گوناگون

۱۲ هزار پناهجوی افغان در خطر اخراج از آلمان

با وجود وضعیت ناامن افغانستان، قرار است آلمان بیش از ۱۲۵۰۰ پناهجوی رد شده افغان را به کشور شان پس بفرستد. حزب چپ‌های آلمان از حکومت این کشور خواسته است که دست به اخراج این مهاجران نزند…

روزنامه «نوین اوسنابروکر سایتونگ» به نقل از پاسخ حکومت آلمان فدرال به حزب چپ‌های این کشور گزارش داده است که در نظر است ۱۲۵۳۹ پناهجوی افغان به کشور شان اخراج گردند.
براساس این گزارش، وزارت داخله آلمان تخمین زده است که پنج درصد از ۲۴۷ هزار مهاجر افغان که تا آخر سپتمبر ۲۰۱۶ به آلمان رسیده اند، باید آلمان را ترک کرده و به کشور شان برگردند.
برای استدلال این تصمیم گفته شده است که در مراکز [شهرهای] بزرگ افغانستان امنیت تضمین است. روزنامه مذکور به نقل از وزارت داخله آلمان نوشته است: «خراب‌تر شدن وضعیت امنیتی در سراسر کشور را نمی‌توان تایید کرد.»
با وجود این، حکومت فدرال آلمان گفته است که اداره مهاجرت و پناهندگی دوسیه هر پناهجوی افغان را به صورت انفرادی مورد بررسی قرار داده و مشخص می‌کند که چه خطراتی متوجه آن‌هاست.
اخراج پناهجویان افغان از آلمان مورد مناقشه قرار دارد، چونکه وضعیت امنیتی افغانستان روز به روز وخیم‌تر می‌شود و همواره حملاتی از سوی طالبان و گروه داعش صورت می‌گیرد. چند روز قبل قونسلگری آلمان در شهر مزار شریف و پایگاه نیروهای امریکایی در بگرام هدف حملات طالبان قرار گرفتند.
به گزارش رادیو آلمان، در سال جاری میلادی تا حالا تنها ۲۷ پناهجوی رد شده افغان به کشور شان اخراج شده اند. سال گذشته رقم مهاجران اخراج شده افغان از آلمان ۹ نفر بود.
اولا یِلپکه، نماینده حزب چپ‌ها در پارلمان فدرال آلمان از حکومت این کشور خواسته است که هیچ مهاجری را به «کشوری دچار جنگ داخلی در حال فروپاشی» برگشت ندهد. او افزوده است که اخراج برای پناهجویان افغان به مفهوم «خطر بلند مرگ بوده و مطلقاَ غیرمسئولانه» است.
به گزارش دویچه وله ، در اوایل ماه اکتوبر افغانستان و اتحادیه اروپا به تفاهم‌نامه‌ای دست یافتند که اخراج مهاجران رد شده افغان را ساده‌تر می‌سازد.
در گذشته چندین بار مهاجران افغان در آلمان دست به تظاهرات زده و خواستار توقف اخراج پناهجویان رد شده به افغانستان شده اند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا