حقوق بشر

دیوانعالی مصر حکم اعدام مرسی را لغو کرد

دیوان عالی مصر، روز سه شنبه ۱۵ نوامبر حکم اعدام محمد مرسی، رئیس جمهور پیشین مصر و ۵ تن از رهبران اخوان‌المسلمین را لغو کرد…

به گزارش رادیو فرانسه، محمد مرسی در سال ۲۰۱۵ به اتهام دست داشتن در فرار زندانیان اخوان‌المسلمین و حمله علیه پلیس مصر در جریان قیام‌های مردمی علیه حسنی مبارک رئیس جمهور ساقط شده مصر، به اعدام محکوم شده بود.

بر اساس حکم امروز دیوان عالی کشور، محمد مرسی بار دیگر در یک دادگاه جنایی به اتهام دست داشتن در فرار زندانیان محاکمه خواهد شد.

خبرگزاری فرانسه می نویسد، آقای مرسی از زمان برکنار شدنش از ریاست جمهوری مصر توسط ارتش در سال ۲۰۱۳، حداقل ۳ بار در دوره‌های مختلف به زندان محکوم شده است.

در یکی از این موارد، دادگاه او را به اتهام جاسوسی برای گروه‌های حماس فلسطین و حزب‌الله لبنان به زندان ابد محکوم کرده بود و در یک مورد دیگر هم به اتهام خشونت علیه تظاهرکنندگان در دوره کوتاه ریاست جمهوری خود، به ۲۰ سال زندان محکوم شده بود.

در آخرین مورد، دادگاه در ماه ژوئن ۲۰۱۶، محمد مرسی و ١٠ تن از همراهانش را به اتهام “سرقت اسناد مربوط به امنیت ملی” مصر، و تحویل‌ آن به قطر، به زندان ابد محکوم کرد.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا