حقوق بشر

اگر حکم شکسته نشود، تا حد مرگ اعتصاب غذا خواهم کرد

یک منبع آگاه به پرونده رضا (رابین) شاهینی، شهروند ایرانی– آمریکایی که  در ایران بازداشت و با پنج اتهام به ۱۸ سال حبس محکوم شده است به کمپین بین اللملی حقوق بشر در ایران گفت: «این حکم ناعادلانه و عجیب است و امیدواریم در در دادگاه تجدید نظر شکسته شود. رضا گفته است اگر حکم شکسته نشود تا مرگ دست به اعتصاب غذا خواهد زد چون نمی تواند این حکم سنگین را تاب بیاورد.»

 

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از کمپین بین المللی، این منبع همچنین گفت: «ما از دولت آمریکا هم انتظار پیگیری جدی برای آزادی رضا را داریم چون او همچنین یک شهروند آمریکایی است. بیشترین مجازات رضا همکاری با دول متخاصم (آمریکا) است که برایش ۹ سال حبس گرفته است.» او افزود: «او دولت روحانی را مقصر می داند که بارها ایرانیان خارج از کشور را دعوت به بازگشت کرد اما امنیت شان را ایجاد نکرد. چرا روحانی وقتی نمی تواند امنیت کسی را برقرار کند مرتب در صحبت هایش می گوید ایران کشوری امن است و ایرانیان می توانند به ایران بازگردند.»

رضا (رابین) شاهینی، متولد سال ۱۳۴۸ ساکن شهر سن دیگو کالیفرنیا آمریکا است. او اواخر ماه می (اوائل خرداد) برای دیدار با خانواده اش به ایران رفت و در تاریخ ۱۱ جولای (۲۱ تیرماه ۱۳۹۵) دستگیر شد. او قرار بود روز ۲۰ جولای به آمریکا برگردد.

به گفته یک منبع آگاه به پرونده این شهروند ایرانی-آمریکایی، اتهامات رضا (رابین) شاهینی به این شرح است: «همکاری با دول متخاصم از طریق همکاری با صدای آمریکا به عنوان بخشی از بدنه دولت متخاصم بر اساس ماده ۵۰۸ قانون مجازات اسلامی، فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران به نفع گروه ها و سازمان های مخالف نظام بر اساس ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی، عضویت در جمعیت یا شبه جمعیت های مخالف نظام از جمله سلطنت طلب ها و غیره، اغوا و تحریک مردم به قصد بر هم زدن امنیت کشور به موجب ماده ۵۱۲، توهین به آیت الله خمینی به عنوان بنیان گذار جمهوری اسلامی و مقام رهبری بر اساس ماده ۵۱۴ قانون تعزیرات.»

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا