حقوق بشر

تداوم بازداشت جمعی از هواداران محمدعلی طاهری در تهران و اصفهان

از میان شهروندان بازداشت شده هوادار محمدعلی طاهری در شهرهای تهران و اصفهان، دست‌کم ۲۱ تن هم‌چنان در زندان‌های تهران بزرگ (فشافویه)، ندامتگاه ری (زندان زنان قرچک) و زندان دستگرد اصفهان به طور بلاتکلیف نگهداری می‌شوند. ..

به گزارش خبرگزاری هرانا، از بین دستگیرشدگان تجمعات هواداران محمدعلی طاهری در مقابل بیمارستان بقیه الله تهران، ۱۵ شهروند هم‌چنان در بازداشت به سر می‌برند.
هویت و محل نگهداری این شهروندان بدین شرح است؛
زندان تهران بزرگ (فشافویه): آقایان احسان لطیفی، پویا عسگر زاده، نوید موسوی، علی معصومی، اسماعیل حسینی، بهروز نجاتیان، محمد مقیمی، البرز فتحی، امین ذوقی، وحید ابراهیم زاده و علی برمکی.
ندامتگاه ری (زندان زنان قرچک): خانم‌ها ملیکا کاوندی، بهارک آذرنیا، زهرا شفیعی و ناهید بابازاده.
از اصفهان نیز گزارش می‌رسد دست‌کم شش شهروند با اتهاماتی مشابه شهروندان تهرانی، از روز یکشنبه دوم آبان‌ماه توسط نیروهای سپاه پاسداران بازداشت شده و هم‌چنان در بند ۹-الف سپاه در زندان دستگرد اصفهان نگهداری می‌شوند.
هویت احراز شده این شهروندان اصفهانی توسط هرانا عبارت است از: علی‌ غلامی، شهرام بزرگ‌زاد، آرزو توسک، سعید ابدالی، داوود کیان‌فر و مسعود کیانی.
لازم به یادآوری است، خانواده، شاگردان و هواداران محمدعلی طاهری درپی انتشار اخبار تایید نشده‌ای از «به کما رفتن آقای طاهری به دلیل اعتصاب غذا، ضرب وشتم و نگهداری وی در بیمارستان بقیه الله ونک» در هفته اول آبان ماه با خواست کسب خبر از وی، در مقابل این بیمارستان با «گل و شیرینی» دست به تجمع مسالمت‌آمیز زده بودند که مورد حمله نیروهای امنیتی قرار گرفت.
هرانا پیش‌تر در گزارشات «برخورد و درگیری در تجمع هواداران محمدعلی طاهری در تهران/ ویدئو»، «ضرب و شتم و بازداشت هواداران محمدعلی طاهری در تهران / جزییات و اسامی»، «تجمع تعداد کثیری از هواداران محمدعلی طاهری؛ ضرب‌وشتم و بازداشت دوباره /بیانیه و تصاویر» و «گزارش ویدیویی از تجمع هواداران محمد علی طاهری» مشروحا به وقایع این تجمعات پرداخته است.
سازمان عفو بین الملل در دو بیانیه جداگانه در روزهای ۲۹ مهرماه و ۵ آبان با عناوین «بی خبری از محمدعلی طاهری، زندانی در اعتصاب غذا» و «محمدعلی طاهری کجاست؟» نسبت به بی‌خبری از آقای طاهری، بنیانگذار گروه عرفان حلقه، که در اعتصاب غذا به سر می‌برد، ابراز نگرانی کرده بود. این سازمان از حکومت ایران خواسته بود ضمن اطلاع رسانی در مورد وضعیت و محل نگهداری وی، فورا و بدون قید و شرط این زندانی عقیدتی را آزاد کنند.
محمدعلی طاهری بنیانگذار عرفان کیهانی یا حلقه در ایران است که ۱۴ اردیبهشت ماه سال ۹۰ بازداشت و از سوی دادگاه انقلاب به‌ اتهام “توهین به مقدسات”، “مداخله غیرقانونی در امور پزشکی و درمان بیماران”، “ارتکاب فعل حرام و رابطه نامشروع”، “استفاده غیرمجاز از عناوین علمی دکتر و مهندس”، “ضالّه بودن کتب و آثار”، به ۵ سال حبس، پرداخت ۹۰۰ میلیون تومان جزای نقدی و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.
اگر چه محکومیت آقای طاهری از بابت پرونده اول به پایان رسیده و جریمه وی پرداخت شده، با این‌حال با ایجاد پرونده ای جدید و تمدید قرار بازداشت از آزادی او تاکنون جلوگیری شده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا