گوناگون

علی جنتی متن دست‌نویس استعفانامه خود را در اختیار رسانه‌ها گذاشت.

جنتی،‌ وزیر مستعفی فرهنگ و ارشاد اسلامی از جمله نوشته که با وجود کوشش برای فاصله گرفتن از حاشیه‌سازی‌ها و تلاش برای ایجاد فضای فرهنگی همراه با آرامش و متانت، خود را قادر به ادامه خدمت در این عرصه نمی‌بیند…

خبرگزاری ایرنا، متن استعفانامه سه صفحه‌ای علی جنتی از وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی را منتشر کرد.

او از امیدواری بسیاری از اصحاب سرخورده فرهنگ و هنر با روی کار آمدن دولت یازدهم، رونق حوزه کتاب و کتابخوانی، تقویت کانون‌های فرهنگی و هنری، گسترش فعالیت‌های هنری و سینمایی و سامان یافتن وضعیت مطبوعات و رسانه‌ها به عنوان دستاورد سه سال وزارت خود یاد کرده و نوشته است: «… با توجه به ماهیت فرهنگ و هنر و اختلاف نظر عمیق شخصیت‌های فرهیخته در زمینه مسائل فرهنگی و هنری از یکسو و تلاش مخالفان و بداندیشان برای عقیم ساختن هرگونه حرکت مثبت فرهنگی این وزارت از آغاز کار تاکنون بیش از سایر دستگاه‌های اجرایی مورد هجوم بوده و عموم فعالیت‌های آن در فضای آلوده به دروغ‌پراکنی، افترا و اتهامات ناروا مورد تخریب قرار گرفته است.»

علی جنتی به برخی جریان‌های سیاسی اشاره کرده که با زیر پا گذاشتن تعهدات اخلاقی، مسائل را وارونه جلوه داده و عالمان و شخصیت‌های دینی را به عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد بدبین کردند.

او از حسن روحانی، به عنوان دوستی صمیمی یاد کرده که حمایتش را از وزارت ارشاد دریغ نمی‌کرد.

گفته شده که روحانی عقب‌نشینی علی جنتی در برابر فشار امام جمعه مشهد در موضوع برگزاری کنسرت ‌در این شهر را برنتابیده و از جنتی انتقاد کرده بود.
زمزمه کناره‌گیری جنتی زمانی بالا گرفت که او با استعفای عباس دانشی، مدیرکل اداره ارشاد استان قم موافقت کرد. این استعفا فراخوان روحانیان محافظه‌کار قم از جمله محمد یزدی و مکارم شیرازی بود.

یزدی در واکنش به کنسرت قم گفته بود: «به رئیس‌جمهور عرض می‌کنم شما غیرت روحانیت لباستان ایجاب می‌کند وقتی این قبیل چیزها را می‌شنوید نتوانید تحمل کنید. از رئیس‌جمهور می‌خواهم به وزیر ارشادشان تذکر دهند.»

علی جنتی در استعفانامه خود ابراز امیدواری کرده که با رفتن او، نیروهای شایسته بتوانند با توان بیشتری حوزه فرهنگ را مدیریت کنند.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا