بین‌المللی

مداخلات ایالات متحده امریکا برای منابع

برگردان: کبوتر سفید: اما فقط کودکانی که در جبهه های جنگ هستند رنج نمی برند. در سال ۲۰۱۵ فقط در جنوب سودان ۴۰۰ هزار کودک کلاس درس را رها کردند چونکه از مدارس آنها برای اهداف نظامی استفاده شد. از یک و نیم میلیون نفر که در سودان به علت کشته شدن بزرگسالان در جنگ آواره شده اند، ۵۰ درصد زیر سن قانونی هستند.

از میان منابع طبیعی ۶۰ درصد از ذخایر الماس دنیا، ۸۰ درصد از ذخایر کلتان ( Coltán ) و ۵۷ درصد از ذخایر طلا در افریقا قرار دارند. ثروت های خاص این قاره باعث بازگشت استعمارگران سفیدپوست شد که تغییرات جدیدی را در این قاره بدون در نظر گرفتن سنت ها و مناسبات اجتماعی خلق های افریقایی انجام دادند.

در زمان جنگ سرد (۱۹۶۲ – ۱۹۵۳) ایالات متحده به بهانه «آنتی کمونیسم» از رژیم های دیکتاتوری راست افریقایی بویژه بعد از نفوذ شوروی در آنگولا و اتیوپی ، حمایت کرد.

در بین کشورهای کمتر توسعه یافته دنیا، ۳۸ کشور افریقایی وجود دارند. چه کسانی از منابع طبیعی این کشورها سود می برند؟ ایالات متحده با ارسال نیروهای نظامی به افریقا، به شدت در اوگاندا، کنگو، جنوب سودان و جمهوری افریقای مرکزی اعمال نفوذ می کند. در این کشورها در مجموع ذخایر مهمی از نفت، الماس و کلتان، عنصری که از آن در ساخت کامپیوتر، موبایل و دستگاه های دیگر استفاده می شود، وجود دارند.

در زمان به اصطلاح بهار عربی در سال ۲۰۱۱ ایالات متحده با همکاری ناتو کودتا و اقدامات براندازی را ترغیب و تشویق کرد،  مانند مورد تونس، لیبی و مصر که موجی از بی ثباتی در منطقه بوجود آوردند. عملیات ایالات متحده امریکا و متحدین غربی اش در بخش بزرکی از افریقا و خاورمیانه محسوس بود.

تا ماه مه سال ۲۰۱۵ نیروهای ایالات متحده در مالی، بورکینافاسو، نیجر، نیجریه، چاد، جمهوری افریفای مرکزی، جمهوری دموکراتیک کنگو، جنوب سودان، اوگاندا، اتیوپی، کنیا، سومالی و همینطور سربازانی در جیبوتی حضور داشتند.

کودکان سرباز و جنگ در افریقا

بر اساس داده های یونیسف تقریباٌ ۳۰۰هزار پسربچه و دختربچه کمتر از ۱۸ سال در بیش از ۳۰ درگیری در تمام دنیا شرکت دارند.

یونیسف خاطرنشان می سازد که امکانات بیشتری وجود دارد که کودکان به سرباز تبدیل شوند، در صورتی که از خاتواده هایشان جدا باشند، یا خانه و کاشانه شان را ترک کرده باشند، یا در مناطق جنگی زندگی کنند، یا به آموزش دسترسی محدود داشته باشند.

کودکان سرباز به گروه های مسلح ملحق می شوند چونکه امکان دیگری برای بدست آوردن غذای روزانه و تضمینی برای زنده ماندن ندارند.

در درگیری های جنوب سودان، سومالی، مالی و جمهوری دموکراتیک کنگو از پسربچه ها و دختربچه ها برای انجام دادن عملیات جنگی استفاده می شود.

یونیسف در جهت اتحاد نیروها برای اجازه ندادن به سربازگیری کودکان زیر سن قانونی فراخوان داده است، با این وجود هر روز کودکان بیشتری به گروه های مسلح در جنگ می پیوندند.

اما فقط کودکانی که در جبهه های جنگ هستند رنج نمی برند. در سال ۲۰۱۵ فقط در جنوب سودان ۴۰۰ هزار کودک کلاس درس را رها کردند چونکه از مدارس آنها برای اهداف نظامی استفاده شد. از یک و نیم میلیون نفر که در سودان به علت کشته شدن بزرگسالان در جنگ آواره شده اند، ۵۰ درصد زیر سن قانونی هستند.

در حال حاضر کودکان عموماْ در عرصه جنگ های داخلی به خدمت گرفته می شوند، جنگهایی که با دوام اند و باعث قربانیان زیادی می شوند. در نتیجه کودکان جایگزین بزرگسالانی می گردند که در جنگ کشته می شوند.

 

 

منبع: Telesur

برگردان: کبوتر سفید

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا