری پروژه‌ها در این پالایشگاه معترضند و معتقدند وجود پیمانکارن متعدد باعث وخیم تر شدن شرایط کاری آنان شده است.

مبارزه کارگران  آلومینیوم مهدی

سیزدهم مهر ماه-  دلیل اصلی نارضایتی کارگران آلومینیوم مهدی بندر عباس حذف  برخی موارد مزدی همانند حق ایاب وذهاب و مزایای اضافه کاری‌های تشویقی کارگران در شش ماه گذشته است.وضعیت بیمه تکمیلی  حدود ۱۸۰۰ کارگر این کارخانه از ابتدای سال مشخص نیست و در همین مدت حدود ۶۰۰ کارگر خدماتی  نیز فاقد قرار داد کار هستند. به همین دلیل کارگران از  روز یکشنبه ۱۱ مهر ماه دست به تجمع صنفی در محوطه کارخانه زدند و تا محقق شدن مطالبات بر حقشان به اعتراض صنفی خود ادامه خواهند داد.

مطالبات کارگران استان قزوین 

سیزدهم مهر ماه-  در زمان حضور ۲ روزه ریاست جمهوری در استان قزوین  متاسفانه, با وجود اطلاع کتبی به مسئولان مربوطه, کارگران حتی امکان نیافتند که به صورت شفاهی  مطالبتشان را مطرح کنند.مطالباتی که کارگران قصد طرح آن را داشتند به موضوعات مهمی مانند در خواست بازگشت لایحه اصلاح قانون کار، حفظ استقلال سازمان تامین اجتماعی، تامین امنیت شغلی، افزایش دستمزد کارگران وهمسان سازی حقوق بازنشستگان بود.

کارگران قراردادی پتروشیمی بندر خمینی و ادامه مبارزه

سیزدهم مهر ماه- کارگران قراردادی پتروشیمی بندر خمینی که برای یکسان سازی قراردادهای کارکنان موقت شاغل در این واحد بار ها  اقدام به برپایی اعتراضات صنفی کرده بودند می‌‌گویند : ممانعت از تغییر و بهبود وضعیت استخدامی کارکنان قراردادی به صورت روزانه جریمه‌ای معادل ۲۰ میلیون تومان برای این مجتمع به دنبال دارد اما ظاهرا مدیران پتروشیمی بندر خمینی در مقام کارفرما بدون کوچکترین اعتنایی ترجیح می‌دهند تا به جای اصلاح قراردادهای کارکنان قرارداد موقت، مبلغ جریمه تعیین شده را پرداخت کنند و معلوم نیست که چه جنس منفعتی در حفظ شرایط ناعادلانه کنونی وجود دارد که مدیریت یک واحد پتروشیمی حاضر است پرداخت این هزینه سنگین را تقبل کند.

خواست کارگران فولاد خراسان، ایجاد تشکل‌های مستقل کارگری است

دوازدهم مهر ماه- از ۲۰ سال پیش  تاکنون دیگر هیچ نهاد صنفی کارگری در این واحد صنعتی تشکیل نشده است ،۱۲۰۰ کارگر این کارخانه چندین بار برای ایجاد نهاد صنفی تلاش کرده‌اند اما در هر دوره مدیر ان وقت با مانع تراشی مانع از انجام این کار شدند.تقویت امنیت شغلی و جلوگیری از اخراج سلیقه‌ای کارگران، حذف اخذ سفته و انعقاد قرارداد سفید امضاء توسط برخی کارفرمایان در گرو ایجاد تشکل‌های مستقل کارگری است تا بتوانند در مقابل این ظلم‌های آشکار مقاومت کنند.

تورم تولیدکننده و افزایش سطح عمومی قیمت‌ها

دوازدهم مهرماه- بانک مرکزی در تازه‌ترین آمار از شاخص قیمت تولیدکننده  برای شهریورماه سال جاری اعلام کرد؛ شاخص بهای تولیدکننده در شهریور ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل ۳,۶درصد افزایش نشان می‌‌دهد که… به معنای افزایش سطح عمومی قیمت‌هاست.در نتیجه قدرت خرید خانوارهای کارگری کشور بازهم کاهش یافته است.

تنزل درآمد و افت قدرت خرید کارگران

یازدهم مهر ماه- ازابتدای انقلاب تاکنون تورم از دستمزدها به میزان بیش از ۳۲ درصد پیش افتاده است .کارگران در زیرخط فقر زندگی می کنند.رکود و کاهش تولید ناخالص ملی، سبب تنزل درآمد وسقوط قدرت خرید کارگران شده است.

اعتصاب کارگران حمل بار فرودگاه مهرآباد

یازدهم مهر ماه- روز۱۰ مهر ماه حدود ۴۵ تن از کارگران حمل بار فرودگاه مهرآباد در اعتراض به اخراج ناگهانی خود مقابل ساختمان ترمینال شماره ۲ تجمع کردند. تجمع کنندگان با بیان اینکه دست کم در چهار سال گذشته رابطه استخدامی آنها بدون پرداخت مزد معین از سوی پیمانکار ادامه پیدا کرده بود.، افزودند: در این مدت دریافت انعام بابت حمل بار مسافران تنها محل اصلی درآمدهای ما بوده است.

کارگران کارخانه «فولاد ارسباران» و مبارزه برای تضمین امنیت شغلی‌

یازدهم مهر ماه- از اول اردیبهشت ماه سال جاری (۹۵)  تمامی کارگران این کارخانه که بصورت میانگین بین ۱۰سال سابقه کار دارند بیکار شده‌اند  ودر حال حاضر برای گذران زندگی خود تنها از مقرری بیمه بیکاری استفاده می کنند. خواست کارگران بازگشایی کارخانه  و امکان اشتغال دوباره  است که مدیریت آن حدود ۴۰۰ کارگر را به تدریج و در طی دو  سال گذشته اخراج کرده است.

خواست کارگران ساختمانی، بیمه‌ شدن همه کارگران است

یازدهم مهر ماه- علی ربیعی، وزیر کار گفته بود در سال ۹۵، ۳۰۰ هزار کارگر ساختمانی بیمه می‌شوند، ولی‌ تاکنون که در حدود ۷ ماه از شروع سال می‌گذرد هیچ آماری از اینکه ۳۰۰ هزار کاگر ساختمانی جدی بیمه شده‌اند در دست انجمن‌های صنفی نیست.امروز حقوق کارگران ساختمانی از همه لحاظ از سوی وزارت کار و تامین اجتماعی مورد غفلت واقع شده است که نمود آن را در بیمه نکردن بیش از ۵۰۰ هزار کارگر ساختمانی در سراسر کشور می‌بینیم.

اعتراض کارگران شرکت لوله گستر اسفراین به خصوصی سازی این واحد

یازدهم مهر ماه- ۷۰۰ کارگری که در این واحد تولیدی مشغول کارند از عدم امنیت شغلی خود نسبت به خصوصی سازی این کارخانه معترضند.کارگران لوله گستر اسفراین معتقدند اگر این کارخانه با ۷۰۰ کارگر شاغل در آن  به بخش خصوصی واگذار شود سرنوشتی همانند کارخانه هایی پیدا خواهد کرد که بعد از  گذشت چند ماه از خصوصی سازی  توان تولید خود را از دست داده و با تعطیلی کارخانه کارگرانش بیکار شده اند.

افزایش دستمزد،خواست بر حق کارگران نانوا

یازدهم مهر ماه- علیرغم آغاز نیمه دوم سال و بازگشایی مدارس هنوز تکلیف افزایش دستمزد این قشر از کارگران مشخص نشده است. دستمزد و هزینه‌های زندگی ما هیچ ارتباطی به افزایش قیمت نان ندارد و ما به شدت مخالف افزایش قیمت این کالای اساسی هستیم.

هدفمندی یارانه‌ها و بیکاری کارگران واحدهای تولید کننده مرغ و تخم مرغ

دهم مهرماه- صادرات تخم مرغ در ۵ ماهه امسال حدود ۴۳ درصد کاهش یافته و کارگران واحدهای تولید کننده مرغ و تخم مرغ  شغل خود را از دست داده اند. از زمان اجرای هدفمندی یارانه‌ها صد‌ها مرغداری و مرکز  تولید کننده مرغ و تخم مرغ ورشکسته شده اند.

حق اعتصاب و آزادی کارگران بازداشتی آزاد راه تهران -شمال

دهم مهر ماه- بعداز ظهر روز  پنجشنبه (هشتم مهر ماه) دو کارگر بازداشتی آزاد راه تهران -شمال با دستور قاضی پرونده آزاد شدند.کارفرما از این کارگران به اتهام آنچه که هدایت اعتراض‌های صنفی اخیر کارگران پروژه آزاد راه تهران شمال نامیده می‌شود شکایت کرده است.

اعتراض کارگران ساختمانی به عدم برخورداری از بیمه‌ 

دهم مهر ماه-  هم‌اکنون در سراسر کشور حدود ۶۰۰ هزار کارگر ساختمانی بیمه نشده وجود دارد که این تعداد حدود ۴۰ هزار نفر از کارگران ساختمانی استان کردستان هستند.تامین اجتماعی پول مجوز  پروانه ساختمان‌ها را از کارفرمایان گرفته اما هیج خدمتی در خصوص  تکمیل شمار کارگران مشمول بیمه صورت نگرفته است.

تجمع اعتراضی دانشجویان و دانش‌آموختگان صنعت نفت

دهم مهر ماه- صبح روز  دهم مهرماه، برای چندمین بار، دانشجویان و دانش‌آموختگان صنعت نفت در اعتراض به عدم‌استخدام خود مقابل ساختمان وزارت نفت تجمع کردند.فارغ‌التحصیلان و دانشجویان دانشگاه صنعت نفت می‌گویند: طبق آیین نامه این دانشکده بایستی پس از فارغ‌التحصیلی به استخدام وزارت نفت دربیایند.

اعتراض کارگران مجموعه شهرداری شوشتر به بازگرداندن پیمانکاران

دهم مهر ماه- ما کارگران  شهرداری شوشتر تجربه کار کردن برای پیمانکاران مختلف و بدحسابی‌های آنها را داشته‌ایم و برای همین از تکرار به خطر افتادن امنیت شغلی خود به شدت نگرانیم. به عنوان نمونه بیش از یک ماه است که کارگران واحد تنظیف وحمل زباله شهرداری شوشتر به اجبار شهرداری با یک شرکت پیمانکاری بدون امضاء قرار داد، همکاری دارند که در نتیجه آن  اولین دستمرد آنان حدود ۴۰۰ هزار تومان کم شده  بود.

مبارزه کارگران کشت و صنعت مغان

نهم مهرماه- بیش از ۱۷۰ نفر از کارگران بخش حفاظت این شرکت ازقسمتهای مختلف، دسته جمعی از کاراخراج شدند. کارگران در اعتراض به این اقدام کارفرما به شکل گروهی در مقابل اداره مرکزی تجمع کرده و خواستار بازگشت به کار شدند.

اعتراض کارگران صنعت خودرو سازی

نهم مهرماه- کارگران کارخانه‌های خودرو سازی نسبت به رشد واردات خودرو که امنیت شغلی آنها تهدید می کند٬اعتراض دارند.پیش‌بینی‌ می‌شود واردات انواع خودروهای سواری در ۱۰ سال آینده به ۳۰۰ هزار دستگاه در سال افزایش یابد که سبب ورشکستگی کارخانه‌های داخلی و بیکاری کارکنان این  صنعت درکشورمی شود.

اعتراض کارگران کارخانه چوب اسالم

نهم مهرماه- کارگران صنایع چوب اسالم واقع در استان گیلان٬ بیش از ۳ ماه است که دستمزد دریافت نکرده اند. کارگران به این امراعتراض کرده و خواهان پرداخت به موقع حقوق و مزایای شغلی خودهستند .

مطالبه کارگران  صنایع غذایی آذربایجان شرقی

نهم مهر ماه- نبود مواد اولیه و رکود اقتصادی سبب تعطیلی و کاهش ظرفیت تولید اغلب صنایع غذایی این استان شده است.کارخانه‌های تولید قند و شکر درآذربایجان شرقی و استان‌های همجوار با کاهش ظرفیت تولید روبرو شده و تعداد کثیری از کارگران بیکار و بقیه فاقد امنیت شغلی هستند.

اعتراض هنرمندان و نوازندگان موسیقی

نهم مهرماه- جمعی از هنرمندان عرصه موسیقی٬ حرکت بنیاد رودکی را که  در اقدامی باور نکردنی “خودرو‌های رنو ساخت فرانسه” را  روی صحنه تالار وحدت- رودکی -آورده وارکستر سمفونیک تهران را به   یک اجرای سفارشی وادار کردند٬ محکوم کرده و ان را مغایر اعتبار و حقوق صنفی خود دانستند.

اعتراض کارگران شرکت صنایع چوب اسالم به اخراج‌ها و عدم تامین امنیت شغلی‌

نهم مهر ماه- بیش از صد کارگر شرکت صنایع چوب اسالم، سه ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند.این شرکت در زمانی نه چندان دور هزار کارگر داشت که این روزها تعداد کارگران پس از تعدیل های[ اخراج‌های ] گسترده به صد و اندی نفر کاهش یافته است.با آغاز سال تحصیلی جدید، کارگران این شرکت در تامین مایحتاج خانوار با مشکلات جدی مواجه هستند.

اعتصاب کارگران شهرداری دزفول

هشتم مهرماه- کارگران فضای سبز منطقه ۳ شهرداری دزفول دراعتراض به دریافت نکردن چندماه حقوق٬ اعتصاب کرده ومقابل فرمانداری شهر دزفول  تجمع کردند.

بیکاری گسترده و کاهش سطح اشتغال

هشتم مهر ماه- مرکزپژوهش‌های مجلس شورای اسلامی از گزارش این مرکز درباره بی‌کاری حداقل ۴.۸ میلیون ایرانی پرده برداشت. افزایش رکود اقتصادی درسه سال گذشته…موجب شد تا تعدیل نیروی کار[ اخراج کارگران] افزایش یابد و یک بحران در حوزه اشتغال کشور به وجود‌ آید.

وضعیت ناگوار کارکنان منطقه آزاد ارس

هشتم مهرماه- کارگران و کارمندان  منطقه آزاد ارس واقع در استان آذربایجان شرقی ازکلیه حقوق اولیه محروم اند.اکثریت کارگران با ساعات طولانی کار و قرارداهای موقت مشغول به کار هستند.

مبارزه کارگران کارخانه قند گل مهرغرب کرمانشاه

هشتم مهرماه- مشکلات اقتصادی باعث تعطیلی کارخانه قند گل مهرغرب در کرمانشاه و بیکاری و اخراج بیش از ۲۰۰ کارگر شده است.کارگران به صورت مرتب در مقابل  درب این کارخانه تجمع می کنند.

لایه اصلاح قانون کار به هدف امنیت سرمایه و کاهش دستمزد

هشتم مهر ماه- از سال ۶۹ که قانون کار تصویب شد مخالفان این قانون حقوق کار را در تضاد با امنیت سرمایه تعریف کردند و در همین چارچوب شروع به خارج کردن کارگران از شمول قانون کار کردند.دولت یازدهم رویکرد خود را نسبت به این لایحه[ لایحه اصلاح موادی از قانون کار] تغییر نداده که این نشان می دهد نگاه دولت یازدهم  به امنیت و معیشت کارگران نسبت به دولت گذشته تغییری نکرده است.کارگران پس از جنگ منتظر بودند که عقب‌ماندگی مزدی آنان جبران شود اما نه تنها این اتفاق نیفتاد بلکه شاهد افزایش شکاف تورم و دستمزد بودند.

مطالبات معوقه ۷۵ کارگر کارخانه رنگین نخ

هشتم مهر ماه-  کارگران بازنشسته رنگین نخ علارغم دریافت نکردن سنوات، حدود ۶ ماه مطالبات معوقه مزدی دارند که مربوط به زمان اشتغالشان می‌شود.همچنین ۲۰ کارگر قراردادی کارخانه که از سوی کارفرما همزمان با تعطیلی کارخانه اخراج شده‌اند به‌طور میانگین هر کارگر حدود ۱۰ میلیون طلب دارند. کارگران  ۱۶ ماه بعد از تعطیلی این واحد تولیدی با وجود صدور حکم توقیف اموال کارخانه هنوز نتوانسته‌اند مطالبات معوقه حقوقی و حق سنوات خدمت خود را دریافت کنند.

مطالبه کارکنان فرودگاه بین‌المللی سنندج

هفتم مهرماه- مدیرفرودگاه بین‌المللی سنندج اعلام کرده است، شماری از کارکنان بخش‌های مختلف به دلیل آنکه فرودگاه روزانه یک پرواز دارد تعدیل [اخراج] می شوند.کارگران فنی و خدماتی،کارمندان و تکنسین‌ها خواستار تامین امنیت شغلی خود هستند.

تهدید امنیت شغلی کارگران صنعت شیرینی و شکلات سازی

هفتم مهر ماه- اجرای هدفمندی یارانه‌ها وافزایش نرخ سوخت٬ سبب رکود و تعطیلی برخی از کارخانه‌ها و واحد‌های بزرگ  شیرینی و شکلات سازی کشور شده است. این شرایط امنیت شغلی کارگران صنعت شیرینی و شکلات سازی سراسر کشور را تهدید می کند. صنعت شیرینی و شکلات یک‌چهارم صنعت غذایی ایران را تشکیل می دهد.

کاهش قدرت خرید بازنشستگان تامین اجتماعی

هفتم مهرماه- وزیر کار اعلام کرد؛در دولت گذشته قدرت خرید بازنشستگان تامین اجتماعی ۵۶ درصد کاهش یافت.در صندوق بازنشستگی کشوری هم با توجه به تورم بالا، قدرت خرید بازنشستگان ۶۷ درصد کاهش یافت.

تجمع اعتراضی کارگران شهرداری یاسوج

هفتم مهر ماه- دست کم۴۲ نفر از کارگران شهرداری یاسوج با ورود پیمانکار جدید از کار اخراج شدند. میانگین سابقه این کارگران  ۱۰ تا ۱۵ سال است و آنها هنوز دست کم بابت چند ماه مزد پرداخت نشده طلبکار هستند. این زحمتکشان طی چند روز گذشته (سوم وچهارم مهر ماه)با تجمع مقابل  ساختمان شورای شهر یاسوج نارضایتی خود را با مسئولان شهرداری اعلام کرده اند.

تضمین امنیت شغلی‌،خواست کارگران کارخانه آپادانا سرام

هفتم مهر ماه- کارفرما معتقد است این تعدیل‌ها[ اخراج‌ها ] به بهانه کاهش هزینه‌ها صورت گرفته است وبرای کم کردن بیشتر هزینه‌های کارخانه باید تعداد نیروی کار را به حدا اقل نیم برساند به همین منظور کارفرما ابتدا ۲۰ کارگر واحد اداری کارخانه آپادانا سرام با میانگین سوابق ۱۰سال کار را در تاریخ ۲۵ شهریور ماه  سال جاری اخراج کرد .کارگران مذکور دست کم دو ماه دستمزد ،سنوات خدمت و حق عیدی شش ماه نخست سال ۹۵ را از کارفرما طلب دارند.از سه ماه پیش حق اضافه کاری‌های حدود  هزار و ۱۰۰ کارگر کارخانه متوقف شده وبه همه کارگران حداقل پایه حقوق قانونی کار پرداخت می‌‌شود.

منابع مورد استفاده : اعتماد- ایرنا – خبرآنلاین- ایسنا -آرمان –ایلنا- دنیای اقتصاد- تابناک- شرق

احیای حقوق سندیکایی، ایجاد و احیای سندیکاهای واقعی و مستقل خواست طبقه کارگر ایران است!

اعتصاب حق سیاسی کارگران است!

هیچ کارگری را نمی‌توان به دلیل فعالیت؛ مبارزه سندیکایی و اعتصاب بازداشت یا از کار اخراج کرد!

کارگران و فعالان سندیکایی را آزاد کنید!

اخبار-کار

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا