اخبار

کارد به استخوان مردم رسیده است

طی سال های اخیر رسانه های همگانی گزارش های متعددی را پیرامون ورشکستگی صنایع داخلی و تعطیلی و رکود صدها واحد تولیدی  انتشار داده اند.

به موازات این بحران، که سبب بیکاری گسترده گردیده، شاهد این واقعیت هستیم که در آمدهای حاصل از یگانه ثروت ملی نفت ، با توجه به سمت گیری اقتصادی و اجتماعی ضد ملی رژیم ولایت فقیه به جای آنکه صرف آبادانی و سازندگی کشور و رفاه  و سعادت مردم برای زندگی بهتر شود؛ و بنیه تولیدی کشور را ، به ویژه در صنایع  استراتژیک و مادر تقویت کند، به واردات کالاهای مصرفی و نا مرغوب کشورهای سرمایه داری اختصاص داده است. و همین امر نه تنها  مانع رشد و توسعه اقتصاد ملی گردیده و به تولید ملی و آن بخش تولید کنندگان کوچک و متوسط آسیب های جدی و اساسی وارد آورده است.  به بیان دیگر آنها را  ورشکست نموده و تودهای وسیع زحمتکشان را نیز به ورطه فقر و تباهی کشانده است .

در این میان اگرچه تورم کاهش یافته و حتی مرکز آمار پیش بینی کرده است که نرخ تورم تا پایان سال جاری تک رقمی می‌شود و از سویی ما به یک رشد اقتصادی ۵/۴ درصد رسیدیم اما کارشناسان اقتصادی معتقدند که این رشد باکیفیت نبوده و تاثیری در بهبود معیشت مردم ایجاد نخواهد کرد.

براین اساس فرشاد مومنی معتقد است: «مساله‌ای که برای کشور نجات بخش است افزایش فرصت‌های شغلی مولد در کنار افزایش توان رقابت اقتصادی ملی است که باید ریشه در ارتقای بنیه تولید ملی داشته باشد».

وی  به روزنامه «آرمان امروز» گفت: « وجه نخست مساله این است که در گزارش‌های رسمی که مرکز آمار و بانک مرکزی تاکنون منتشر کرده‌اند مشخص شده که طی ۱۰ سال اخیر، خانوارهای ایرانی صرفه‌جویی‌های خود را به مصرف مواد پروتئینی، لبنی، حتی میوه و مواد نشاسته‌ای مانند برنج و نان معطوف کرده‌اند؛ این بدین مفهوم است که برای بخش بزرگی از جمعیت در ایران کارد به استخوان رسیده است زیرا در شرایط عادی کسی این صرفه‌جویی‌ها را که به‌طور مستقیم به حیاتش مربوط می‌شود انجام نمی‌دهد. مگر اینکه چاره‌ای جز آن نداشته باشد».

مومنی افزود: «خانم پروین که یکی از متخصصان مطالعات فقر و نابرابری در ایران است بارها درباره دستاوردهای دولت احمدی نژاد یعنی فروپاشی طبقه متوسط درآمدی در ایران و طبقات فرو دست و زیر خط فقر که نزدیک به ۱۰سال کاهش پیدا کرده، هشدارهایی داده است.بنابراین افزایش نسبتا کوچک جهت تقاضا برای خودرو نیز یک حرکت طبیعی ناشی از بهبود وضعیت زندگی خانوارها نبود. حتما روحانی و مدیران اقتصادی او به خاطر دارند که این افزایش دوپینگی تقاضا بخشی از بسته دوم شکست خورده و ارائه شده از این دولت بود. بنابراین از یک سو با یک جهت گیری غلط و از سویی در حالی‌که مردم در تامین نیازهای اساسی خود بحران دارند، بخش مهمی از منابع کشور را صرف منافع دلال‌های خودرو کردند »!

می توان با  این نتیجه گیری از سخنان آقای فرشاد مومنی موافقت کرد که  فقط و فقط تجار عمده و بخش های انگلی جامعه  از طریق نهادها و ارگان های خاص از آن سود می برند.

در مجموع محتوای برنامه دولت های رژیم «فقاهتی» تا کنون، که در چار چوب سمت گیری اقتصادی -اجتماعی منطبق با دستورات صندق بین اللملی پول صورت می گیرد، به افزایش تورم همراه با بیکاری ، رشد سرسام آور واردات، تضعیف بخش های تولید و اضمحلال بنیه اقتصادی کشور، آنهم در اوضاع بسیار خطر ناک و نگران کننده کنونی جهان و منطقه، منجر خواهد شد.

کوتاه سخن : در میان معضلات بی شمار اجتماعی که اینک میهن ما با آن روبرو ست پدیده فقر و گسترش آن در ابعاد بسیار نگران کننده ،بیش از سایر مسائل خود نمایی می کند. در اثر ورشکستگی و رکود بیش از پیش کار خانه ها و سایر مراکز تولیدی  نرخ بیکاری به نحوی بی سابقه افزایش یافته و سطح زندگی زحمتکشان با سقوط فاحشی روبرو گردیده است. حقیقت دردناک نابودی ثروت های ملی، تاراج در آمدهای حاصل از نفت و فقر و تیره روزی اکثریت قاطع مردم میهن ما، نتیجه سیاست های اجرایی و شیوه های بکار گرفته شده نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده است؛ بی تردید  زحمتکشان میهن ما با تلاش و تکاپوی پر رنج خود، پیگیرحقوق انسانی  خویش  بوده و با قاطعیت تمام از آن دفاع می کنند. کوشش متحد جنبش مردمی میهن مان برای ساختن ایرانی دموکراتیک، پیشرو و مدرن فقط بر بستر آزادی، صلح، استقلال، عدالت اجتماعی و طرد رژیم « ولایت فقیه!»می تواند گسترش یابد و بس.

مهران مهر آئین

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا