گوناگون

خودداری نمایندگان پارلمانی حزب «دموکراتیک خلق ها» از حضوردرجلسات مجلس ترکیه

دومین حزب اپوزیسیون پارلمان ترکیه که از حقوق کردها دفاع می کند، در واکنش به بازداشت رهبران حزب از سوی دولت آنکارا، فعالیت های پارلمانی خود را به حال تعلیق درآورد. ..
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، حزب دموکراتیک خلق ترکیه (HDP) امروز یکشنبه در واکنش به بازداشت برخی از اعضا و رهبران خود، از تحریم پارلمان و توقف فعالیت های خود در قوه مقننه خبر داد.

البته حزب دموکراتیک خلق که دومین حزب اپوزیسیون ترکیه است اعلام کرده که قصد ترک پارلمان را ندارد اما نمایندگانش از حضور در جلسات قانونگذاری و همچنین نشست های کمیسیون های پارلمانی خودداری می ورزند.

در بیانیه ای که از سوی «آیهان بیلگن» سخنگوی حزب در مقابل دفتر وی در شهر عمدتا کردنشین «دیاربکر» قرائت و در شبکه های مجازی پخش شد، علت تصمیم حزب دموکراتیک خلق به امتناع از حضور در نشست های پارلمانی، برخورد اخیر دولت آنکارا با رهبران حزب عنوان می شود.

به گفته وی، قرار است که مسئولان حزب بعد از مشورت با طرفداران خود که اغلب ساکن نواحی جنوب شرق ترکیه هستند، تصمیم نهایی در خصوص ترک کامل پارلمان را اتخاذ کنند.

پلیس ترکیه بامداد روز جمعه با هجوم به منزل «فیگن یوکسکدا» یکی از رهبران حزب طرفدار کُردها وی را دستگیر کرد و «صلاح الدین دمیرتاش» از دیگر رهبران کرد نیز در منزل خود در دیاربکر دستگیر شد.

رفتار دولت آنکارا با رهبران حزب دموکراتیک خلق اعتراض هایی را در سطح بین المللی به دنبال داشته تا جایی که کشورهای اتحادیه اروپا از جمله آلمان، دانمارک، فرانسه و… خواهان پاسخگویی ترکیه در این زمینه شده اند.

به گفته «مارتین شولتز» رئیس پارلمان اروپا، اقدام اخیر دولت آنکارا اساس رابطه اتحادیه اروپا و ترکیه را زیر سوال می برد.

آنکارا حزب دموکراتیک خلق را به حمایت از پ ک ک متهم کرده و به این بهانه بازداشت رهبران حزب را توجیه می کند. حزب دمکراتیک خلق ضمن تاکید بر دفاع از حقوق کردها، می گوید ادعای دولت اردوغان بهانه ای برای سرکوب این جریان است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا