زحمتکشان

چکیده گزارش‌های کارگری، هفته چهارم مهر ماه

خبر‌ها و گزارش‌های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت؛

“حزب تودۀ ایران نخستین سازمان سیاسی کشور بود که مبارزه در راه حقوق کارگران و دهقانان و دیگر زحمتکشان و برای ایجاد تحولات بنیادین در جامعه‌ای‌ گرفتار روابط و قید و بندهای فئودالی– سرمایه‌داری را سرلوحهٔ برنامه و فعالیت خود قرار داد، و با پیش نهادن طرح‌هایی مترقی در دفاع از حق زحمتکشان، خواهان تصویب «قانون کار» و قانون «بیمه‌های اجتماعی» برای تأمین کار و زندگی و حقوق زحمتکشان شد، و در راه  اجرای برنامه‌های خود، و همچنین رسمیت یافتن تشکیل و فعالیت سندیکاها و اتحادیه‌‌های کارگری و دهقانی کوشش خستگی‌ناپذیری کرد. ایجاد «شورای متحدهٔ مرکزی اتحادیه‌های کارگران و زحمتکشان ایران» با بیش از ۳۰۰هزار عضو، که بزرگ‌ترین و مهم‌ترین سازمان سندیکایی خاورمیانه بود و به عضویت «فدراسیون سندیکاهای جهانی» نیز درآمد..”

“سند کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران به مناسبت ۷۵مین سالگرد تأسیس حزب تودۀ ایران”…

با همه توان علیه لایحۀ اصلاح قانون کار به سود کلان سرمایه‌داران مبارزه کنیم!

با اتحاد عمل طرح اصلاح قانون کار و ارزان سازی نیروی کار را ناکام سازیم!

 

لایحه برنامه ششم توسعه و تغییر قانون کار

بیست وهشتم مهرماه-مرکز پژوهش‌های مجلس با بررسی لایحه برنامه ششم توسعه، ضمن پیشنهاد تغییر قانون کار خواستار،فراهم کردن بسترهای حقوقی برای اجرای کار از راه دور، کار مشارکتی و کار پاره‌وقت شد. تغییر قانون کار و تثبیت قرارداد های موقت از اولویت های اساسی در بخش‌های مختلف اقتصاد کشور معرفی گردیده است.

رکود صنایع و نابودی امنیت شغلی طبقه کارگر

بیست و هشتم مهر ماه -اجرای هدفمندی یارانه ها سبب رکود در اقتصاد شد.بیشترین تعطیلی در کارگاه‌های شیمیایی با یک هزار و ۹۸۳ واحد بوده و پس از آن کارگاه‌های صنایع غذایی با غیرفعال شدن یک هزار و ۵۴۲ کارگاه بیشترین تعطیلی را داشته است. کارگاه‌های فلزی نیز یک هزار و ۵۴۱ تعطیلی داشتند و تعطیلی ۸۱۶ کارگاه کانی غیرفلزی رتبه بعدی را از آن خود کرده است. همچنین ۵۲۱ صنایع سلولوزی، ۴۳۴ صنایع نساجی، ۲۳۰ صنایع برق و الکترونیک و ۱۵۴ صنعت خدماتی و ۳۷کارگاه غیر در این مدت تعطیل شده‌اند.نزیک به ۴۰۰ هزار نفر نیز بیکار شده اند.

اصلاح قانون کار و رواج  قراردادهای موقت

بیست و هشتم مهر ماه -تبصره ۱ ماده ۷ قانون کار در لایحه ارسالی مجلس حذف شده است. حذف این ماده به معنای ادامه قراردادهای موقت یکماهه، سه ماهه و ۶ ماهه است که در صورت تصویب آن امنیت شغلی کارگران همچون گذشته در خطر خواهد بود.

لایحه اصلاح قانون کار و طرح طبقه بندی مشاغل

بیست وهشتم مهر ماه-در لایحه اصلاح قانون کار  ماده ۴۸ حذف خواهد شد. همچنین در لاحیه فعلی ماده ۴۹ قانون کار که کارفرمایان را موظف به تهیه طرح طبقه بندی مشاغل می کند حذف شده و  طرح طبقه بندی مشاغل بویژه برای کارگران فنی منتفی می گردد.

اصلاح قانون کار منافع کارگران را پایمال می سازد

بیست و هشتم مهر ماه- لایحه اصلاح قانون کار نه تنها امنیت شغلی کارگران را زیر سئوال می‌برد بلکه نافی منافع کارگران است. لایحه اصلاح قانون کار بدون مشورت با شرکای اجتماعی تهیه و تدوین شده است .

سیاستگذاری حوزه اشتغال و حقوق کارگران صنوف

بیست وهشتم مهر ماه-معاون اشتغال و توسعه  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت ؛ “بیش از ۸۵ درصد اشتغال کشور در بنگاههای خرد و کوچک و متوسط است” . براساس برنامه تعدیل ساختاری ٬ کارگران  شاغل در بنگاههای خرد و کوچک و متوسط از شمول قانون کارخارج و فاقد امنیت شغلی هستند .

اصلاح قانون کار در چارچوب اقتصاد مقاومتی

بیست و هشتم مهر ماه -رئیس انجمن سرمایه گذاران خارجی اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت؛ برای تحقق اقتصاد مقاومتی مورد نظر رهبری باید امکانات زیادی دراختیار بخش خصوصی گذاشته شود.فضای کسب و کار با حذف قوانین مزاحم [ قانون کار و …]بهبود یابد تا سرمایه گذاری خارجی جذب شود.توسعه در گرو تسهیل و حمایت حضور بخش خصوصی است.

اقتصاد مقاومتی ولی فقیه ؛ درآمد مداحان و دستمزد کارگران

بیست وهفتم مهر ماه-“مداحان شبی ۱۵ میلیون برای روضه‌خوانی یا مداحی دریافت می‏‌کنند…. این ۱۵ میلیون را چه کسی به دست آورده که حاضر است به مداحان برای عزاداری پرداخت کند؟ به‌طور مثال ۱۵ میلیون برای هر شبی از دهه محرم می‌شود ۱۵۰ میلیون تومان”.در همین حال حداقل دستمزد کارگران در سال کنونی ۸۱۲ هزار و ۱۶۴ تومان تعیین شده است که این مبلغ نیز به موقع پرداخت نمی شود.

دولت ٬ منافع کلان سرمایه داران و سیاست تعدیل ساختاری

بیست وهفتم مهرماه- رئیس انجمن اقتصاددانان ایران با حمایت از سیاست تعدیل ساختاری دولت” تدبیر و امید”  گفت: اگر ظرفیت کارخانه‌‌ای۱۰۰ کارگر یا کارمند است، سه برابر یا بیشتر از این ظرفیت استخدام صورت می‌گیرد در نتیجه اگر تعداد زیادی از این کارکنان را اخراج کنند، تولید با مشکل مواجه نمی‌شود…[مهم] سرمایه در گردش سرمایه‌گذاران است .تعریف بیکار با تعریفی که مردم دارند، تفاوت دارد.

مبارزه کارکنان صنعت ملی چاپ

بیست وهفتم مهرماه- کارگران وکارکنان صنعت چاپ کشور به نبود امنیت شغلی وتعطیلی شماری از مراکز چاپ٬فروش کتاب وصنایع بسته‌بندی اعتراض کردند. قریب به ۲۵ هزار نفر به طور مستقیم وغیرمستقیم درصنعت چاپ مشغول به کارهستند.افزایش دستمزد و امنیت شغلی مطالبه کارکنان این صنعت ملی در سراسر کشور است.

اتاق بازرگانی،برنامه خصوصی‌سازی و اصلاح قانون کار

بیست و هفتم مهر ماه -کمیسیون رقابت، خصوصی‌سازی و سلامت اداری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران٬ بار دیگر خواستار “اصلاح محیط اقتصاد کلان و رقابت‌پذیری وکسب وکار” شده و تغییر قوانین کار و تامین اجتماعی را مقدمه  “رقابت‌پذیری اقتصاد” معرفی ساخت.

ارزان سازی نیروی کارهدف دولت است

بیست و هفتم مهر ماه – لایحه اصلاح قانون کار از سوی همین دولت مجدد به مجلس ارائه شده٬ سئوال … این است که چرا [ دولت روحانی ] به شعار خود مبنی بر استفاده از نظر شرکای اجتماعی پایبند نبوده است؟عملا با حذف مواد ۳۴، ۴۱، ۴۸ و ۴۹ قانون کار از لایحه، کل قانون کار برای کارگران بی معنا می شود.

وزارت کار، لایحه اصلاح قانون کار و منافع کارفرمایان

بیست وهفتم مهر ماه-معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت؛ اگر اصلاحات قانون کار “واقع‌گرایانه” نباشد، منجر به اغتشاش و ناامنی ذهنی نیروی کار خواهد شد.لایحه اصلاح قانون کار” امنیت شغلی کارگران” را تضمین می‌کند. این تصور که صرفا افزایش سطح حقوق کارگران را ارتقا دهیم غلط است. همکاری با نظر نمایندگان کارگران، نمایندگان کارفرمایان و دولت وجود دارد.

نامه اعتراضی کارگران بیکار شده فولاد زاگرس

بیست و هفتم مهر ماه  – کارگران بیکار شده فولاد زاگرس با انتشار نامه‌ای خواستار استرداد لایحه اصلاح قانون کار شدند. در بخشی از این نامه آمده است. ما کارگران نه تنها خواستار برگرداندن این لایحه هستیم، بلکه خواسته اصلی دیگری نیز داریم و آن اجرای اصول فراموش‌شده همین قانون کار از جمله ماده ۴۱ آن است.

اعتصاب و تحصن کارکنان پتروشیمی پردیس

بیست و هفتم مهر ماه  – از صبح روز.بیست و هفتم مهر ماه حدود ۲۲۰ نفر از کارکنان معترض این واحد پتروشیمی با تحصن در داخل ساختمان ریاست پتروشیمی پردیس خواستار توجه و پاسخ به خواسته های خود شدند.کارگران معترض خواهان برقراری شرایط یکسان کار، حقوق و مزایا و امکانات رفاهی برابر با سایر همکاران خود که در منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی – عسلویه مشغول کارند، هستند.

 اعتراض کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه به خصوصی سازی

بیست وهفتم مهر ماه – کارگران این شرکت اعتراضشان را نسبت به اجرای تصمیماتی که تاکنون از سوی شهرداری تهران برای خصوصی سازی ناوگان اتوبوسرانی پایتخت اتخاذ شده است، ابراز می داراند.هم اکنون نزدیک به ۸ هزار و ۳۰۰ کارگر در مجموعه شرکت واحد مشغول کارهستند که اقشار ضعیف جامعه محسوب شده و ممکن است با خصوصی‌سازی کامل شرکت واحد، بیکار بشوند.

اعتراض کارگران استان همدان به اصلاح قانون کار

بیست و هفتم مهر ماه – در حال جمع‌آوری طوماری در جهت رد این لایحه هستیم. دولت با تهاجم به حقوق کارگران آنها را از حداقل‌ها محروم می‌کند.در حال حاضر کارگاه‌ها از پذیرش کارگر متأهل امتناع می‌ورزند و حتی مواردی دیده شده که کارگران متأهل و صاحب فرزند را اخراج می‌کنند.

اعتراض زحمتکشان به کاهش دستمزد ها

بیست و هفتم مهر ماه – امسال هم نرخ تورم را پایین اعلام کرده‌اند که بگویند تعیین دستمزد تابع نرخ پایین تورم خواهد بود تا کارگران برای دستمزد سال آینده توقع بالایی نداشته باشند.قبل از ورود به بحث دستمزد باید تکلیف حق مسکن ۲۰ هزار تومانی کارگران را که دو سال است مسکوت مانده روشن شود. امروز دریافتی کارگران از حقوق و دستمزد واقعی فاصله بسیاری گرفته است به نحوی که جامعه کارگری(طبقه کارگر)  قادر به تامین معاش خانواده نیست و از عهده هزینه‌های سنگین زندگی برنمی آید.

رکود و تعطیلی واحد های تولیدی سمنان

بیست و ششم مهر ماه – واحدهای تولیدی شهرک صنعتی سمنان از جمله  واحد تولیدی پیچ، مهره و پین صنعتی، واحد تراش صنعتی چوب و تولید پنل های ساختمانی در شرایط وخیم و رکود قرار داشته و هزاران کارگر بیکار شده یا ماه ها مزدی دریافت نکرده اند.

تجمع کارگران شهرداری نوشهر

بیست و ششم مهر ماه – کارگران شهرداری نوشهر در اعتراض به عدم پرداخت حقوق معوقه در مقابل ساختمان شهرداری تجمع کردند.کارگران سه ماه حقوق دریافت نکرده اند .

ادامه مبارزه  کارگران کارخانه صابون سازی خرمشهر

بیست و ششم مهر ماه – برای چندمین بار در ۴ ماه گذشته٬ کارگران کارخانه صابون سازی خرمشهر برای دریافت مظالبات خود دست به تجمع اعتراضی مقابل فرمانداری این  شهرستان زدند. کارخانه صابون سازی خرمشهر پس از  خصوصی سازی به حالت تعطیل درآمد.کارگران خواستار راه اندازی مجدد کارخانه هستند.

اعتراض رانندگان تاکسی فرودگاهی تهران

بیست و ششم مهر ماه- گروهی از رانندگان تاکسی های فرودگاه های مهرآباد و خمینی مقابل سازمان تاکسیرانی دست به تجمع زدند. رانندگان تاکسی طرح جداسازی اشتغال در دو فرودگاه تهران را موجب نا امنی شغلی و کاهش درآمد خود می دانند.

خواست کارگران پیمانکاری پالایشگاه پتروپارس در فاز ۱۹ عسلویه

بیست و ششم مهر ماه – با گذشت ۷ ماه ازاخراج کارگران هنوز معوقات مزدی این کارگران پرداخت نشده است.۸۰۰ کارگر بیکار شده این مجتمع خواستار پرداخت هر چه سریعتر معوقات مزدی خود شدند.

مطابات کارگران شرکت توسعه صنایع نفت و انرژی

بیست و ششم مهر ماه – ۳۰۰کارگری که تحت مسئولیت شرکت توسعه صنایع نفت و انرژی به کارهای ساخت پالایشگاه در عرصه نفت و گاز در منطقه عسلویه مشغولند بابت مطالبات پیشین، معادل سه ماه دستمزد معوقه طلب دارند. علاوه بر دستمزد چندین ماه است که بیمه کارگران به تامین اجتماعی پرداخت نشده و بدین ترتیب دفترچه های درمانی آنها هرچند وقت یک‌بار برای تمدید اعتبار با مشکل  روبرو می شود. کارگران به دلیل یک ماهه بودن قرار داد کار شان در این واحد  نفت وگاز  همیشه نگران از دست دادن شغل خود هستند.

اعتراض کارگران  کارخانه کاشی جم

بیست و ششم مهر ماه – در هفته‌های گذشته کارخانه کاشی جم در بروجرد با توقف کامل خط تولید، تعطیل شد و حدود ۲۲۰ کارگر آن بیکار شدند. در یک سال گذشته بسیاری از واحدهای تولیدی کاشی و سرامیک کشور با بحران‌های جدی مواجه شدند و دست به تعدیل گسترده کارگران خود زدند.

سرمایه داران صنعت ساختمان و استثمار کارگران

بیست وششم مهر ماه – مافیای پنهان ساخت و ساز کشور هنوز هم به کارگر ساختمانی به چشم یک برده نگاه می‌کند که حاصل آن حمله پیاپی این مافیا و طرفدارانش به قانون بیمه کارگران ساختمانی در کشور است. هم‌اکنون شاهد بیکاری فزاینده در بین کارگران ایرانی هستیم و در این شرایط، کارگران افغانی نیز به جهت حفظ جان و امنیت و فقط برای به دست آوردن لقمه‌ای نان جهت زنده ماندن حاضر هستند با کمترین قیمت و بدون هیچ‌گونه بیمه و حمایت اجتماعی کار کنند و تحت ظلم و استثمار به سر می‌برند

مطالبه کارگران مجتمع مس سرچشمه

بیست و پنجم مهر ماه – مجتمع مس سرچشمه بدهی هنگفت مالی به بانک ها داشته وبا وجود مشکلات بخشی از این بدهی را باز پرداخت کرده است.مزد کارگران این مجتمع صنعتی با تاخیر پرداخت می شود.دریافت به موقع دستمزد و اجرای طرح طبقه بندی مشاغل از مطالبات کارگران مجتمع مس سرچشمه است.

لایحه اصلاح قانون کار و کمیسیون اجتماعی مجلس

بیست و پنجم مهرماه-رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: بررسی این لایحه فعلا از دستور کار کمیسیون اجتماعی مجلس خارج شده است. براین‌اساس، قرار شد جلسه‌ای مشورتی با نمایندگان عالی تشکل‌های کارگری[تشکل‌های زرد حکومتی] در شورای‌عالی کار برگزار کنیم تا لایحه اصلاح قانون کار با حضور شرکای اجتماعی بررسی شود.

نابرابری و شکاف دستمزدی در ایران

بیست و پنجم مهرماه- در حالیکه کارگران سراسر کشور ماه ها دستمزد دریافت نکرده و حقوق معوقه یک معضل جدی است٬تازه‌ترین گزارش از بررسی‌ میزان متوسط حقوق و دستمزدهای تخصصی در ایران نشان می‌دهد مدیران بالاترین حقوق و پرسنل دفتری و اداری پایین‌ترین حقوق را دریافت می‌کنند.حقوق دریافتی  ماهیانه مدیران عامل، اعضای هیات مدیره، مدیران اجرایی ومعاونان به‌طور رایج بین ۲ تا ۱۶ میلیون تومان است و متوسط دریافتی ان ها در شهر تهران ۵/۵ میلیون تومان است.

مبارزه  زحمتکشان علیه اصلاح قانون کار

بیست وپنجم مهرماه – هم در دولت قبل و هم در دولت فعلی شاهد تهاجم همه جانبه به حقوق کارگران هستیم. طرح ناکارآمد استاد-شاگردی، معافیت کارگاههای کوچک از شمول قانون کار و حال تلاش برای اصلاحات ضدکارگری قانون کار همه در راستای تهاجم به حقوق کارگران است. تنها راه مقابله با آن اعتراضات جمعی است چرا که در این میانه نمی‌توان به دولت و یا مجلس خوشبین بود و انتظار داشت از این مسیر برگردند.

مطالبات کارگران نیشکر هفت تپه

بیست وپنجم مهرماه- در ادامه اعتراضات صنفی یک هفته گذشته، در روز شنبه ۲۵ مهر ماه  جلسه مذاکره‌ای میان نمایندگان مدیریت و کارگران کارخانه نیشکر هفت تپه برگزار شد که نتیجه آن خاتمه موقت اعتراض صنفی کارگران بود.علاوه بر معوقات مزدی کارفرما در جلسه روز گذشته مکلف شده برخی مزایای قانونی وعرفی کارگران را که در گذشته دریافت می کردنند را همانند حق لباس ،کفش و حق لوازم التحریر کارگرانی که فرزند دانش آموز دارند را از ماه آینده  به کارگران پرداخت کند.

اعتراض کارگران پالایشگاه ستاره خلیج فارس

بیست و پنجم مهر ماه –  دستمزد کارگران پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بندرعباس از خرداد ماه پرداخت نشده و هیچ وعده‌ای هم در مورد زمان پرداخت این معوقات داده نشده است. در ماههای گذشته در تعدادی از شرکت‌های پیمانکاری این پالایشگاه تعدیل [ اخراج] نیرو صورت گرفته است و برخی از شرکت‌ها به بهانه اتمام پروژه‌ها با کارگران خود تسویه حساب کرده‌اند.

اعتراز بازنشستگان به تاخیر در پرداخت مستمری

بیست و پنجم مهر ماه – کانون بازنشستگی استان قزوین  بیش از ۶۰ هزار بازنشسته دارد اما حدود ۱۵ هزار نفر از آنها که نوبت پرداخت مستمری‌ آن‌ها در اواخر هفته گذشته بود نتوانستند در موعد مقرر موفق به دریافت حقوق خود بشوند. سازمان تامین اجتماعی دلیل این تاخیر را کمبود اعتبارات مالی اعلام کرده است. بازنشستگان  تامین اجتماعی که حداقلهای مزدی را دریافت می کنند علاوه بر داشتن دغدغه  تامین مایحتاج روزانه برای پرداخت اقساط بانکی خود برنامه ریزی کرده اند هر روزی که اقساط بانکی آنها به تاخیر بیافتد بانکها جرایم آن را  بدون هیچ ملاحظه ای از بازنشستگان دریافت می کنند.

اعتراض کارگران معدن زغال سنگ طزره

بیست و پنجم مهر ماه – پرداخت حقوق حدود ۱۴۰۰کارگر شاغل در معدن زغال سنگ طزره در استان سمنان با وجود آنکه از حدود سه ماه قبل وضعیت استخراج روندی رو به بهبود داشته است سه ماه به تاخیر افتاده است.و مشکلات معیشتی کارگران همچنان باقیمانده است.

مبارزه علیه اصلاح قانون کار

بیست و پنجم مهر ماه – اصلاحات صورت گرفته در متن پیشنهادی دولت، کاملا منفی است و هیچ بخش آن با هدف بهبود شرایط زیستی کارگران انجام نشده است… و بدیهی است در شرایطی که کسانی که قرار است این قانون بر آنها حاکم شود، یعنی کارگران، از این لایحه پیشنهادی ناراضی هستند، باید بساط وضع این قانون ناعادلانه و بررسی آن را کامل برچید.

مبارزه مربیان پیش دبستانی برای تضمین امنیت شغلی

بیست و پنجم مهر ماه – روز بیست و چهارم مهرماه، حدود صد نفر از مربیان پیش دبستانی استان گلستان در اعتراض به بلاتکلیفی استخدامی مقابل اداره آموزش و پرورش این استان تجمع کردند. مربیان پیش دبستانی خواستار اجرای ابلاغیه دولت مبنی بر لزوم جذب مربیان پیش‌دبستانی در استان گلستان هستند و تا وصول به نتیجه، به اعتراضات خود ادامه خواهند داد.

خواست هنرمندان و بازیگران تلویزیون و سینما

بیست و چهارم مهر ماه- شبکه جم صداوسیما در تازه‌ترین تصمیم خود اعلام کرده است:دستمزدهای ماهانه بازیگران ایرانی را قطع کرده و از این پس با همه هنرمندان حاضر در شبکه به صورت پروژه‌ای[قرارداد موقت و محدود] همکاری می‌کند.گروهی از بازیگران تلویزیون و سینما به این اقدام اعتراض کردند.

رکود و بیکاری در واحد های صنعتی قزوین

بیست و چهارم مهر ماه- یک هزار و ۲۴۴واحد تولیدی در این استان  نیمه فعال هستند.بیشتر واحدهای تولیدی بزرگ غیرفعال استان قزوین جزو آن دسته از واحدهایی هستند که در دوره واگذاری های[خصوصی سازی] گذشته دچار صدمه و آسیب شده اند.اشتغال واحدهای غیرفعال تولیدی استان قزوین ۲۰هزار نفر است.

هدف دولت از اصلاح قانون کار،حمایت از سرمایه داران است

بیست و چهارم مهر ماه -دولت با پس نگرفتن لایحه اصلاح قانون کار از مجلس ثابت کرد که اهمیتی برای افکار عمومی مزد بگیران قائل نیست و تنها قصد دارد با قانونی کردن لایحه‌ای که صرفا برای جلب نظر سرمایه گذاری‌‌های خارجی نوشته شده است، راه بهره کشی از کارگران را باز نماید. همین مسئله نشان می‌دهد که به رسمیت شناختن حقوق صنفی کارگران و انجام مذاکرات سه جانبه در روابط کارگر و کارفرما برای دولت یک شعار پوچ و رنگ و رو باخته است.

عدم امنیت شغلی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

بیست و چهارم مهر ماه – در ارتباط با اخراج ۷ کارگر پتروشیمی جم مسئول مدیریت بحران وزارت کار میگوید: مدرکی دال بر اینکه کارگران قراردادشان تمام نشده نداریم و در عین حال نمی‌توانیم به کارفرما اجبار کنیم که این کارگران را به سر کار بازگرداند. وزارت کار در اختلافات کارگری این مناطق نمی‌تواند ورود کند و در مناطق آزاد بازگشت به کار نداریم و حتی دیوان عدالت نیز درخواست این کارگران را رد کرده است.

اعتراض کارگران کارخانه فرآورده‌های نسوز پارس به عدم امنیت شغلی

بیست و چهارم مهر ماه – کاهش تولیدات و خصوصی سازی کارخانه تهدیدی بر امنیت شغلی کارگران قرادادی کارخانه شده بطوریکه از تعداد حدود ۳۶۰ کارگری که در این کارخانه شاغل بوده اند هم اکنون تعداد حدود ۲۵۰ نفر باقی مانده اند. پرداخت مطالبات مزدی کارگران شاغل در این کارخانه دست کم ۴ ماه به تاخیر افتاده است و بیمه تامین اجتماعی آنان نیز دچار مشکلاتی است.

مبارزه کارگران بخش صنعتی مجتمع نی شکر هفت تپه

بیست و چهارم مهر ماه – صرف نظر از این که روز پنجشنبه گذشته (۲۲ مهر ماه) معادل یک ماه از مجموع دوتا ۴ ماه معوقات مزدی کارگران رسمی وقرار دادی پرداخت شده است اما نگرانی از وضعیت نامعلوم کارخانه باعث شد تا کارگران اعتراضات صنفی خود را امروز۲۴ مهر ماه  دنبال کنند. کارگران خواهان مشخص شدن وضعیت پرداخت مطالبات معوقه وتامین امنیت شغلی هستند.

مطالبات بر حق کارکنان شرکتی مخابرات شوشتر

بیست و چهارم مهر ماه – کارکنان این شرکت با بیش از ده سال سابقه کار، خواستار انعقاد قرارداد مستقیم با شرکت مخابرات و اجرای طرح طبقه بندی مشاغل هستند.

بیکاری و فقر کارگران کشاورزی اصفهان

بیست و سوم مهر ماه -آبی برای کشت پاییزه کشاورزان شرق اصفهان وجود ندارد. صدها کارگر کشاورزی این منطقه از امکان کار محروم و فاقد درآمد هستند.[ دراعتراض به این وضعیت کارگران کشاورزی ] و کشاورزان اقدام به تجمعات دوره‌ای و گردهمایی‌های گسترده‌ای حتی با حضور نمایندگان مجلس کردند.

اعتراض معلمان استان سمنان به کتاب های  نو نگارش

بیست وسوم مهر ماه – گروهی از معلمان استان سمنان به  کتب جدیدالتألیف[کتاب های نو نگارش] اعتراض کرده وروش برگزاری دوره‌های آموزشی ضمن خدمت کتب جدید را بدون پرداخت مزد مورد انتقاد قراردادند .

اعتصاب پرستاران و کادر درمانی بیمارستان شهید نمازی در شیراز

بیست و سوم مهر ماه – پرستاران و کادر درمانی بیمارستان شهید نمازی در شیراز بیش از شش ماه است که اضافه کار و کارانه دریافت نکرده‌اند این زحمتکشان پس از مراجعات فراوان به مقامات بیمارستان، در هفته گذشته یک روز دست از کارکشیده و خواهان پرداخت معوقات مزدی شدند.

اعتزاض زحمتکشان به خصوصی سازی آموزش و مراکز کار آموزی

بیست و سوم مهر ماه – در لایحه پیشنهادی دولت برای اصلاح قانون کار، مراکز کارآموزی به بخش خصوصی واگذار شده است. یکی از مهمترین محورها در این لایحه پیشنهادی، تلاش برای کاهش سطح خدمات رفاهی و حذف هرچه بیشتر حمایت‌های حداقلی است.

بخشنامه ممنوعیت کسر حق بیمه از اضافه کار کارمندان

بیست و دوم مهر ماه -دولت بخشنامه ای را ابلاغ کرد که براساس آن دستگاه های دولتی از کسر کردن حق بیمه از اضافه کار کارمندان مشترک صندوق تامین اجتماعی منع شدند.پیامد آن، کاهش حداقل ۴۰ درصدی حقوق دوران بازنشستگی کارمندان مشمول قانون تامین اجتماعی است؛از سوی دیگر حداقل ۲۰درصدی پاداش پایان خدمت آنان نیز کاهش می یابد.این بخشنامه مصداق تضییع حق قانونی یک میلیون و ۱۰۰ هزار بیمه شده تامین اجتماعی است.

افزایش نرخ بیکاری در استان کردستان

بیست و دوم مهرماه- مرکز آمار ایران چکیده نتایج طرح آمارگیری نیروی کار بهار۹۵ را منتشر کرد که نگاهی به آن نشان می‌دهد آمار بیکاری بهار ۹۵کردستان نسبت به بهار۹۴ افزایشی ۲.۲ درصدی دارد. این افزایش نرخ بیکاری در مقایسه با میانگین کل کشور بیشتر است.

خواست زحمتکشان افزایش دستمزد است

بیست و دوم مهر ماه – آنچه برای کارگران مشهود است، کاهش قدرت خرید و کوچک شدن سفره‌ها یشان است زیرا دستمزد ۸۱۲ هزار تومانی تکافوی معیشت آنان را نمی‌کند. نهادهای ناظر گاها ارقام متفاوتی از خط فقر و تورم ارائه می‌دهند که با واقعیت‌های معیشتی زندگی کارگران و اقشار فرودست ناسازگار است.

منابع مورد استفاده :

ایلنا -دنیای اقتصاد-شرق-اعتماد-مهر-تابناک -فرارو- ایسنا -آرمان- خبرآنلاین -ایرنا

احیای حقوق سندیکایی، ایجاد و احیای سندیکاهای واقعی و مستقل خواست طبقه کارگر ایران است!

اعتصاب حق سیاسی کارگران است!

هیچ کارگری را نمی‌توان به دلیل فعالیت؛ مبارزه سندیکایی و اعتصاب بازداشت یا از کار اخراج کرد!

کارگران و فعالان سندیکایی را آزاد کنید!

اخبار-کار

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا