حقوق بشر

آمادگی آلمان برای پذیرش شهروندان تحت تعقیب ترکیه

در پی دستگیری شمار زیادی از روزنامه‌نگاران منتقد و سیاستمداران وابسته به اپوزیسیون در ترکیه، وزارت امور خارجه آلمان اعلام کرد شهروندانی که در ترکیه به دلایل سیاسی تحت تعقیب هستند می‌توانند از آلمان تقاضای پناهندگی کنند…

میشائیل روت، مسئول روابط اروپایی وزارت امور خارجه آلمان در مصاحبه‌ای با روزنامه «دی ولت» که روز سه‌شنبه (۸ نوامبر / ۱۸ آبان) منتشر شد به تحولات سیاسی اخیر در ترکیه اعتراض کرد.
روت با اشاره به تضمین حق پناهندگی برای افراد سیاسی در قانون اساسی کشورش گفت، تمامی منتقدان ترک می‌توانند در آلمان تقاضای پناهندگی کنند.
او همچنین تاکید کرد: «آنچه که اکنون در ترکیه رخ می‌دهد با برداشت ما از ارزش‌های معنوی اروپایی، قانون‌مداری، دموکراسی و آزادی رسانه‌ها مغایر است.»
شانس پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا
قرار است که روز چهارشنبه (۹ نوامبر/۱۹ آبان) کمیسیون اتحادیه اروپا گزارش خود در باره امکان پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا را منتشر کند. روت احتمال داد که این گزارش برای دولت ترکیه خوشایند نباشد.
مسئول روابط اروپایی وزارت امور خارجه آلمان گفت که قطع روابط آلمان با ترکیه به نفع هیچ کس نخواهد بود و حتی «به شهروندان غرب‌گرای ترکیه» زیان می‌رساند.
روز دوشنبه (۷ نوامبر/۱۷ آبان) سباستیان کورتز، وزیر خارجه اتریش با انتقاد به تحولات سیاسی در ترکیه خواستار قطع مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا شده بود.
هم‌زمان وزیر امور اروپای ترکیه پس از دیدار با سفیران کشورهای اروپایی بر خواست دولت این کشور مبنی بر پیوستن به اتحادیه اروپا تاکید وزرید.

دویچه وله

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا