گوناگون

وقتی خون یمنی بی رنگ باشد

این واقعیت تلخ روزگار ماست. سرمایەداری فقط بمنافع خویش می اندیشد. دیروز هواپیماهای سعودی در حمله به یک مراسم ترحیم در شهر صنعا، دهها تن از مردم بیگناه یمن را بخاک وخون کشانیدند…


برخی از منابع تعداد کشته ها را تا۴۵۰نفر هم اعلام کرده اند.والبته بیش از ۳۵۰نفر هم زخمی شدند.کشتاری که طبق موازین بین الملل مصداق بارز جنایت جنگی محسوب میشود. البته خون زنان وکودکان وکلا مردم یمن دیر زمانیست که دیگر رنگی ندارد. وقتی که اقای بان کی مون اعتراف می کند بخاطر مشتی دلار مجبور شدیم که نام عربستان را از لیست ناقضان جنایت بر علیه کودکان یمنی حذف کنیم دیگر جای هیچ شبهه ای باقی نمی ماند که در دنیای سرمایه داری ،سود وزیان سرمایه بر همه موازین دیگر ارجحیت دارد.و تنها زمانیکه منافع سرمایه ایجاب می کند دیگر مسائل اخلاقی وانسانی و غیره مطرح میشود.
مانند جنگ سوریه که غرب در تلاش است تا با سلطه بر ان هژمونی خود را در منطقه افزایش دهد تا در تقابل با دول رقیب از موضع بالاتری برخوردار گردد.درین راستا با استفاده از مدیای وابسته از تمامی اهرمهای اخلاقی وعاطفی مدد می گیرند تا با ایجاد جنگ روانی ،رقیب را مرعوب سازند.درین رابطه هجمه گسترده رسانها در مورد وقایع حلب را میتوان مشاهده کرد. با این حال ،در مورد جنایت اخیردر یمن هم دول غربی که داد وبیدادشان در مورد وضعیت انسانی سوریه به آسمان رفته است با اعلام مواضع بسیار محتاطانه و دست به عصا ،تلاش کرده اند که احیانا سخنی نگویند که به قبای دولت سعودی بر بخورد.تا مبادا منافعشان در عربستان به خطر بیافتد.
اما تاسف بار تر رفتار دوگانه مدیای سرمایه داریست .دیروز در بی بی سی این خبر کلا نادیده گرفته شد .و امروز هم با تقلیل تعداد کشته شدگان تلاش نمود تابعنوان یک خبر عادی از مقابل آن گذر کند.در دیگر رسانه های سرمایه داری هم اوضاع بدین گونه است.این جور رفتارهای دوگانه مبین این واقعیت است که مدیای سرمایه داری بر خلاف ادعای خود در مورد استقلال حرفه ای شان ،بواقع به مانند بلندگو و توجیه کننده اعمال دولت های بورژوازی عمل می کنند.این واقعیت تلخ روزگار ماست.سرمایه داری فقط بمنافع خویش می اندیشد. این منعت مادیست که مشخص می کند که خون چه کسانی ودر چه جاهایی پرنگ باشد و یا بی رنگ.

رضارخشان -مجله دنیا

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا