بین‌المللی

یمن در آستانه فروپاشی است

در صورتی که طرف‌های درگیری در جنگ یمن به زودی بر سر راه حلی سیاسی به توافق نرسند، این کشور به طور کامل دچار فروپاشی خواهد شد و این برای منطقه پیامدهای شومی خواهد داشت …

استیون اوبراین، مسئول امور بشردوستانه سازمان ملل روز دوشنبه هشدار داده است، در صورتی که طرف‌های درگیری در جنگ یمن به زودی بر سر راه حلی سیاسی به توافق نرسند، این کشور به طور کامل دچار فروپاشی خواهد شد و این برای منطقه پیامدهای شومی خواهد داشت.

به گزارش آسوشیتدپرس، استیون اوبراین از طریق تلفن از بحرین به شورای امنیت سازمان ملل گفته است: ۸۰ درصد از جمعیت ۲۱ میلیونی یمن به کمک‌های انسانی نیاز دارند و دو میلیون نفر از جمله ۳۷۰ هزار کودک به شدت از سوءتغذیه رنج می برند.
معاون دبیرکل سازمان ملل تصریح کرده است: هم اکنون ۶۱ مورد ابتلا به وبا در یمن تایید شده است و یک هزار و ۷۰۰ نفر نیز مشکوک به ابتلا به این بیماری هستند.
یمن از سال ۲۰۱۴ درگیری جنگ داخلی است. شبه نظامیان شیعه حوثی که گفته می شود از حمایت ایران برخوردارند هم اکنون به همراه طرفداران علی عبدالله صالح، رییس جمهوری سابق یمن کنترل صنعا پایتخت را در اختیار دارند. عبدربه منصورهادی، رییس جمهوری یمن نیز اکنون در عدن است و نیروهای طرفدار او با حمایت ائتلاف کشورهای عرب به رهبری عربستان علیه شبه نظامیان حوثی در جنگ هستند.
استیون اوبراین تصریح کرده است: این وضعیت وحشیانه و فجیع انسانی که ساخته دست انسانها است اکنون به فاجعه بدل شده است. من ۱۸ ماه پیش در نخستین گزارشم نسبت به وقوع چنین وضعیتی هشدار داده بودم.
معاون دبیرکل سازمان ملل متحد اظهار داشت: اکنون زمان آن فرا رسیده است که طرف‌های درگیر در جنگ یمن به خاطر مردم این کشور به توافق مسالمت آمیز دست یابند تا آنچه از زیر ساخت‌های این کشور باقی مانده حفظ شود.
در همین زمینه اسماعیل شیخ احمد، فرستاده سازمان ملل در امور سوریه نیز گفته است: پس از ۱۸ ماه جنگ وحشتناک که هزاران کشته و زخمی برجای گذاشته و لطمات و آسیب هایی غیرقابل بیان به مردم یمن وارد کرده است، ما می بایست بپرسیم مردم یمن تا چه وقتی باید گروگانِ گروه‌های سیاسی ِ بی‌اعتنا به جان مردم باشند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا