گوناگون

۱۹ میلیون حاشیه نشین وجود دارد

وزیر راه و شهرسازی گفت : ۱۹ میلیون نفر ساکن در ۲۷۰۰ محله حاشیه‌نشین ساماندهی می شوند…
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ عباس آخوندی گفت : شهر موجودی زنده با آدم‌های زنده و نگاه و سازمان اجتماعی است و باید مفهوم محله را در دستور کار نظام نوسازی و بازآفرینی شهری قرار دهیم.

آخوندی در برنامه تلویزیونی پایش درباره مبحث سکونتگاه‌های غیررسمی و حاشیه‌نشینی در کشور گفت : براساس دستور کار ستاد ملی بازآفرینی بافت‌های ناکارآمد شهری به چهار بخش بافت‌های میانی (که زمانی جزء مراکز شهرها بوده و به تدریج فرسوده شده‌اند)، بافت‌های تاریخی (که با وجود ارزش تاریخی نتوانستند با جریان مدرنیته پیش رفته و به این دلیل فرسوده شده‌اند)، بافت‌های روستایی (که با بزرگ شدن شهرها این بافت‌ها به شهر ملحق شده ولی همچنان دارای ساختار روستایی بوده و انطباقی با بافت شهری ندارند) و اسکان غیررسمی (که در حواشی صورت گرفته است) تقسیم می‌شوند.

وی در ادامه کالبد نامناسب و فرسوده‌، نداشتن پایداری لازم در برابر حوادث و ناتوانی در ارائه خدمات به ساکنان را از ویژگی‌های مشترک موجود بین این چهار بخش دانست و گفت : در میان این بافت‌ها تفاوت‌هایی نیز وجود دارد به طور مثال بافت‌های میانی شهرها از جهت سند، آب، برق و نیازهای اولیه وضعیت بهتری نسبت به سایر نقاط دارند چرا که زمانی در مرکز شهرها بودند ولی به دلیل ناتوانی در انطباق خود با تحولات شهری به تدریج ساکنان اصلی آن‌ها رفتند و افرادی دیگر جایگزین آنان شد‌ه‌اند.

اخوندی گفت : از نظر ما برنامه بازآفرینی شهری هر چهار بافت را با جمعیتی برابر با ۱۹ میلیون نفر (یک سوم جمعیت شهری کشور) شامل می‌شود.

آخوندی با بیان اینکه این آمار نشان‌دهنده شرایط نامناسب شهر‌نشینی و گرفتاری‌های بسیار جدی در ایران است وبه چندین برنامه ۵ ساله برای ساماندهی نیاز دارد، گفت:‌ وقتی از شهر سخن می‌گوییم پیش از آنکه به کالبد آن توجه کنیم باید به سازمان اجتماعی این فضا توجه کنیم. چراکه ظاهر شهر یک ساختمان نیست بلکه موجودی زنده با آدم‌های زنده و نگاه و سازمان اجتماعی است. اگر شما برای شهر یک سازمان اجتماعی قائل شوید می‌بینید که این سازمان در یک کالبد، تجلی داشته است.

وزیر راه و شهرسازی گفت : ما تصور می‌کنیم که در محله همه مفاهیم گفتگو و تقسیم کار اجتماعی، کنترل اجتماعی و مشارکت اجتماعی باید معنی شود. در گذشته محله هویت را تشکیل می‌داد و حس تعلق را در افراد برای محله‌شان ایجاد می‌کرد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا