گوناگون

تشدید اختلاف میان اعضای اوپک و تهدید عربستان

ان‌بی‌سی نیوز در گزارشی نوشت که عربستان سعودی ایران را تهدید کرده که اگر از میزان تولید نفت خود نکاهد ریاض برای پایین آوردن بهای نفت تولید خود را افزایش می دهد…

به گزارش افکارنیوز، وب‌سایت شبکه «ان‌بی‌سی» به نقل از منابع آگاه در سازمان «اوپک» نوشت: در آخرین نشست اعضای «اوپک»، عربستان سعودی ایران را تهدید کرده که اگر میزان تولید نفت خود را کم نکند ریاض برای پایین آوردن قیمت نفت تولید خود را افزایش می دهد.

«ان‌بی‌سی» می‌افزاید: عربستان و ایران تنش دیرینه‌ای در منطقه دارند اما درماه‌های گذشته به نظر می رسید که عربستان با اعضای اوپک موافقت کرده که به منظور جلوگیری از کاهش قیمت جهانی نفت، تولید نفت خود را کاهش می دهد.

یک منبع آگاه که در نشست اخیر اوپک حضور داشته در گفت وگو با «رویترز» تصریح کرد: در نشست هفته گذشته اعضای اوپک نماینده عربستان درحالی که تهدید به خروج از جلسه می کرد، تهدید کرد که تولیدش را تا ۱۱ میلیون بشکه در روز و حتی ۱۲ میلیون بشکه در روز افزایش می دهد تا بهای نفت را پایین آورد.

این تهدید سعودی‌ها در حالی‌ است که پیش از این عربستان در طرحی موسوم به «طرح فریز» از اعضای اوپک خواسته بود که برای مقابله با روند کاهشی بهای جهانی نفت کشورهای عضو اوپک تولید خود را کاهش دهند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا