گوناگون

پاکستان معلمان ترکیه‌ای را اخراج کرد

در آستانه دیدار رجب طیب اردوغان از پاکستان، معلمان ترکِ ساکن پاکستان به‌همراه خانواده‌های خود از این کشور اخراج شدند. آن‌ها متهم به همکاری با جنبش فتح‌الله گولن شده‌اند…
download

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا وسیما به نقل از خبرگزاری رویترز از اسلام آباد، در شرایطی که پاکستان خود را برای میزبانی از رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه آماده می کند، اسلام آباد از معلمان ترکیه ای مدارس مرتبط با فتح الله گولن خواسته است خاک این کشور را ترک کنند.
آنکارا گولن را که در تبعیدی خودخواسته در پنسیلوانیای آمریکا زندگی می کند به طراحی کودتای نافرجام ماه ژوئیه در ترکیه متهم می کند.
سازمان مدارس بین المللی پاک ترک (PakTurk International Schools) روز سه شنبه در بیانیه ای اعلام کرد پاکستان به معلمان این مدارس و خانواده های آن که تعدادشان به ۴۵۰ نفر بالغ می شود سه روز مهلت داده است خاک این کشور را ترک کنند.

تکذیب ارتباط با گولن
«پاک ترک» که بیش از ده هزار دانش آموز در پاکستان دارد هرگونه ارتباط با فتح الله گولن و جنبش «هیزمت (خدمت)» وی را تکذیب می کند.
در بیانیه این گروه آمده است:«مدارس بین المللی پاک ترک از تصمیم فوری دولت پاکستان در مجبور کردن معلمان ترک و مدیران و اعضای خانواده آنها به ترک خاک این کشور در سه روز شدیدا ابراز نگرانی می کند.»
درخواست از این افراد برای ترک خاک پاکستان در شرایطی صورت می گیرد که درخواست آنها برای تمدید روادید تایید نشده است.
وزارت کشور پاکستان از ارائه اظهارنظر در این زمینه خودداری کرد.
با این حال اردوغان که آنکارا را به مقصد اسلام آباد ترک کرده است از اقدامات پاکستان در مبارزه با جنبش گولن تمجیدکرد و گفت:« تصمیم پاکستان برای مجبور کردن افراد مرتبط با گولن به ترک خاک این کشور تا ۲۰ نوامبر رضایت بخش است.»
اردوغان که قرار است تا ساعاتی دیگر وارد اسلام آباد شود روز پنجشنبه در پارلمان این کشور سخنرانی خواهد کرد.
ترکیه و پاکستان به صورت سنتی روابط نزدیک با هم داشتند و این روابط در دوره رهبری اردوغان و نواز شریف نخست وزیر ترکیه نزدیک تر شده است.
ترکیه از سایر کشورهایی نیز که موسسات مورد حمایت گولن در آنها حضور دارند خواسته است علیه این سازمان ها فشار اعمال کنند. جنبش هیزمت گولن حدود دو هزار موسسه آموزشی را در بیش از ۱۶۰ کشور جهان در اختیار دارد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا