بین‌المللی

در پی حمله داعش صورت گرفت؛ منع رفت‌وآمد در استان کرکوک تا اطلاع ثانوی

با یورش داعش به برخی مراکز امنیتی کرکوک از جمله ساختمان استانداری و تعدادی از مراکز پلیس، مسئولان استان کرکوک تا اطلاع ثانوی منع رفت‌وآمد اعلام کردند. تعدادی داعشی‌ها کنترل یک مسجد در این شهر را به دست گرفته و در آنجا تعدادی از نمازگزاران را به اسارت گرفته‌اند و یکی از داعشی‌ها نیز از طریق بلندگو به زبان کردی مردم را به جنگ با نیروهای پیشمرگ دعوت کرد …

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه خبری اسکای‌نیوز عربی، به گفته برخی منابع عراقی، داعش امروز (جمعه) به برخی مراکز امنیتی استان کرکوک از جمله ساختمان استانداری و تعدادی از مراکز پلیس یورش برده و تک تیراندازهای این گروه تروریستی بر بالای ساختمان‌ها مستقر شده و درگیری‌های شدیدی میان آنها و نیروهای پلیس و نیروهای نظامی ساختمان استانداری شکل گرفت.

به گفته خبرنگار شبکه خبری اسکای نیوز، مسئولان استان کرکوک تا اطلاع ثانوی منع رفت‌وآمد اعلام کردند.

در حال حاضر نیز درگیری‌ها میان نیروهای پیشمرگ و داعشی‌ها با سلاح‌های سبک و نیمه سنگین ادامه دارد.

استحکامات امنیتی دستگاه مبارزه با تروریسم عراق نیز جهت مشارکت در کنترل وضعیت امنیتی کرکوک به استان رسید.

برخی منابع عراقی احتمال دادند داعشی‌ها خود را در میان آوارگان موجود در این استان پنهان کرده‌ باشند.

به گفته برخی منابع در استان کرکوک در حال حاضر تیراندازی میان نیروهای پیشمرگ و داعشی‌هایی که در مدرسه‌ای در شهر کرکوک مستقر شده‌اند، ادامه دارد.

تعدادی داعشی‌ها کنترل یک مسجد در این شهر را به دست گرفته و در آنجا تعدادی از نمازگزاران را به اسارت گرفته‌اند و یکی از داعشی‌ها نیز از طریق بلندگو به زبان کردی مردم را به جنگ با نیروهای پیشمرگ دعوت کرد.

همچنین دو داعشی صبح امروز دست به انجام عملیات انتحاری در یک نیروگاه برق در این استان زدند.

به گفته استاندار کرکوک و مسئولان امنیتی در این انفجار انتحاری دستکم ۱۶ تن کشته شدند.

یک منبع امنیتی در عراق اعلام کرد که نیروهای عراقی موفق شدند کنترل این نیروگاه برق را از داعش پس بگیرند.

به گفته این منابع نیروهای پیشمرگ و حشد شعبی در اطراف این استان استراتژیک مستقر شده‌اند.

طبق برخی گزارش‌های مطبوعاتی گروه تروریستی داعش مسئولیت حملات انتحاری صبح امروز علیه مراکز دولتی در استان کرکوک را بر عهده گرفت.

این حمله داعش در حالی صورت گرفت که طالب شغاتی، فرمانده نیروهای مشترک عراق اعلام کرد پس از وقوع درگیری‌هایی با داعش، نیروهای مبارزه با تروریسم وارد استان نینوا شدند و نیروهای عراقی و پیشمرگ‌ها به پیشروی خود به سمت شرق موصل ادامه می‌دهند.

در چهارمین روز از عملیات آزادسازی موصل در منطقه برطله در شرق این شهر درگیری‌های شدیدی میان داعشی‌ها و نیروهای مبارزه با تروریسم شکل گرفت.

از سوی دیگر سازمان جهانی مهاجرت اعلام کرد که درگیری‌های سه روز گذشته در موصل ۵۶۴۰ عراقی را مجبور به ترک خانه‌هایشان کرد که بیشتر آن طی ۲۴ ساعت گذشته رخ داده است.

سازمان ملل نیز پیشتر پیش‌بینی کرد که احتمالا یک هفته پس از آغاز عملیات آزادسازی موصل شاهد موج گسترده مهاجرت از این شهر باشیم.

گفته می‌شود به دنبال درگیری‌ها با داعش در عراق در حال حاضر بیش از سه میلیون آواره در این کشور وجود دارد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا