حقوق بشر

نسرین ستوده برنده جایزه «زنانی که بال پرواز دارند» شد

هدف از اعطای این جایزه، معرفی زنانی است که با شهامت آرزوهای بشر دوستانه خود را تعقیب می کنند و با شجاعت از سختیهای سر راه پرواز کنان چون آملیا ارهارت، عبور می کنند و راه را بر سایر پویندگان هموار می سازند. در سال ۲۰۱۶ این جایزه به چند زن از کشورهای “هندوستان” ،”سومالی”، “اوگاندا”، “کنیا” و “ایران” اعطا شد…

Afbeeldingsresultaat voor ‫نسرین ستوده‬‎

نسرین ستوده برنده جایزه «زنانی که بال پرواز دارند» در سال ۲۰۱۶ شد. این جایزه هر سال به زنانی داده می شود که با شهامت آرزوهای بشر دوستانه خود را تعقیب می کنند.

آملیا ارهارت اولین زن خلبانی بود که توانست در سال ۱۹۲۸ از اقیانوس اطلس عبور کند. چند سال بعد هواپیمای این زن شجاع هنگام عبور از اقیانوس آرام ناپدید شد.
برای بزرگداشت خاطره این زن شجاع تعدادی از مدافعان حقوق زن در سطح بین المللی جایزه ای تحت عنوان “تقدیر از زنانی که بال پرواز دارند” را پی ریزی کردند. هدف از اعطای این جایزه، معرفی زنانی است که با شهامت آرزوهای بشر دوستانه خود را تعقیب می کنند و با شجاعت از سختیهای سر راه پرواز کنان چون آملیا ارهارت، عبور می کنند و راه را بر سایر پویندگان هموار می سازند.
در سال ۲۰۱۶ این جایزه به چند زن از کشورهای “هندوستان” ،”سومالی”، “اوگاندا”، “کنیا” و “ایران” اعطا شد.
برنده ایرانی این جایزه، نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر است که به خاطر فعالیتهای شجاعانه خود در اعتلای وضعیت حقوقی زنان به شش سال حبس محکوم شده بود و در حالی که در زندان بسر می برد در سال ۲۰۱۲ همراه با جعفر پناهی کارگردان معروف ایرانی برنده جایزه ساخارف شد. در سال ۱۳۹۲ پس از گذراندن سه سال از مدت محکومیتش از زندان آزاد شد ولی همواره مورد تهدید مأمورین امنیتی قرار داشت و به مدت دو سال پس از آزادی نیز حق وکالت از وی سلب شد. زنانی که بال پرواز دارند با تقدیر از خانم ستوده آرزومند است که روش ایشان در پی گیری حقوق برابر و دستیابی زنان به عدالت سر مشقی باشد برای همه پویندگان این راه

حامیان حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا