گوناگون

چکیده گزارش‌های کارگری، هفته سوم مهر ماه

خبر‌ها و گزارش‌های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت؛

“حزب تودۀ ایران نخستین سازمان سیاسی کشور بود که مبارزه در راه حقوق کارگران و دهقانان و دیگر زحمتکشان و برای ایجاد تحولات بنیادین در جامعه‌ای‌ گرفتار روابط و قید و بندهای فئودالی– سرمایه‌داری را سرلوحهٔ برنامه و فعالیت خود قرار داد، و با پیش نهادن طرح‌هایی مترقی در دفاع از حق زحمتکشان، خواهان تصویب «قانون کار» و قانون «بیمه‌های اجتماعی» برای تأمین کار و زندگی و حقوق زحمتکشان شد، و در راه  اجرای برنامه‌های خود، و همچنین رسمیت یافتن تشکیل و فعالیت سندیکاها و اتحادیه‌‌های کارگری و دهقانی کوشش خستگی‌ناپذیری کرد. ایجاد «شورای متحدهٔ مرکزی اتحادیه‌های کارگران و زحمتکشان ایران» با بیش از ۳۰۰هزار عضو، که بزرگ‌ترین و مهم‌ترین سازمان سندیکایی خاورمیانه بود و به عضویت «فدراسیون سندیکاهای جهانی» نیز درآمد..”

“سند کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران به مناسبت ۷۵مین سالگرد تأسیس حزب تودۀ ایران”….

با همه توان علیه لایحۀ اصلاح قانون کار به سود کلان سرمایه‌داران مبارزه کنیم!

با اتحاد عمل طرح اصلاح قانون کار و ارزان سازی نیروی کار را ناکام سازیم!

 

کلان سرمایه داران و لایحه اصلاح قانون کار

بیست ویکم مهرماه- کارفرمایان از اول خواستار تغییرقانون کار بودند. مخالفت آنها با ماده ۲۷ بود و یکی دیگربا ادبیات قانون کار مشکل داشتند. آنها اکنون لایحه اصلاح قانون کار را به مجلس برده و آنجا نیز پشتیبان دارند.جایگاه کارگران به لحاظ کیفیت تشکل‌های کارگری در مراکز صنعتی و محیط کار ضعیف است.

فساد مالی نهادینه و نابودی امنیت شغلی زحمتکشان 

بیست ویکم مهرماه- شکل‌گیری فساد سیستمی نتیجه مصیبت محرمانه‌بودن آمار و قراردادهای اقتصادی…است.در واقع بخش‌های نامولد بر بخش‌های مولد چیره می‌شوند وهمه انواع نابرابری‌ها را افزایش می‌دهند[امنیت شغلی زحمتکشان نیز نابود می گردد]  ؛به این معنا  که در شرایط نبود شفافیت آماری،رانت و فساد به کانون‌های اصلی خلق ارزش‌افزوده در اقتصاد تبدیل می‌شوند.

رانت‌جویان٬ مدیران ارشد واصلاح قانون کار 

بیست ویکم مهرماه- دولت‌ها از منابع عمومی برای مصارف عمومی استفاده می‌کنند، اما نحوه استفاده از این منابع که یا نفتی است یا مالیاتی، هرگز شفاف نمی‌شود.مجموع درآمد افراد، از راه قاچاق کالا٬ عضویت در هیأت‌مدیره چندین شرکت[ همین مدیران از مبتکران وحامیان اصلاح قانون کار هستند] ، کاسبی‌های کلان رانتی، دارایی‌های حاصل از سپرده‌های بزرگ و املاک و… به ‌دست می‌آید.

لایحه اصلاح قانون کار و حقوق سندیکایی کارگران 

بیست ویکم مهرماه- با این لایحه افزایش حداقل دستمزد سالیانه کارگران پایان می گیرد.اصلاح قانون کاراراده  و حق کارگردرعقد قرارداد کاررا منتفی وشرایط کار و روابط کار را مطابق  اراده کارفرمایان  تنظیم می کند.با اصلاح قانون کار حق اعتراضات واعتصابات کارگران غیرقانونی اعلام می شود.

دولت ومجلس ازحامیان اصلاح  قانون کار هستند 

بیستم مهرماه- دولت با حذف برخی بندها حمایت خود را از کارگران قطع می‌کند. لایحه اصلاح قانون کار در دولت قبل تهیه شده و این دولت هم ان را پذیرفته است و مجلس این لایحه را در دستور کار خود قرار داده است.

کارگران نیشکر هفت تپه و ادامه مبارزه برای احقاق حقوق

نوزدهم مهر ماه- کارگران این مجتمع از آنجا که  وعده‌های کارفرما را غیرعملی می‌دانند امروز دوشنبه ۱۹ مهر ماه اعتراضات خود را گسترده‌تر کرده‌اند. کارگران این واحد تولیدی به این دلیل پیگیر مطالبات خود هستند که دغدغه تامین معاش خانواده‌هایشان را دارند و از مدیریت کارخانه و مسئولان شهرستانی و استانی انتظار دارند که به دغدغه‌های آن‌ها احترام بگذارند و در این شرایط نمی‌توان از ما کارگران انتظار داشت که نسبت به  وضعیت مجتمع نیشکر هفت تپه بعد از خصوصی‌سازی و مطالبات مزدی خود بی‌تفاوت بمانیم.

اعتراض زحمتکشان  شهرستان پاکدشت به کمبود امکانات پزشکی

نوزدهم مهر ماه-  ۷۲ هزار کارگر فعال و ۸ هزار کارگر بازنشسته شهرستان پاکدشت از کمبود امکانات پزشکی و پزشکان متخصص در بخش‌های مختلف درمانی شکایت دارند و این درحالی است که کارگران و بازنشستگان هر ماه بخشی از دستمزدشان را جهت دریافت خدمات درمانی از سازمان تامین اجتماعی پیش‌خرید می‌کنند.

مبارزه  کارگران کاشی خزر برای تامین امنیت شغلی 

نوزدهم مهرماه- ۶ ماه پس از تعطیلی رسمی کاشی خزر یکی از بزرگترین واحدهای صنعتی مستقر در استان گیلان، کارگران ضمن تجمع در مقابل درب این کارخانه خواستار دریافت حقوق معوقه و بازگشایی واحد مذکور  و بازگشت به کارهستند.

صدای کارگران  شنیده نمی‌شود؛اما صدای کارفرمایان بلند است

نوزدهم مهرماه – پیش نویس اصلاح قانون کار در دولت گذشته فرستاده شد و مجلس نیز آن را اصلاح کرد اما مجددا همین پیش نویس در دولت جدید بدون اصلاحاتی فرستاده شده است، حتی تبصره یک ماده ۷ قانون کار با همین موضوع یعنی امنیت شغلی کارگران حذف شده است.چرا صدای فقرا شنیده نمی‌شود و در مقابل صدای کارفرمایان بلند است.

اعتراض ماهیگیران گلستان

نوزدهم مهر ماه- جمعی از صیادان پره استان در مناطق میانکاله، خواجه نفس و گمیشان به اقدام برخی نهاد‌ها و  شیلات استان گلستان اعتراض کردند. این صیادان بی‌توجهی وتبعیض نسبت به تعاونی‌های صیادی  را از دلایل کاهش درآمد خود می دانند.

بازار خودروی ایران و امنیت شغلی کارگران 

نوزدهم مهر ماه- فرانسوی‌ها جایگاه خود را … در میان خودروسازان ایرانی باز کرده‌اند و خودروسازان ایرانی در قراردادهای خارجی قبلی نتوانستند از حق خود دفاع کنند.با ورود شرکتهای خارجی و نوع قرارداد‌ها امنیت شغلی کارگران صنعت خودروسازی کشور در در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

شکاف درآمدی، فاصله طبقاتی و فقر زحمتکشان 

نوزدهم مهر ماه- براساس گزارش مرکز آمار ایران، نسبت متوسط هزینه خانوار در دهک دهم به دهک اول (سهم ١٠ درصد ثروتمندترین به ١٠ درصد فقیرترین خانوارها) از ١٢,٣٣ در سال ١٣٩٣، به ١٢.۶۵ در سال ١٣٩۴ افزایش یافته است که حکایت از بدترشدن توزیع درآمد است. کاهش ارزش پول ملی در کنار تورم فزاینده و تشدید تحریم‌ها از دلایل اصلی افزایش فاصله طبقاتی در این سال‌هاست.

عدم امنیت شغلی‌ و افزایش بیکاری کارگران واحد کوره پزخانه پاکدشت

هجدهم مهر ماه- از مجموع ۶۲ واحد باقی مانده تولید آجر سنتی در منطقه پاکدشت، امروز حدود۷ واحد، آنهم با حداقل ظرفیت تولید و نیروی کار به فعالیت ادامه می‌دهند. عامل اصلی تعطیلی این واحد کوره پزخانه افزایش قیمت حامل‌های انرژی و تبعات کسادی بازار ساخت و ساز بر تولید آجر بوده است. در کنار این واحد‌های تولید کننده آجر‌های سنتی چند هزار کارگر فصلی ودائمی به صورت مستقیم وغیر مستقیم مشغول کار بودند که این موضوع باعث بیکاری آنها شده است.

اعتراض کارگران شرکت پالیز پژوهش پارس

هجدهم مهر ماه-  این شرکت آخر خردادماه حدود ده نفر از کارگران خود را اخراج کرد. کارگران اخراج شده با چهارسال سابقه کار و  سه ماه دستمزد پرداخت نشده‌ خواستار دریافت هرچه سریعتر مطالبات بر حقشان هستند.

تجمع اعتراضی کارکنان شرکتی مخابرات

هجدهم مهر ماه- برای چند صد نفر از کارکنان این شرکت که پس از سالها کار کردن، هنوز قرارداد مستقیم ندارند و طرح طبقه‌بندی مشاغل برای آنان اجرا نمی‌شود حداقل دستمزد پرداخت می‌‌شود و این در حالیست که هم‌رده‌های رسمی آنها تا بیش از دو برابر، دستمزد می‌گیرند. این زحمتکشان  در سیزدهم و چهاردهم مهرماه از سراسر کشور به تهران آمدند و مقابل مجلس تجمع اعتراضی بر پا کردند.

ادامه مبارزه کارگران مجتمع نی شکر هفت تپه

هجدهم مهر ماه-  مجموع نیروهای شاغل  تا یک‌ هزار و دویست نفر است که ارزش معوقات مزدی آنها تا چهار ماه مزد و ۶ ماه حق بیمه پرداخت نشده برآورد می‌شود . کارگران معترض در رابطه با علت برپایی تجمع صنفی امروز خود گفتند: از ارزیابی رفتار مدیریت مجتمع در مقام کارفرما به این نتیجه رسیده‌ایم که بازهم قرار نیست در خصوص پرداخت شدن مطالبات معوقه ما اقدام خاصی صورت بگیرد به همین دلیل صبح امروز۱۸ مهر ماه دست از کار کشیده(اعتصاب) و در مقابل ساختمان اداری مجتمع نیشکر هفت‌تپه تجمع اعتراضی بر پا کرده ایم.

تجمع اعتراضی کارگران شرکت جم صنعتکاران 

هجدهم مهر ماه- هفت کارگر بیکار شده پتروشیمی جم صنعتکاران یکی از شرکت‌های زیرمجموعه شرکت پتروشیمی جم عسلویه که در خردادماه بیکار شده اند به همراه خانواده‌های خود صبح روز ۱۸ مهر ماه در مقابل مجلس تجمع اعتراضی بر پا کردند. برخلاف ادعای مدیریت پتروشیمی، کارگران تا آخر سال جاری قرارداد دارند و فقط به علت اعتراضات صنفی از کار بیکار شده‌اند.

لایه اصلاح قانون کار و تحمیل هزینه آموزشی‌ بر دوش زحمتکشان

هجدهم مهر ماه- در لایحه پیشنهادی دولت برای اصلاح قانون کار، ماده ۱۰۷ قانون کار دچار تغییراتی شده است. در این تغییرات، … آمده است که دولت می‌تواند برای آموزش نیروی کار از مشارکت بخش غیر دولتی استفاده کند.کارگرانی که فاقد امنیت شغلی و امید به آینده هستند، قرار است هزینه‌های آموزش‌های ضمن خدمت را از جیب خالی خود بپردازند. هم اکنون نیز مواردی از این دست دیده می‌شود، حال دولتی‌ها می‌خواهند به این اجحاف، جامه قانونی بپوشانند.

خواست زحمتکشان،تضمین امنیت شغلی‌ و افزایش دستمزد است

هجدهم مهر ماه- حداقل دستمزد سال ۹۵ به میزان ۸۱۲ هزار تومان است،ضمن اینکه حقوق یک ماه یک کارگر فقط هزینه ۸ تا ۱۰ روز زندگی وی را پوشش می دهد.با احتساب این میزان دستمزد ماهانه،  دستمزد یک ساعت کار معادل ۳۷۶۰ تومان است[ تقریبا معادل یک یورو].در جامعه ما هیچ منبعی نسبت به تامین ضرورت‌های زندگی فرد بیکار پاسخگو نیست.

اعتراض کارگران کارخانه آونگان اراک

هجدهم مهرماه- گروهی از کارگران کارخانه آونگان اراک  دراعتراض به عدم پرداخت ۲۲ماه حقوق ودیگر مزایای شغلی در مقابل استانداری استان  مرکزی  دست به تجمع اعتراضی زدند.

مبارزه کارگران پتروشیمی جم 

هجدهم مهرماه- جمعی از کارگر اخراجی پتروشیمی جم، به همراه خانواده‌های خود  به تهران آمده و در مقابل وزارت کار و سپس مجلس تجمع کردند. مدیریت پتروشیمی جم واقع در استان بوشهر در خرداد ماه امسال گروهی از کارگران قرارداد موقت را به بهانه اتمام قرارداد کاری اخراج کرد. بر خلاف ادعای کارفرما، کارگران تا پایان سال ۹۵ قرارداد امضا کرده بودند.

 مطالبه کارگران کارخانه‌های تراکتورسازی و ماشین سازی تبریز 

هجدهم مهرماه- دو کارخانه تراکتورسازی و ماشین سازی نگین استان آذربایجان شرقی هستند،دولت و مجلس باید به داد تولید و صنعت و اشتغال کارگران برسند. متاسفانه واردات بی‌رویه کمر تولید و تولید کنندگان وکارگران را شکسته و خم کرده است.مهمترین معضل[ کارگران کارخانه‌های تراکتورسازی و ماشین سازی تبریز]  قراردادهای موقت کار است که امنیت شغلی کارگران را با مشکلات متعددی مواجه ساخته است.

مطالبه هنرمندان و نوازندگان ارکستر موسیقی ملی

هجدهم مهرماه- هنرمندان و نوازندگان ارکستر موسیقی ملی وارکستر سمفونیک تهران خواستارعقد قراردادهای ثابت ودریافت حقوق ماهانه و بیمه‌ بدون وقفه هستند.درحال حاضراعلام گردیده٬با شروع سال آتی قراردادهای نوازندگان ارکستر تمدید خواهد شد.

 برنامه‌های توسعه وشکاف جنسیتی در بازار کارکشور 

هجدهم مهرماه- زنان نیمی ازجمعیت و نیمی از نیروی کار هر کشوری را تشکیل می‌دهند که کمتر مورد توجه کارفرمایان ودولتمردان قرارمی‌گیرند.به طوری که مردان ازمزایایی دو برابر زنان درابعاد چهارگانه بهره‌مندند.نابرابری جنسیتی در بازار کار، اشتغال و دستمزد…ایران در شکاف جنسیتی رکورد زد.

ورشکستگی ده هزار بنگاه اقتصاد‌ی با اجرای هدفمندی یارانه ها 

هجدهم مهرماه- مشاور وزیر صنعت، معد‌ن و تجارت گفت: ۱۰ هزار بنگاه اقتصاد‌ی کوچک و متوسط غیرفعال و راکد‌ د‌ر کشور به د‌لیل کمبود‌ نقد‌ینگی یا مد‌یریت نامطلوب طی سالیان گذشته[ اززمان اجرای هدفمندی یارانه ها] د‌چار مشکلات عد‌ید‌ه‌ای شد‌ه‌اند‌.

بیکاری کارکنان زحمتکش رستوران‌ها و چایخانه‌های اصفهان 

هجدهم مهرماه- تعطیلی برخی رستوران‌ها و چایخانه‌ها در شهراصفهان با دستوربازرسی ونظارت اصناف استان و نمایندگی ولی فقیه موجب بیکاری گسترده کارکنان رستوران‌ها وچایخانه‌ها [ آشپزها ، پیشخدمت‌ها ، شاگردان مغازه و …]شده است.این کارکنان از حقوق اولیه و قرارداد کاری محروم هستند.

از ادعا تا واقعیت،بیکاری افزایش یافت

هجدهم مهر ماه- نرخ بیکاری در بهار امسال نسبت به سال گذشته ۱.۴ درصد رشد کرد.مرکز آمار ایران نرخ بیکاری بهار سال جاری را ۱۲.۲ درصد معادل سه میلیون و ۱۴۵ هزار و ۷۰۰ نفر اعلام کرد. این میزان به منزله افزایش نرخ بیکاری نسبت به بهار سال ۱۳۹۴ با نرخ بیکاری معادل ۱۰.۸ درصد بود.


افزایش بیکاری و ترفندی برای کمتر نشان دادن آن

هجدهم مهر ماه- بخش اعظمی از دانش آموختگان و فارغ التحصیلان دانشگاهی امروز بیکارند و… حقوق و دریافتی آنها با اضافه کاری و جمعه کاری‌ها به یک میلیون تومان می‌رسد. نمی‌توان هر کسی را که دو ساعت در هفته کار کرد شاغل تلقی کنیم و آمار بیکاری را کم کنیم.

اعتراض کارگران راه آهن ایران به تحمیل هزینه آموزشی‌

هفدهم مهر ماه- کارگران پیمانکاری رجاء از عقد قرارداد یک شرکت با رجاء برای آموزش «ترمزبانی» به کارگران خبر دادند.کارگران می‌گویند درحالیکه هر کارگر مبلغی در حدود دو میلیون تومان از جیب برای این آموزش‌ها می‌پردازند، هیچ تضمین شغلی هم وجود ندارد و از طرف دیگر، مدرک ترمزبانی لوکوموتیو‌هایی که آنها آموزش می‌بینند، هیچ جای دیگر غیر از رجاء کاربرد ندارد.این آموزش  در بستری که امنیت شغلی هم نیست، فقط کیسه کارگران را خالیتر می‌کند.

دولت یازدهم و سرکوب مزدی زحمتکشان 

هفدهم مهر ماه- در روزهای گذشته دولت اعلام کرده است که قصد دارد برای سال ۹۶، حقوق کارمندان را تا سقف ۱۰ درصد افزایش دهد و همین مسئله  باعث اعتراض و نگرانی کارگرانی شده است که معتقدند این تصمیم دولت برای محدود کردن قدرت خرید آنها اتخاذ شده‌است.از آنجایی که حقوق کارمندان همواره یکی از معیارهای افزایش مزد کارگران بوده است، این تصمیم دولت برای کارگران چندان خوشایند نیست.

اصلاح قانون کار به هدف تامین سرمایه

هفدهم مهر ماه- سازمان تجارت جهانی در چارچوب تقسیم کار جهانی برای اعضای خود تعیین وظیفه می کند و تاکنون به ایران این مجال را داده است که با خودروسازان و شرکت‌های نفتی فرانسوی و آلمانی برای مونتاژ خودروهایشان همکاری کند و شاید در همین راستای ورود دوباره شرکت‌های خارجی خوردوساز و نفتی به ایران است که اینطور تلاش برای اصلاح قانون کار آغاز شده و  زمینه تضییع گسترده حقوق کارگران [ از یکطرف ] و برنامه تامین امنیت سرمایه [ از طرفی‌ دیگر ] فراهم می‌‌شود.

اعتراض کارگران کک سازی طبس به اخراج و عدم امنیت شغلی‌

هفدهم مهر ماه- حدود ۱۰۰  کارگر قرار دادی این شرکت که به‌ صورت میانگین سه تا ۴سال سابقه کاری داشتند پس از خاتمه قرارداد اخراج شده‌اند.تمامی کارگران شاغل و اخراجی دست کم بابت ۵ ماه مزد و عیدی سال ۹۵ طلبکارند.

اعتصاب کارگران کارخانه صنایع فرو آلیاژ 

هفدهم مهر ماه- از فروردین ماه سال جاری به بهانه مشکلات مالی تولیدات این کارخانه‌ به حداقل رسیده است بطوریکه  به ۵۰۰ نفر از کارگران گفته شده بعد از اتمام قرار داد کارشان در ماه جاری کاری برای آنان در این کارخانه وجود ندارد .. دستمزد کارگران شاغل در این کارخانه به حداقل نیم رسیده د و بیمه تامین اجتماعی آنان نیز دچار مشکلاتی است ، به همین دلیل جمعی از کارگران در مخالفت با این موضوع ،روز ۱۶ مهرماه مقابل درب ورودی کارخانه دست به اعتراض صنفی زده‌اند.

خواست کارگران کارخانه پارس خودرو ،افزایش مطالبات مزدی است

هفدهم مهر ماه- از ابتدای فصل تابستان تاکنون فعالیت‌های روزانه ما افزایش یافته است و این درحالی است که با وجود افزایش فشار کاری هنوز برای افزایش مجدد مزایای فوق‌العاده نوبت کاری اقدامی صورت نگرفته است. خواست صنفی ما افزایش ۱۵ درصدی مزایای مربوط به نوبت کاری نیست  بلکه ما خواهان بازگشتن به همان شیوه پیشین یعنی افزایش بیست و دو نیم درصدی مزایای یاد شده هستیم.

اعتصاب کارگران کارخانه اشی مشی شلمزار

هفدهم مهرماه- کارگران کارخانه اشی مشی شلمزار واقع در چهارمحال و بختیاری در اعتراض به عدم پرداخت چندین ماه دستمزد٬ دست به اعتصاب زده و درمقابل استانداری چهارمحال و بختیاری تجمع کردند.گروه تولیدی  اشی مشی یکی از بزرگترین کارخانجات تولید مواد غذایی در ایران محسوب می شود.

رکود وتعطیلی واحدهای تولیدی و صنعتی همدان 

هفدهم مهرماه- مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی استان همدان در کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید مورد پیگیری قرارگرفته اما این کارگروه برای بازکردن گره‌های تولید و رونق اقتصادی  اقدامی انجام نداده است.صدها واحد تولیدی در رکود بسر برده و کارگران در شرایط اسف بار زندگی می کنند.پس از ۱۳ سال همچنان پتروشیمی هگمتانه همدان معطل است.

مبارزه زنان کارگر برای افزایش مرخصی زایمان

هفدهم مهرماه- در مورد افزایش مرخصی زایمان[ زنان کارگر و کارمند]… تمام پیگیری‌ها و مکاتبات مربوطه را انجام داده‌ایم. حتی گفتیم که از محل اعتبارات وزارت بهداشت که مربوط به افزایش جمعیت است این مابه‌التفاوت پرداخت شود؛ اما متاسفانه به نتیجه‌ای نرسیدیم.به‌دلیل اینکه امنیت شغلی زنان با رفتن به این مرخصی به خطر می‌افتد بسیاری از زنان ترجیح می‌دهند از این مرخصی استفاده نکنند و آنهایی هم که به مرخصی رفته‌اند ممکن است نتوانند به سر کار خود باز گردند.

کاهش آمار احداث و راه اندازی واحدهای صنعتی

هفدهم مهرماه- مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اعلام کرد: درطول سه سال فعالیت دولت یازدهم در شهرک‌های صنعتی کشور بیش از ۷ هزار و ۸۳ واحد صنعتی احداث شده است… با وجود اینکه هشت ماه از برجام می‌گذرد اما تطبیق دادن وضعیت کشور با شرایط جهانی زمان‌براست.

خواسته‌های کارگران صنعت نساجی 

هفدهم مهرماه- مشکل در صنعت پوشاک، حجم بالای واردات و تعرفه پایین گمرکی آن است.در چند سال اخیر کارخانه‌های بسیاری تعطیل و هزاران کارگر شاغل در واحدهای نساجی وصنعت پوشاک بیکار شده اند، به صورتی که اکنون  کارگران صنعت نساجی امنیت شغلی ندارند.

اجرای برنامه  آزاد سازی قیمت ها 

هفدهم مهرماه- با ادامه اجرای قانون هدفمندی یارانه ها،رئیس انجمن جایگاه‌داران سوخت کشور با بیان اینکه امسال قطعا شاهد افزایش قیمت بنزین و گازوئیل خواهیم بود، از احتمال افزایش قیمت هر لیتر بنزین به لیتری ۱۲۰۰ تومان و گازوئیل به ۵۰۰ تومان خبر داد.این افزیش به موازات کاهش قدرت خرید خانوارهای کارگری صورت می گیرد.

اعتصاب و تجمع اعتراضی کارگران شرکت پتروشیمی اروند

شانزدهم مهر ماه- حدود ۴۰ نفر از نیروهای پیمانکاری شرکت پتروشیمی اروند، روز پنجشنبه ۱۵ مهر ماه در اعتراض به  کسر حقوق و مزایای خود  ، پرداخت این حقوق و مزایا را از مسئولان شرکت خواستار شدند. مسئول روابط عمومی پتروشیمی اروند  ایجاد درگیری فیزیکی در این مجتمع را تکذیب کرد و اعلام نمود  که اعتراض کارگران در حد تجمع و اعتصاب بوده است.

خواست زنان زحمتکش تضمین امنیت شغلی‌ است

شانزدهم مهر ماه- در خصوص مابه‌التفاوت مالی بین شش تا ۹ ماه مرخصی را خیلی از دستگاه‌ها قبول نمی‌کنند.[ به مانند دیوان عدالت اداری,سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و وزارت بهداشت] به دلیل اینکه امنیت شغلی زنان با رفتن به این مرخصی به خطر می‌افتد بسیاری از زنان ترجیح می‌دهند از این مرخصی استفاده نکرده و آنهایی هم که به مرخصی رفته‌اند ممکن است نتوانند به سر کار خود باز گردند. قوانین طوری تدوین شده است که امنیت شغلی‌ زنان را به خطر انداخته است.

اعتراض زحمتکشان به اصلاح قانون کار

شانزدهم مهر ماه- عده‌ای[ سرمایه دارن ] می‌خواهند قانون کار را تغییر دهند اما عنوان اصلاح را برای آن به کار می‌برند، در حالی که با تغییر قانون کار شرایط برای کارگران در ایران سخت‌تر خواهد شد. اصلاحیه جدید قانون کار ضد اشتغال است و دست کارفرمایان را برای تغییر در دستمزد، قراردادهای کار و اخراج نیروی کار بازتر می‌کند.

خواست کارگران ساختمانی برخورداری از بیمه و امنیت شغلی‌ است

پانزدهم مهر ماه-  بیش از ۵۰۰ هزار کارگر ساختمانی در کشور بیمه نشده‌اند و قرار بود در سال جاری ۳۰۰ هزار کارگر ساختمانی بیمه شوند، با توجه به اینکه به سال آخر دولت یازدهم رسیده‌ایم؛ این وعده دولت  تاکنون محقق نشده است. کارگران ساختمانی در سراسر کشور در شرایط طاقت‌فرسایی کار می‌کنند و نمی‌خواهند بیمه نمودن آنها درگیر و دار شعارهای انتخاباتی باقی بماند.

ادامه مبارزه کارگران پتروشیمی پردیس

پانزدهم مهر ماه- فاز جدید این اعتراضات از پنجم مهرماه آغاز شده و طی آن کارگران از خوردن غذا خودداری کرده‌اند. کارگران که خواستار بازبینی جدول شیفت‌های کاری هستند؛ می‌گویند: کارفرما  بدون در نظر گرفتن خواسته‌های کارگران، با قاطعیت در حال اجرایی نمودن طرح چهار شیفت است و از کارگران معترض می‌خواهد در اجرای این طرح ناعادلانه سنگ‌اندازی نکنند.

اعتراض کارگران کارخانه نخ تایر زنجان

پانزدهم مهر ماه- کارگران کارخانه نخ تایر واقع  در کیلومتر۱۵ آزاد راه زنجان ـ قزوین، به عدم پرداخت به موقع دستمزد خود اعتراض کرده و خواهان برخورداری کامل از مزایای بیمه تامین اجتماعی شدند.

اعتراض کارگران پیمانکاری ماشین سازی اراک 

چهاردهم مهر ماه-در قراردادهای کاری کارگران به صورت کامل در مورد مسائل مهمی همچون نحوه محاسبه و میزان مزایای سنوات، مرخصی، هزینه رفت و برگشت، ناهار، عیدی اشاره نشده است. به همین دلیل کارگران پیمانکاری ماشین سازی اراک نسبت به رویه بی‌توجهی که از سوی مجموعه کارفرمایان این واحد صنعتی در خصوص شرایط کارگران پیمانکاری اتخاذ شده‌است، معترض شدند.

منابع مورد استفاده: ‌شرق -دنیای اقتصاد- ایلنا -ایرنا- اعتماد- ایسنا- آرمان- مهر‌

احیای حقوق سندیکایی، ایجاد و احیای سندیکاهای واقعی و مستقل خواست طبقه کارگر ایران است!

اعتصاب حق سیاسی کارگران است!

هیچ کارگری را نمی‌توان به دلیل فعالیت؛ مبارزه سندیکایی و اعتصاب بازداشت یا از کار اخراج کرد!

کارگران و فعالان سندیکایی را آزاد کنید!

اخبار-کار

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا