حقوق بشر

حکم زندان برای رهبران سندیکای روزنامه‌نگاران مصر

یک دادگاه در مصر رئیس سندیکای روزنامه‌نگاران و دو عضو هیأت مدیره آن را به زندان محکوم کرد….

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دادگاه مذکور همچنین دو عضو دیگر این اتحادیه را به دو سال حبس محکوم کرد.download-1
این افراد همچنین به پرداخت ۱۰ هزار پوند مصر (۶۵۰ دلار آمریکا) محکوم شدند.
‹یحیی قلاش› رییس سندیکای روزنامه نگاران مصر، ‹جمال عبدالرحیم› دبیرکل این سندیکا و ‹خالد البلشی› رییس ‹کمیته آزادی های› این سندیکا در ماه می (اردیبهشت/خرداد) متهم شدند که از دو روزنامه نگار تحت تعقیب حمایت کرده اند.
به گزارش ایرنا، پرونده به ماه آوریل (فروردین/اردیبهشت) مربوط می شود که نیروهای امنیتی مصر به ساختمان سندیکای مطبوعات این کشور برای بازداشت دو روزنامه نگار یورش بردند. این دو نفر به جرم شرکت در تظاهرات علیه واگذاری دو جزیره مصری به عربستان تحت تعقیب بودند.
واگذاری دو جزیره ‹صنافیر› و ‹تیران› به ریاض خشم روزنامه نگاران مصری را برانگیخت. چندین تظاهرات در اعتراض به این اقدام برگزار و از وزیر کشور مصر خواسته شد تا از سمت خود استعفا دهد.
معترضان همچنین خواستار عذرخواهی رییس جمهوری مصر شدند. دادگاهی در مصر چندی پس از این اعتراض ها، واگذاری جزایر مذکور را غیرقانونی خواند.
بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، اتحادیه اروپا در ماه می اتهام علیه اعضای سندیکای روزنامه نگاران مصر را تحولی ‹نگران کننده› خواند. به گفته سخنگوی این اتحادیه، اقدام مذکور نشان دهنده محدودیت های گسترده علیه آزادی بیان و مطبوعات در مصر است.
فعالان حقوق بشر ‹عبدالفتاح السیسی› رییس جمهوری مصر را به ایجاد حکومتی فوق دیکتاتوری که از زمان برکناری ‹محمد مرسی› در سال ۲۰۱۳، همه مخالفان را سرکوب کرده ، متهم می کنند.
قلاش رییس سندیکای روزنامه نگاران مصر، یورش پلیس به ساختمان سندیکا برای بازداشت ‹عمرو بدر› و ‹محمود السقا› را محکوم و آن را ‹تشدید جنگ علیه روزنامه نگاری و روزنامه نگار› توصیف کرده بود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا