گوناگون

میشل عون رئیس جمهور لبنان شد

ژنرال «میشل عون» رئیس فراکسیون تغییر و اصلاح در پارلمان لبنان و نامزد مورد حمایت حزب الله، امروز (دوشنبه ٣۱ اکتبر – دهم آبان ماه ۹۵) با اکثریت آرای نمایندگان پارلمان لبنان به عنوان سیزدهمین رئیس جمهوری لبنان انتخاب شد. ..
میشل عون رئیس جمهور لبنان شد

به گزارش ایرنا، با انتخاب ژنرال عون (متولد ۱۹٣۲ میلادی) به عنوان رئیس جمهوری جدید، پرونده دو سال و نیم خلاء ریاست جمهوری لنبان ناشی از کارشکنی های رژیم سعودی بسته شد.
پارلمان لبنان دارای ۱۲٨ نماینده است اما با توجه به استعفای «روبیر فاضل» تعداد نمایندگان ۱۲۷ تن می باشد و در جلسه امروز پارلمان تمامی نمایندگان شرکت و رای دادند. ازمیان ۱۲۷ آرای ریخته شده در صندوق در دور دوم ژنرال عون با کسب ٨٣ رای به عنوان رئیس جمهوری لبنان انتخاب شد.
نبیه بری رئیس مجلس لبنان تعداد آرای برگه سفید را ٣۶، آرای باطله را ۷ اعلام کرد و گفت که یک رای هم به «استیردا طوق ( جعجع) اختصاص یافته است.
ژنرال عون در دور اول انتخابات از میان ۱۲۷ رای ریخته شده به صندوق؛ ٨۴ رای کسب کرد.
« سلیمان فرنجیه» دیگر نامزد این دوره انتخابات ریاست جمهوری درخواست کرده بود که حامیانش به او با برگه سفید رای دهند.
۲۵ ماه مه ۲۰۱۴ « میشل سلیمان» دوازدهمین رئیس جمهوری لبنان « بعبدا» کاخ ریاست جمهوری را ترک کرد و از آن روز تاکنون درهای این کاخ بسته ماند تا طولانی ترین خلاء ریاست جمهوری در لبنان رقم بخورد.
در این مدت « نبیه بری» رئیس مجلس لبنان ، ۴۶ بار نمایندگان را برای انتخاب رئیس جمهوری دعوت کرد که تنها جلسه اول و جلسه امروز تعداد نمایندگان به حد نصاب رسید و رای گیری انجام شد.
در جلسه اول ، «سمیر جعجع » رئیس حزب «نیروهای لبنانی» و نامزد اردوگاه مورد حمایت رژیم سعودی یعنی بخش اعظم گروه ۱۴ مارس با کسب ۴۴ رای شکست سختی را در مقابل برگه های سفید متحمل شد.
حزب الله از همان روز اول از نامزدی ژنرال عون حمایت کرد.
در تهران مقامات جمهوری اسلامی از این انتخاب به گرمی استقبال کرده و در عین حال آن را شکست سختی برای عربستان سعودی در لبنان ارزیابی کرده اند.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا