زحمتکشان

آخرین اخبار از۳ کارگر معترض زندانی کارخانه پارس خودرو

حدود ۴۰ کارگر پارس خود رو به بهانۀ شرکت در اعتراض ها و گردهمآیی ها قرارداد کاریشان تمدید نشد و آنان بین ۸ تا ۱۶ سال سابقۀ کار در پارس خود رو را داشته و از کار اخراج شدند. پس از تجمع عده ای از آنان در مقابل کارخانه کارگران فوق دستگیر و به زندانی در جادۀ ورامین منتقل شدند داود رفیعی هنوز در بازداشت بسر می برد، اما دو نفر دیگر با قرار وثیقه تا برقراری دادگاه آزاد شدند…

آخرین اخبار از۳ کارگر معترض زندانی کارخانه پارس خودرو به نام های داود رفیعی، منوچهر احساسی و مهدی خاک

سایت صدای مردم – مطلب رسیده : در این بین کارخانه سایپا یک شکایت جداگانه علیه داود رفیعی و نیز آقای فاضلیان خبرنگاری سابق ایلنا بجهت نشر اخبار سایپا شکایت کرده است. شخصی بنام پاک سیرت از مدیران حراست پارس خود رو که احتمالاً افسر بازنشسته می باشد در اخراج داود رفیعی نقش اصلی را بعهده داشته است.

“کارگران یک کارخانه خودروسازی پارس خودرو (زیرمجموعه گروه خودروسازی سایپا) به دلیل«پایین بودن سطح  دستمزد ها» طی یک هفته از خوردن غذای کارخانه خودداری کرده‌اند. این کارگران از  سالن‌ها تولیدی ۳۵  دستگاه، P.K، ماکسیما، رنگ، L۹۰، پرس، G.T.X  بوده اند.

گفتنی است طی یک هفته گذشته برخی کارگران به دلیل درخواست مدیران و معاونین شرکت در سالن غذاخوری حاضر شده‌اند اما پس از تحویل غدا آن را روی میز گذشته و  از سالن غذاخوری خارج شده‌اند!

کاهش مزایای کارگران بطور مستمر ادامه داشته و  طی سه سال گذشته به دلیل اجرای سیاست‌های تعدیلی مدیریت کارخانه، مزایای پاداش بهره‌وری کارگران پارس خودرو از حدود ۲۰۰ هزار تومان در ماه به حدود ۶۰ تا ۸۰ هزار تومان کاهش یافته و این در حالی است که در همین مدت میزان تولید روزانه کارخانه از حدود ۶۰ دستگاه به بیش از ۵۰۰  دستگاه افزایش یافته است. پیاده سازی طرح طبقه بندی مشاغل که از مطالبات کارگران بوده، تا کنون با بی تفاوتی مدیریت منتفی شده است

کارگران اخراجی در طی این مدت به روشهای مختلف و از کانال ها و مجاری مختلف قانونی،اداری و قضایی برای احقاق حقوق پایمال شده ی خود اقدام نمودند،از قبیل تجمع و تحصن و اعتراض در برابر مجموعه خودرو سازی پارس خودرو و سایپا،تحصن دربرابر فرمانداری و استانداری تهران،تجمع و تحصن چندباره و شبانه روزی برابر وزارت کار و نهاد ریاست جمهوری!! نامه به رییس جمهوری!!،شکایت و پیگیری جمعی و انفرادی کارگران اخراجی به قوه قضایی،دیوان عدالت اداری،نهاد بازرسی ریاست جمهوری و …که در خلا این پیگیری های مستمر و روزانه که دستکم دوسال به طول انجامیده برخی از کارگران احکام بازگشت به کار خود را از نهادهای قضایی گرفتند اما با وجود حکم قطعی قضایی مبنی بر بازگشت به کار کارگران!مدیران کارخانه از پذیرش این کارگران امتناع ورزیده و با اعمال نفوذ مدیران کارخانجات سایپا و پارس خودرو و مدیران وزارت کار یا احکام صادره باطل و برگشت داده شده اند یا مانع اجرای احکام شده اند!!… و در مواردی حتی قضات برخلاف احکام قضایی اقدام به تغییر احکام و آرای قضایی خود نموده اند!!..جالب اینکه اینها تنها راههای ظلم بر علیه کارگران اخراجی نبوده و مدیران کارخانه و مدیران وزارت کار که دست در دست کارفرمایان دارند،  در همکاری با مدیران کارخانه های سایپا و پارس خودرو در شکستن کمر زندگی کارگران و خانواده های آنان از هیچ اقدامی فرو گذار نکردند.  و همراه آن مدیران اقدام به تهدید،بازداشت و مرعوب کردن کارگران کرده اند!!نمونه بارز شکایت مدیرعامل پارس خودرو به بهانه ای واهی علیه داوود رفیعی از کارگران اخراجی پارس خودرو بوده!! این کارگران تماما از تکنیسین ها و کارگران متخصص با سوابق کاری بین ٨ تا ١۶ سال بوده اند که در بخشهای مختلف فنی کارخانه مشغول به کار بوده اند.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا