اخبار

وزیر دادگستری حکومت «اسلامی»: اعدام‌ها در سال‌های اخیر کارآمد نبوده است

مصطفی پورمحمدی از لزوم بازنگری در میزان و مصادیق مجازات اعدام سخن گفت. وزیر دادگستری جمهوری اسلامی ،روز شنبه هشت آبان گفت با وجود آنکه مجازات اعدام را به طور کلی نمی‌توان نفی کرد اما این مجازات در سال‌های اخیر چندان کارآمد نبوده است…

به گزارش حوزه پارلمانی خبرگزاری فارس به نقل از خانه ملت،  مصطفی پورمحمدی در خصوص طرح حذف مجازات اعدام، گفت: او با بیان اینکه «حفظ مجازات اعدام همچنان در دستور است»، از این مجازات در برخی موارد برای «عده‌ای مفسد» دفاع کرده است. اما در عین حال تصریح کرد که «میزان مجازات اعدام و مصادیقی از جرایم که مجازات اعدام برای آنها در نظر گرفته شده، از مباحث جدی برخوردار است که می‌توان به آن پرداخت».

وی تصریح کرد: میزان مجازات اعدام و مصادیقی از جرایم که مجازات اعدام برای آنها در نظر گرفته شده، از مباحث جدی برخوردار است که می‌توان به آن پرداخت.

پورمحمدی با بیان اینکه به نظر می‌رسد حجم مجازات اعدام در سالهای اخیر کارآمد نبوده، یادآور شد: بنابراین مجازات اعدام باید مورد بازنگری قرار گیرد، البته قوه قضاییه نیز این نظر را اجمالا قبول دارد.

وزیر دادگستری رژیم  با بیان اینکه هم‌اکنون به دنبال بررسی و رایزنی جهت بررسی مجازات اعدام هستیم،گفت: در حقیقت به دنبال این هستیم که چه نوع مجازات، در کجا و نسبت به چه افرادی اثربخشی بیشتری دارد تا بتوانیم به عنوان مجازات جایگزین اعدام در نظر بگیریم، البته حفظ مجازات اعدام همچنان در دستور است اما نه در میزانی که امروزه انجام می‌گیرد.

احمد شهید، گزارشگر ویژه پیشین سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران در آخرین گزارش خود درباره وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی در روزهای پایانی ماه مهر سال جاری گفته بود که شمار اعدام‌ها از ابتدای ماه ژوئیه سال جاری میلادی روندی افزایشی داشته است. او همچنین یادآور شده بود که در سال ۲۰۱۵، دست‌کم ۹۶۶ مورد اعدام در ایران انجام شده که بالاترین میزان اعدام در جمهوری اسلامی در ربع قرن گذشته بوده است.

مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری ایران، در حالی از لزوم بازنگری در مجازات اعدام سخن می‌گوید که سال ۲۰۰۵ در گزارش سازمان دیده‌بان حقوق بشر، به دلیل عضویت در هیئت سه نفره اعدام سراسری ۳۸۰۰ زندانی سیاسی موسوم به «هیئت مرگ»، به جنایت علیه بشریت متهم شده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا