بین‌المللی

حمله مرگبار هوایی ائتلاف عربستان به زندانی در یمن

گزارش های منتشر شده حاکی از آن است که  ده ها نفر در حمله هوایی ائتلاف تحت رهبری عربستان به مجتمع یک زندان در یمن کشته شده اند. ..

به گفته مقام های امنیتی و پزشکی این حملات ساختمانی در ستاد امنیتی زیدیه در بندر حدیده در غرب این کشور را هدف گرفت که از آن به عنوان زندان استفاده می شد.
این شهر تحت کنترل شورشیان حوثی است که از ۲۰۱۴ مشغول نبرد با نیروهای دولتی بوده اند.

به گزارش مطبوعات غربی در زمان حمله که شنبه شب با اصابت سه بمب روی داد ۸۴ زندانی در این ساختمان بودند. تصاویری از انتقال افراد به شدت مجروح از محل به بیمارستان منتشر شده است.
ائتلاف تحت رهبری عربستان که از دولت عبدربه منصور هادی حمایت می کند به خاطر آمار بالای مرگ غیرنظامیان در حملات هوایی مورد انتقاد قرار گرفته است.
این ائتلاف در بیانیه ای که رویترز آن را منتشر کرده گفت که ساختمان مورد نظر هدفی مشروع بود و “همه پروتکل ها و روندهای مناسب هدفگیری هوایی کاملا در آن رعایت شده است.”
در این بیانیه آمده است: “این ساختمان به عنوان مقر فرماندهی و کنترل عملیات نظامی مورد استفاده شبه نظامیان حوثی و نیروهای رئیس جمهور سرنگون شده (علی عبدالله صالح) بود.”
پیشتر در ماه جاری حداقل ۱۴۰ نفر در حمله هوایی این ائتلاف به یک مراسم عزاداری در صنعا، پایتخت یمن، کشته شدند که بیشترشان غیرنظامی بودند.
ائتلاف تحت رهبری عربستان بعدا گفت که “اطلاعات نادرست” منجر به آن حمله شد.
همزمان آقای هادی که دولت او از سوی جامعه بین المللی همچنان به رسمیت شناخته می شود پیشنهاد تازه ای برای صلح از سوی اسماعیل اولد شیخ احمد، فرستاده سازمان ملل، را رد کرده است.
هادی که در ریاض پایتخت عربستان در تبعید به سر می برد گفت که این طرح “به رهبران کودتا پاداش می دهد و همزمان مردم یمن را تنبیه می کند.”
جزییات این طرح فاش نشده اما تصور می شود که در دولت آینده سهمی برای شورشیان قائل می شود.
گفته می شود که این پیشنهاد شامل کاهش اختیارات ریاست جمهوری در قبال عقب نشینی حوثی ها از شهرهای بزرگ است.
حوثی ها در سال ۲۰۱۴ صنعا را اشغال کردند. بخش اعظم دولت رسمی یمن اکنون در عدن دومین شهر بزرگ این کشور مستقر است.
این جنگ با شروع عملیات هوایی ائتلاف تحت رهبری عربستان برای عقب زدن شورشیان یمن در نظر گرفته شده است.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا