گوناگون

اولین انتخابات مقدماتی جناح راست و میانه فرانسه

اولین مرحله از انتخابات مقدماتی جناح راست و میانه فرانسه برای تعیین نامزد این جناح عمده سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۷، پس از سه ماه مبارزات انتخاباتی میان هفت نامزد، ساعت هشت صبح روز یکشنبه بیستم نوامبر در سراسر این کشور آغاز شد. از آلن ژوپه، نخست وزیر پیشین فرانسه، نیکلا سارکوزی رئیس جمهوری پیشین و فرانسوا فیون، نخست وزیر پیشین، به ترتیب به عنوان سه نامزد برتر در نظرسنجی‌ها نام برده می‌شود. برپایه ی نتایج اعلام شده فرانسوا فیّون و آلن ژوپه به دور دوّم راه یافتند و نیکلا سارکوزی حذف شد …..

به گزارش رادیو فرانسه، رای گیری مقدماتی احزاب راست و میانه در فرانسه برای گزینش نامزد این جناح در انتخابات آینده ی ریاست جمهوری در این کشور، روز یکشنبه ۲۰ نوامبر/ ۳۰ آبان، با دو نتیجه ی غافلگیر کننده همراه شد: نخست حذف نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری پیشین، که تا این اواخر ریاست حزب «جمهوری‌خواهان» را برعهده داشت. این حزب، مهمترین نیروی سیاسی این جناح محسوب می شود. دوم، پیشتازی «فرانسوا فیّون» که تا دو هفته پیش از انتخابات در نظرسنجی‌ها با فاصله ی بسیار زیاد تنها در مرتبه ی سوّم قرار داشت.

دو نخست وزیرپیشین فرانسه، «فرانسوا فیّون» و «آلن ژوپه» با حذف «نیکلا سارکوزی»، رئیس جمهوری پیشین، بسوی دور دوّم انتخابات مقدماتی جناح راست گام بر می‌دارند.

«فرانسوا فیّون» با کسب ۴۴,۲ در صد آراء شگفتی آفرید. وی این چنین در موقعیّت بهتری قرار دارد. او نامزدِ فرانسه ی راستِ کاتولیک و لیبرال است که در سالهای دولت سوسیالیستی بویژه بسبب تصویب برخی قوانین اجتماعی نظیر قانونی کردن ازدواج همجنس گرایانه و نیز افزایش بسیار مالیات‌ها خود را تحت فشار و تحقیر احساس می کند. وی در سخنانی گفت که مبارزات انتخاباتی خود را در چشم انداز دور دوم «تشدید می کند».

«آلن ژوپه» که تا پیش از برگزاری انتخابات مقدماتی در کلیه ی نظر سنجی‌ها بر ۶ نامزد دیگر پیشی گرفته بود و انتظار می رفت در مقام اوّل بایستد، با کسب ۲۸,۴ در صد آراء هر چند به دور دوم راه یافت، امّا فاصله ی بسیار او با رقیب هم حزبش کار را بر او بسیار دشوار می کند. پیروزی او در دور دوم نیازمند نتیجه ی غافل گیر کننده ی دیگری است. «آلن ژوپه» نماینده ی راست سنتی و جناح نزدیک به ژاک شیراک رئیس جمهوری پیشین فرانسه محسوب می شود و برنامه ی اقتصادی او ابعاد اجتماعی و حمایت گرایانه ی گسترده تری نسبت به طرح «فرانسوا فیّون» دارد. «آلن ژوپه» در نخستین واکنش خود به نتایج انتخابات اعلام کرد که در یک هفته ی باقیمانده با اتکا به برنامه ی پیشنهادی خود و مقایسه ی آن با برنامه ی رقیب برای جذب نظر و آراء رای دهندگان تلاش خواهد کرد.

نیکلا سارکوزی که پیش از دو نامزدِ پیروز سخن گفت با اذعان به عدم موفقیّت خود اعلام کرد که نگرش و برنامه ی فرانسوا فیّون به ارزش‌ها و پیشنهادات خود او بسیار نزدیک است و از همین رو در دور دوّم از وی حمایت می کند. نیکلا سارکوزی در این انتخابات ۲۰,۷ در صد آراء را بدست آورد و در رده ی سوم قرار گرفت.

آراء هیچیک از چهار نامزد دیگر به مرز ۳ در صد نرسید و این نشان می دهد که رای دهندگان با ارزیابی از بخت پیروزی هر یک از آنان بسوی ابداء «رای مفید» گام برداشته‌اند.

خانم «ناتالی کوسیوسکومُریزه»، وزیر پیشین محیط زیست و نیز تکنولوژی اطلاعاتی، که با بدست آوردن ۲,۶ در صد در رده ی چهارم قرار گرفت، اعلام کرد که از «آلن ژوپه» حمایت می کند.

«برونو لومر»، وزیر پیشین در دولت «فرانسوا فیّون» که با کسب تنها ۲,۴ در صد آراء در رده ی پنجم قرار گرفته است، حمایت خود را از «فرانسوا فیّون» اعلام داشت.

تنها نامزد غیر «جمهوری خواهان» که از حزب «دموکرات مسیحی» دراین رای گیری شرکت کرده بود، «ژان فردریک پواسون»، تنها ۱,۵ در صد آراء را کسب کرد. وی روز دوشنبه پس از گفتگو با دو نامزد پیروز نظر خود را برای پیوستن به یکی از آنان اعلام خواهد کرد.

«ژان فرانسوا کوپه»، وزیر پیشین بودجه و شهردار کنونی شهر «مو» در شرق پاریس که در دوره ی مبارزات انتخاباتی بویژه به تسویه حساب‌های سیاسی گذشته با «فرانسوا فیّون» و «نیکلا سارکوزی» پرداخت، تنها ۰,۳ در صد آراء را بدست آورد و در سخنانی که بیشتر رنگ مبارزه ی انتخاباتی را داشت اعلام کرد که پس از دیدار با همراهان سیاسی خود در باره ی حمایت از این یا آن نامزد اخذ تصمیم خواهد کرد.

در دور اول انتخابات مقدماتی احزاب «راست و میانه» نزدیک به ۴ میلیون نفر شرکت کردند. دور دوم روز یکشنبه ۲۷ نوامبر برگزار می شود و رای دهندگان از میان دو نامزد پیروز، یک تن را برای شرکت در انتخابات آینده ی ریاست جمهوری بر می گزینند. در صورت عدم انتخاب «آلن ژوپه»، ممکن است احزاب میانه رو نامزد مستقلی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری برگزینند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا