اخبار

گسترش ابعاد فساد در پرونده سه هزار بورسیه غیرقانونی

با بررسی‌های جدید مجلس ابعاد پرونده بورسیه‌ها گسترده‌تر از آن چیزی است که تصور می‌شد. حال پای انتخابات ریاست‌جمهوری جلیلی و ستاد و پول‌های گمشده به میان آمده است. امام جمعه مشهد می‌گفت: «آقا در انتخابات به سعید جلیلی رأی داده». این‌ها را کنار هم بگذارید. «کش ندهیدِ» معروفِ رهبری در پرونده‌ی اختلاس سه‌هزارمیلیاردی را هم به یاد بیاورید. نتیجه‌ی اخلاقی اینکه: گیر دادن به «برادران مؤمن» یکی از «غلط‌ترین کارهاست»

در حالی که رهبری از دولت برای افشای پرونده سه هزار بورسیه غیرقانونی عصبانی بود و دولت را به بی‌اخلاقی متهم کرد و پرونده را شخصا بست اما مجلس از تحقیق و تفحص دوباره از این پرونده خبر می‌دهد. بررسی‌های جدید این پرونده را وارد فاز تازه‌ای کرده است.

صادقی نماینده مردم تهران در حساب توییتر خود نوشته بود: «درحالی‌که بنا بر ادعای آقای ساداتی‌نژاد، پرداخت‌نشدن مبلغ بورسیه به دانشجو یکی از دلایل اصلی خودکشی بوده، این مبلغ ازسوی وزارت علوم به دانشگاه کاشان پرداخت شده و دانشگاه در این رابطه تعلل کرده و جالب اینکه در زمان مورد بحث یعنی سال ۸۹ ریاست دانشگاه کاشان بر عهده خود آقای ساداتی‌نژاد بوده است. در سال ۸۹ و در زمان ریاست آقای ساداتی‌نژاد در دانشگاه کاشان، مبلغ دو میلیارد تومان ازسوی وزارت علوم به ‌منظور پرداخت بورسیه دانشجویان به این دانشگاه پرداخت شده اما علاوه بر اینکه این مبلغ صرف بورسیه‌ها نشده، بلکه برای ما مشخص نیست به چه منظور هزینه شده است». اما قضیه به همین‌جا ختم نشد و پس از انتشار این بخش از سخنان صادقی در توییتر و ابهام درباره سرنوشت آن دو میلیارد تومان، صادقی بار دیگر در توییتر اعلام کرد: «حسب مدارک موجود، بخشی از این پول تبدیل به کارت پول شده و در ستاد جلیلی هزینه شده است». او در ادامه و در توییتی دیگر توضیح داد که این ماجرا وقتی لو رفته که معاون پژوهشی وقت وزارت علوم با ستاد جلیلی اختلاف پیدا کرده و قصد داشته پول‌ها را به ستاد دیگری منتقل کند.

نماینده مردم تهران در مجلس خبر از اتفاقی می‌دهد که رهبری چندی پیش در یکی از سخنرانی‌هایش پرونده آن را بست. آیت‌الله خامنه‌ای در یکی از سخنرانی‌هایش یک سر حق‌الناس را نادیده گرفت و درباره پرونده سه هزار بورسیه غیرقانونی گفت: «یکی از غلط‌ترین کارهایی که در این یکی دو سال اخیر اتفاق افتاد، این مسئله‌ بورسیه‌ها بود.هم خلاف قانون بود این کار، هم خلاف تدبیر بود این کار، هم خلاف اخلاق بود؛ آن‌وقت مدام دم از اخلاق هم می‌زنند»

این لحن تند رهبری کافی بود که همه ولاییان را بر آن دارد که نه تنها پرونده را دنبال نکنند بلکه از قوه قضاییه بخواهند با افشاکنندگان آن برخورد قضایی کند.

پس از این دخالت غیرقانونی، وزیر علوم در نیمه مردادماه خبر داد که پرونده بورسیه‌های غیرقانونی «جمع و جور» شده و به غیر از ۳۶ مورد که قبلا نیز اعلام شده بود، سایرین می‌توانند ادامه تحصیل دهند!

اما این همه ماجرا نبود طلبکاران مردم همچنان پا را فراتر گذاشتند. در بهمن‌ماه گذشته دو خبرگزاری فارس و میزان که اولی رسانه سپاه است و دومی وابسته به قوه قضاییه یک بار دیگر ماجرای پرونده سه‌هزار بورسیه غیرقانونی را پیش کشیدند، اما این بار از موضع طلبکاری از دولت که به قول خبرگزاری سپاه ۱۸ ماه از آغاز بزرگترین بازی سیاسی، جناحی وزارت علوم در طرح قضیه بورسیه ها و اعمال ظلم عامدانه بر این جوانان می‌گذرد اما هنوز با مسببان و بانیان این موضوع برخورد قضایی نشده و وزارت علوم مسیر خود را می‌رود.

رای مردم در انتخابات مجلس در هفتم اسفند یک بار دیگر نشان اراده ملت بر مدار دیگری می‌چرخد. بر همین اساس بود نمایندگان مجلس دهم یک بار دیگر پرونده بورسیه‌های غیرقانونی را بر خلاف نظر رهبری پیش کشیده و اعلام کردند: « بورسیه‌ها بدون آزمون و خلاف بودند.»

پیگیری‌های بعدی ابعاد دیگری از این فاجعه و فساد اداری دولت محمود احمدی‌نژاد را برملا کرده است. خبر جدید این است که مجلس در تحقیقاتِ خود به این نتیجه رسیده که «دو میلیاردتومان ازپول بورسیه‌های غیرقانونی دولت احمدی‌نژاد در دانشگاه کاشان گم شده است.»

بررسیِ مدارک نشان داده «بخشی از این پول، تبدیل به کارت پول شده ودر ستاد سعید جلیلی نامزد طیف مصباح‌یزدی در انتخابات ریاست جمهوری هزینه شده است. محمود صادقی، نماینده تهران می‌گوید ماجرا وقتی فاش شد که «معاون پژوهشی وزارت علوم در دولت احمدی‌نژاد، با ستاد جلیلی اختلاف پیدا کرد و خواست پولها را به ستاد دیگری ببرد.»

در همین زمینه صادقی رئیس فراکسیون شفاف‌سازی و انضباط مالی در مجلس دهم گفته است: «قصد داریم درباره پرونده بورسیه‌ها تحقیق و تفحص کنیم؛ چراکه با وجود مدلل شدن حقوقی مساله تخلف در پرونده بورسیه‌ها در نهادهای نظارتی به ‌ویژه در دیوان محاسبات و سازمان بازرسی، موضوع کماکان در هاله‌ای ابهام باقی مانده است.»

محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس افزود: «سازمان بازرسی در این پرونده ورود کرده و بروز تخلف را محرز دانسته و دادستان دیوان محاسبات مجلس نیز در بررسی‌های خود در مواردی همچون تخلف ۵۲ میلیارد ریالی دادخواست‌هایی علیه برخی از مسئولان وزارت علوم از جمله معاون دانشجویی وزارت علوم در دوره قبل صادر کرد،اما متاسفانه پرونده بی‌نتیجه مانده است.

عضو کمیسیون آموزش اظهار داشت: بنابر اسناد موجود در بحث بورسیه‌های دانشگاه کاشان این تخلف محرز شده که بخشی از منابع مالی بورسیه‌ها خارج از دانشگاه خرج مصارف دیگری شده است. درواقع در سال ۸۹ در دانشگاه کاشان، مبلغ ۲ میلیارد تومان از سوی وزارت علوم برای پرداخت بورسیه دانشجویان به این دانشگاه پرداخت شده اما علاوه بر اینکه این مبلغ صرف بورسیه‌ها نشده، بلکه برای ما مشخص نیست به چه منظور هزینه شده است.» اینکه مجلس طرح تحقیق و تفحص را تصویب بکند و به چه نتیجه‌ای برسد در آینده مشخص می‌شود.

جای خالی شفاف‌سازی هزینه‌های انتخاباتی

روزنامه شرق در گزارش امروز خود نوشته بود: «افشای موضوع استفاده از این بودجه‌ها در یک ستاد انتخاباتی خاص، علاوه بر احیای موضوع پیگیری پرونده بورسیه‌ها، یک بار دیگر ماجرای لایحه شفاف‌سازی منابع مالی کاندیداهای انتخابات را نیز زنده کرد. لایحه‌ای که سال گذشته با قید دو فوریت از دولت به مجلس رسید، اما مجلس نهمی‌ها نه‌تنها به دو فوریت آن رأی ندادند بلکه بعدها هم هیچ‌گاه در مجلس نهم نوبت به بررسی عادی این لایحه در صحن مجلس نرسید. در مجلس دهم هم این لایحه به کمیسیون شوراها و امور داخلی ارجاع شد و در نهایت هم قرار شد با کنارگذاشتن این لایحه، موارد مربوط به شفاف‌سازی منابع مالی کاندیداهای انتخاباتی را در لایحه قانون جامع انتخابات که باید از سوی دولت تدوین شود، لحاظ کنند. براساس لایحه‌ای که هیچ‌گاه فرصت طرح در بهارستان را نیافت، قرار بود کاندیداهای انتخابات شماره حساب‌های ستادهای خود را به ستاد انتخابات وزارت کشور اعلام کنند و تمام هزینه‌ها از این حساب‌ها پرداخت شود تا پول‌های واریزی به ستادها، قابل ردیابی و پیگیری باشد. حال باید دید تکلیف پول‌های بورسیه‌هایی که به یک ستاد انتخاباتی پرداخت شده، در تحقیق‌وتفحص از پرونده بورسیه‌ها روشن خواهد شد یا مانند لایحه شفاف‌سازی منابع مالی انتخاباتی، به بایگانی سپرده می‌شود.»

ترس از اقدام قضایی علیه وزیر سابق علوم

نکته آن که پیش از این صادقی از منتخبین تهران در مجلس شورای اسلامی در خرداد گذشته گفته بود در دیداری که با دادستان دیوان محاسبات داشته است دادستان به او گفته که می‌ترسد علیه وزیرسابق علوم و بورسیه‌ها اقدام کند.

شاید این ترس عیان نشده از آن جهت است که رهبری یک بار پرونده آن را بدون آنکه رسیدگی درست شود بسته است. پرونده‌ای که نام بسیاری از مسوولان نظام و خانواده‌هایشان در آن ثبت شده بود.

همان خرداد ماه مهدی دواتگری، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت‌وگو با ایلنا، با بیان اینکه دست‌های پنهانی وجود دارد که سعی می‌کنند به لحاظ اشتراکات و منافعی که دارند، این موضوع را مسکوت بگذارند، گفته بود: «متاسفانه در گذشته خطای بزرگی صورت گرفت و جفای بزرگی به نظام آموزش عالی کشور وارد شد.»

با بررسی‌های جدید مجلس ابعاد پرونده بورسیه‌ها گسترده‌تر از آن چیزی است که تصور می‌شد. حال پای انتخابات ریاست‌جمهوری جلیلی و ستاد و پول‌های گمشده به میان آمده است.

محمدجواد اکبرین روزنامه‌نگار و تحلیلگر سیاسی در بخشی از یک مطلب در کانال تلگرام خود نوشته:

علم‌الهدی، امام جمعه مشهد می‌گفت: «آقا در انتخابات به سعید جلیلی رأی داده». این‌ها را کنار هم بگذارید. «کش ندهیدِ» معروفِ رهبری در پرونده‌ی اختلاس سه‌هزارمیلیاردی را هم به یاد بیاورید. نتیجه‌ی اخلاقی اینکه: گیر دادن به «برادران مؤمن» یکی از «غلط‌ترین کارهاست»

کلمه
Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا