گوناگون

معرفی سه وزیر جدید دولت روحانی به مجلس

بعد از سه هفته کشمکش درباره کابینه دولت «امید وتدبیر »که چندماهی بیش برای پایان یافتن حکومت چهار ساله اش باقی نمانده است .امروزیکشنبه سه وزیر جدید به مجلس معرفی می‌شوند؛ «احمدی دانش آشتیانی» برای وزارت آموزش‌وپرورش؛ «سیدرضا صالحی‌امیری» برای وزارت ارشاد و «مسعود سلطانی‌فر» برای ورزش و جوانان. این در حالی است که در کابینه حسن روحانی در حال حاضر شش وزیر اطلاعاتی-امنیتی و سپاهی وجود دارند که عبارتند از سید محمود علوی، سید حسن هاشمی، علی ربیعی، حسن هفده تن، مصطفی پورمحمدی، حسین دهقان …

وزرای جدید قرار است جایگزین «علی‌اصغر فانی»، «علی جنتی» و «محمود گودرزی» شوند. سه‌شنبه هفته پیش بود که سه وزیر سابق این وزارتخانه‌ها استعفا دادند.

در حالی که گمانه زنی‌ها از معرفی محمدعلی نجفی به مجلس به عنوان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش حکایت داشت، رئیس جمهور دقایقی پیش در نامه‌ای به رئیس مجلس شورای اسلامی، دکتر فخرالدین احمدی دانش آشتیانی را برای اخذ رای ‏اعتماد جهت وزارت آموزش و پرورش معرفی کرد.

گفتنی است در کنار سه گزینه پیشنهادی برای سه وزارت آموزش و پرورش، ارشاد و ورزش و جوانان، محمدعلی نجفی تنها کسی بود که از پذیرش کرسی وزارت آموزش و پرورش انصراف داد و لذا روحانی دانش آشتیانی را به عنوان گزینه پیشنهادی نهایی این وزارتخانه معرفی کرد.

«محمدعلی نجفی» مشاور امور اقتصادی رئیس‌جمهوری در گفت‌وگو با «ایلنا» اعلام کرده بود که یکشنبه به عنوان گزینه نهایی دولت برای تصدی‌گری در وزارت آموزش‌وپرورش به مجلس معرفی می‌شود. او افزود: «در حال تدوین برنامه‌های پیشنهادی خود برای تصدی‌گری در وزارت آموزش‌وپرورش هستم و پس از تکمیل آن را به دولت ارائه خواهم داد تا در نهایت دولت برنامه‌ها را به مجلس ارائه دهد». نجفی روز جمعه در مصاحبه با «انتخاب» گفته بود: «من و دانش‌آشتیانی نیز گزینه‌های اصلی وزارت آموزش‌وپرورش هستیم». حالا علیرغم گزارش های مطرح به جای نجفی، فخرالدین احمدی دانش آشتیانی به عنوان گزینه قطعی وزارت آموزش‌وپرورش تعیین شده است.
این که سه وزیر پیشین استعفا دادند و یا دولت برکناری آنان را کم هزینه تر از ادامه حضور در کابینه تشخیص داد گزارش های متفاوتی منتشر شده اما خبر اختلاس هشت هزار میلیارد تومانی از صندوق ذخیره فرهنگیان رسما اعلام و تائید شده و گفته می شود تغییر وزیر پیشین وزارت آموزش و پرورش در همین ارتباط و به قصد فرونشاندن ماجرای اختلاس می باشد.
حسن روحانی رئیس‌جمهوری روز چهارشنبه در حکمی سه سرپرست از معاونت‌های همان وزارتخانه را برای وزارتخانه‌های بی‌وزیر تعیین کرد؛ «عباس صالحی» معاون فرهنگی وزارت ارشاد؛ «محمد بطحایی» معاون پشتیبانی وزارت آموزش‌وپرورش؛ «نصرالله سجادی» معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش. طبق قانون مجلس تا یک هفته پس از معرفی به مجلس باید راهی بهارستان شوند تا خود را در معرض رأی نمایندگان مجلس قرار دهند
امروز روحانی با ارسال نامه به رئیس مجلس نوشت: «احتراما در اجرای اصل ۱٣٣ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، شرح حال و برنامه جناب آقایان ‏‏‏دکتر سید رضا صالحی امیری، مسعود سلطانی فر و دکتر فخرالدین احمدی دانش آشتیانی برای اخذ ‏رای ‏‏اعتماد به ترتیب جهت وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی ، ورزش وجوانان و آموزش و ‏پرورش ‏‏به مجلس شورای اسلامی معرفی می گردد.‏»

پیشینه گزینه‌های وزارت

به گزارش انتخاب، رضا صالحی امیری  رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران است. او در آغاز کار دولت حسن روحانی، هفتاد روز سرپرست وزارت ورزش و جوانان جمهوری اسلامی ایران بود. وی از حلقه و نزدیکان حسین روحانی در ایام ریاست بر مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص بوده و بعد از انتخابات نیز، از همراهان حسن روحانی بوده است.

مسعود سلطانی‌فر،  معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، عضو غیرموظف هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد کیش، عضو سابق فراکسیون اصلاح‌طلبان چهارمین دوره شورای اسلامی شهر تهران و از اعضای حزب اعتماد ملی است.

وی معاون اسبق سازمان تربیت بدنی، قائم‌مقام مصطفی هاشمی‌طبا در زمان ریاست وی بر سازمان تربیت بدنی به مدت دو سال (در سال‌های ۱۳۷۴ و ۱۳۷۵) و همزمان معاونت اداری و مالی این سازمان، عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام بوده است.

سلطانی‌فر، عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام بوده و سابقه همکاری با حسن روحانی را داراست و به عنوان مسئول کمیته ورزش روحانی فعالیت کرده است. سلطانی‌فر به عنوان نماینده مردم تهران در شورای شهر نیز انتخاب شده بود که پس از رفتن به میراث فرهنگی از شورای شهر تهران استعفا کرد.

وی در دوره‌ای که تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی ۱۹۹۸ راه یافت و هنگامی که دولت اصلاحات تازه روی کار آمده بود، قائم‌مقام مصطفی هاشمی طبا شد.

در باره پیشینه وزیر جدید آموزش و پرورش ایسنا نوشته است: فخرالدین دانش آشتیانی که پیش از این نیز به عنوان وزیر پیشنهادی علوم در ابتدای کار دولت یازدهم به مجلس معرفی شده بود، متولد ۱٣٣۴ در آشتیان است و در سال ۱٣۵۲ موفق به اخذ دیپلم از مدرسه علوی در رشته ریاضی شده است. وی در سال ۱٣۵٨ در رشته مهندسی راه و ساختمان از دانشگاه صنعتی امیرکبیر فارغ التحصیل می‌شود و کارشناسی ارشد خود را در همان دانشگاه در رشته سازه کسب می‌کند. دانش آشتیانی دکترای خود را از دانشگاه امپریال کالج انگلستان در رشته مهندسی زلزله در سال ۱٣۷۵ اخذ کرد.

در کارنامه کاری دانش آشتیانی، مدیرکل طرح‌های عمرانی وزارت فرهنگ و آموزش عالی از سال ۱٣۶۴ تا ۱٣۶٨، معاون امور جنگ وزارت فرهنگ و آموزش عالی از سال ۱٣۶۶ تا ۱٣۶٨، همکاری با قرارگاه خاتم الانبیا در امور مهندسی رزمی جنگ، مسئول ستاد پشتیبانی جنگ دانشگاهها از سال ۱٣۶۶ تا   ۱٣۶٨، برگزارکننده دوره‌های “دانشگاه در جبهه” برای جبران عقب افتادگی آموزشی دانشجویانی که در جبهه حضور داشتند، معاون امور عمرانی و دفاعی وزارت فرهنگ و آموزش عالی از سال ۱٣۶٨ تا ۱٣۷۲، معاون اداری و پشتیبانی وزارت فرهنگ و آموزش عالی از سال ۱٣۷۶ تا ۱٣٨۰، معاون طرح و توسعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و قائم مقام وزیر از سال ۱٣٨۰ تا ۱٣٨۲، عضو شورای گسترش آموزش عالی از سال ۱٣۷۶ تا ۱٣٨۲، عضو کمیته تخصصی شورای گسترش آموزش عالی از سال ۱٣۷۶ تا۱٣٨۲ دیده می‌شود

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا