بین‌المللی

مشاور رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا کیست – دردسری برای خاورمیانه

ولید فارس ۵٩ساله، مشاور ارشد «دونالد ترامپ» در دوران نامزدی‌اش برای ریاست‌جمهوری آمریکا بود؛ فردی که روزگاری تئوریسین فالانژیست‌های لبنان بود و سال‌ها بعد سر از کمپین ترامپ در آورد تا دیدگاه‌های تند و افراطی او نسبت به مسلمانان، مهاجران و به‌ویژه تحولات خاورمیانه اعم از عراق و سوریه را برایش تئوریزه کند. گرچه فارس هنوز به مقامی رسمی نرسیده است، اما همچنان جایگاه و نحوه ارتباط او با دونالد ترامپ به‌ویژه برای کشورهای خاورمیانه مسئله خواهد بود. ..

 

به گزارش الجزیره، ولید فارس، سیاست‌مدار دانشگاهی آمریکایی و لبنانی‌تبار است که در جنگ‌های داخلی لبنان در کنار «سمیر جعجع» و در گروه «نیروهای لبنانی» فعالیت داشت و به‌نوعی تئوریسین فالانژیست‌ها به شمار می‌رفت. او علاوه بر جامعه‌شناسی در رشته‌های حقوق و علوم سیاسی نیز تحصیل کرده و به‌ویژه حقوق بین‌الملل را در دانشگاه «لیون» فرانسه خوانده است. او دکترای روابط بین‌الملل و مطالعات استراتژیک را از دانشگاه میامی آمریکا گرفت و در سال‌های گذشته در کنار تدریس دانشگاهی با برخی نهادهای رسانه‌ای آمریکا ازجمله «فاکس‌نیوز» همکاری داشته است. گرچه ثابت نشد او در جریان درگیری‌های نظامی لبنان چه نقشی داشته است، اما به گفته برخی، به دلیل دست‌داشتن در این جنگ داخلی که ١۵٠‌ هزار کشته برجای گذاشت باید محاکمه می‌شد.

فارس دیدگاه تند و متعصبانه‌ای نسبت به لبنان دارد و بر این باور است این کشور باید مسیحی باشد، نه عربی یا مسلمان.  ولید فارس در آمریکا خود را کارشناس اسلام سیاسی و گروه‌های تروریستی معرفی کرد و به‌ویژه در پی حوادث ١١ سپتامبر ٢٠٠١ بارها در دانشگاه‌ها و سمینارها درباره گروه‌های جهادی سخن گفت. او به داشتن مواضعی ضد‌مسلمانان شهرت دارد و دراین‌باره از او چند کتاب منتشر شده است.

مؤسسه فاکس‌نیوز بارها او را در برنامه‌های خود تحت عنوان «متخصص در امور خاورمیانه و تروریسم» معرفی کرد، کمااینکه او بارها به سازمان‌های دولتی، کمیته‌های کنگره، پارلمان اروپا و وزارت خارجه آمریکا و شورای امنیت ملی این کشور دعوت شد تا دیدگاه‌هایش را درباره تروریسم و اسلام‌گرایی بیان کند.  چهار سال پیش او گمشده خود را در کمپین «میت رامنی»، نامزد جمهوری‌خواه آمریکا، دید.

رامنی به او وعده یک مقام مهم در کاخ سفید را داد اما در نهایت در رقابت‌های انتخاباتی شکست خورد. با این حال، ولید فارس مأیوس نشد و به فعالیت‌های خود در حزب جمهوری‌خواه و شاخه رسانه‌ای آن ادامه داد تا توانست سرانجام جذب اردوگاه ترامپ شود. با پیروزی ترامپ او در گفت‌وگویی با رادیو «سوا» گفت: «این پیروزی پیامی آشکار به ضرورت ایجاد رویکردی جدید در سیاست‌های آمریکا بود».

او انتقادات تندی نسبت به جماعت اخوان‌المسلمین و ایران دارد. از او تاکنون چند کتاب چاپ شده است که مهم‌ترین‌شان «تفکر مسیحی لبنانی و دموکراتیک در برابر عربی‌گرایی»، «جهاد آینده: استراتژی‌های تروریسم بر علیه آمریکا» و کتاب «جنگ اندیشه‌ها، تفکر جهادی علیه دموکراسی» است.  او چند روز پیش گفت‌وگویی را با پایگاه اینترنتی «ایلاف» داشت که در آن برخی از سیاست‌های آینده ترامپ را توضیح داد. درهمین‌حال، خبرگزاری فارس با ترجمه بخش‌هایی از این گفت‌وگو به نقل از او، نوشت ترامپ دنبال تقویت روابط خود با کشورهای عرب خلیج‌فارس بوده و توافق هسته‌ای با ایران را به شکل کنونی قبول ندارد.

ولید فارس در این گفت‌وگو ادعا می‌کند شایعه اخراج عرب‌ها سخنانی است که به ترامپ نسبت داده می‌شود و دروغ است، چراکه پشت این قضیه اخوان‌المسلمین و ایران ایستاده است و هدف از گفتن این سخنان ترساندن مسلمانان است. او همچنین می‌گوید ترامپ مسئله تشکیل یک ناتوی عربی را مطرح کرده است تا با مصر، اردن و کشورهای عرب خلیج‌فارس و سایر کشورها ائتلافی مانند ناتو تشکیل شود.
خبرگزاری فارس در ادامه می‌نویسد مشاور ترامپ بر این ادعاست ملت‌های خاورمیانه از آمریکا رهبری می‌خواهند که به آنها در ایجاد ثبات و امنیت کمک کند اما قدرت‌های مخالف و ایران به دنبال به‌شکست‌کشاندن این تلاش‌ها هستند؛ چراکه این قدرت‌ها از حمام‌های خون در منطقه سود می‌برند. همچنین این مشاور در این گفت‌وگو تأکید می‌کند عاقلانه نیست که دو قدرت اتمی (آمریکا و روسیه) ارتباط نداشته باشند؛ مانند آنچه در دوره جنگ سرد اتفاق افتاد با ایجاد ارتباط باید به توافق رسید؛ مثلا قبل از آنکه روسیه نیروهای خود را به سوریه بیاورد، اوباما باید مانند آنچه در لیبی گذشت، قال قضیه را می‌کَند!

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا