زحمتکشان

اعتراض جامعه کارگری خراسان شمالی به لایحه اصلاح قانون کار

لایحه‌ای که دولت برای اصلاح قانون کار به مجلس ارسال کرده امنیت شغلی جامعه کارگری را نشانه گرفته و سبب ناامیدی شده است. این لایحه کرامت انسانی را نقض کرده و خلاف قوانین است. چنین تصمیماتی باید با مشارکت شرکای اجتماعی باشد اما در این موضوع هیچ مشورتی از کارگران دراین‌باره گرفته نشده…

رئیس کانون هماهنگی شورای اسلامی کار خراسان شمالی گفت: جامعه کارگری استان نسبت به لایحه اصلاح قانون کار اعتراض داشته و آن را لایحه‌ای ضد کارگری می‌دانند. محمد صباغیان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه۵۴ درصد جمعیت کشور مشمول قانون کار می‌شوند اظهار کرد: قانون کار، بعد از قانون اساسی از جامع‌ترین قوانین کشور است که جنبه‌ای حمایتی برای اقشار آسیب‌پذیر دارد.

به گزارش تسنیم، صباغیان افزود: قانون کار، خط قرمز جامعه کارگری است و تضعیف آن تضعیف قانون اساسی است؛ چراکه در اصل نهم قانون اساسی به‌صراحت قید شده هیچ مقامی حق ندارد به نام حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور آزادی‌های مشروع را -هرچند با وضع قوانین و مقررات- سلب کند. وی تأکید کرد: نخستین ایراد این لایحه این است که آزادی‌های مشروع را از کارگران سلب می‌کند. قانون ما درباره کارگران مشکلی ندارد و نحوه اجرای آن سبب بروز مشکلاتی شده است. صباغیان با بیان اینکه از دولت انتظار داریم دستورالعمل اجرائی برای قانون مقرر کند نه اینکه آن را تخریب کند، او خاطرنشان کرد: لایحه‌ای که دولت برای اصلاح قانون کار به مجلس ارسال کرده امنیت شغلی جامعه کارگری را نشانه گرفته و سبب ناامیدی شده است. وی تصریح کرد: این لایحه کرامت انسانی را نقض کرده و خلاف قوانین است. چنین تصمیماتی باید با مشارکت شرکای اجتماعی باشد اما در این موضوع هیچ مشورتی از کارگران دراین‌باره گرفته نشده است.

وی گفت: این لایحه مربوط به دولت گذشته است و در آن زمان زمزمه اجرای آن شنیده می‌شد که از سوی جامعه کارگری استان با اعتراض گسترده مواجه شد. اما اکنون نیز با وجود متفاوت‌بودن رویه‌های دولت تدبیروامید با دولت پیشین، شاهد آن هستیم که این لایحه بدون هیچ کم‌وکاستی از سوی این دولت نیز به مجلس ارسال ‌شده است. رئیس کانون هماهنگی شورای اسلامی کار استان خراسان ‌شمالی اظهار کرد: این موضوع نشان می‌دهد تفکر اقتصادی دولت‌های سه دهه اخیر یکسان است. نقش حقوق و دستمزد کارگران در قیمت تمام‌شده محصول ١۵ درصد است اما نمی‌دانیم چرا دولت‌ها به فکر کاهش این سهم بوده و فکری به حال آن ٨۵ درصد باقی‌مانده نمی‌کنند. رئیس کانون هماهنگی شورای اسلامی کار استان خراسان شمالی با بیان اینکه از دولت انتظار داریم این لایحه را از مجلس پس بگیرد، افزود: ما به اصلاح اعتقاد داریم و تغییراتی در این حوزه نیز مشهود است اما این اتفاق، اصلاح نیست بلکه تخریب است.

وی تأکید کرد: اقتصاد ۵١ درصد مردم استان به ‌صورت مستقیم و غیرمستقیم به قانون کار گره‌ خورده و ازسوی‌دیگر نیز ٩٠ درصد قراردادهای کارگری، موقت است. اگر این قانون به تصویب برسد نتیجه‌ای جز فقر و فساد در جامعه کارگری نخواهد داشت. صباغیان درباره یکی دیگر از ایرادات لایحه اصلاح قانون کار گفت: براساس قانون فعلی، در کارهایی که طبیعت آنها جنبه مستمر دارد، درصورتی‌که مدتی در قرارداد ذکر نشود، قرارداد دائمی تلقی می‌شود اما در لایحه، دولت این موضوع را هدف قرار داده و اراده کارگر را در عقد قرارداد نابود کرده‌اند. وی همچنین اظهار کرد: ازبین‌بردن تشکل‌های کار و گرفته‌شدن حق اعتصابات از کارگران نیز از دیگر مواردی است که در این لایحه مطرح ‌شده که غیرقانونی است و آنها را قبول نداریم.

رئیس کانون هماهنگی شورای اسلامی کار استان خراسان شمالی تصریح کرد: یکی دیگر از ایرادات این لایحه درباره مزد سالانه کارگران است. اکنون دو راه برای افزایش حقوق و دستمزد کارگران وجود دارد که یکی از آنها نرخ تورم سالانه و دیگری سبد هزینه‌های معیشتی خانوار چهارنفره است؛ اما در لایحه جدید بندی با این مضمون تهیه ‌شده که حقوق و دستمزد کارگر با توجه به شرایط اقتصادی تغییر کند که بسیار ابهام دارد؛ یعنی اگر نامناسب بود از حقوق کارگران کاسته شود؟ به‌همین‌منظور این بند نیز باید حذف شود.

داود امیری، نایب‌رئیس کانون هماهنگی شورای اسلامی کار استان، نیز در این نشست گفت: یکی دیگر از مشکلات ما، تجمیع بیمه‌هاست که با آن مخالفت داریم.

امیری افزود: سازمان تأمین اجتماعی، سازمانی است که منابع آن از محل سهم کارگر و کارفرما شکل‌گرفته است. کارگران ٣٠ درصد حقوق و مزایای خود را به این سازمان پرداخت می‌کنند تا ٣٠ سال بعد در آسایش و رفاه نسبی زندگی کنند.

وی اظهار کرد: سرمایه‌های این سازمان حق‌الناس است اما مسئولان قصد دارند آن را با طرح تجمیع بیمه‌ها به دولت متصل کرده و بخش مدیریت درمان سازمان تأمین اجتماعی را به بیمه سلامت ملحق کنند.

رئیس کانون هماهنگی شورای اسلامی کار استان خراسان شمالی تأکید کرد: دولت باید به حقوق کارگران احترام بگذارد. وی خاطرنشان کرد: از وکلا و نمایندگان مجلس و اعضای فراکسیون‌های کارگری درخواست داریم لایحه اصلاح قانون کار را که ضد کارگری است به دولت بازگردانند تا اعتماد این قشر از جامعه از دولت سلب نشود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا