گوناگون

رئیس دیوانعالی رژیم «فقها» در دهه ۶۰، درگذشت

موسوی اردبیلی در سن ۹۱ سالگی در تهران درگذشت. او که در زمان فاجعه ملی (کشتار زندانیان سیاسی) در سال ۶۷ به عنوان رئیس دیوان عالی جمهوری اسلامی از این اعدام‌ها دفاع کرده بود، پس از برخورد خشن و ضد انسانی دستگاه های سرکوب جمهوری اسلامی و یورش ددمنشانه آنان  به حزب توده ایران در خطبه‌های نماز جمعه تهران گفت: ما نه تنها حزب توده ایران بلکه حز کمونیست منطقه را دستگیر کردیم . اینها کمونیست های منطقه را تقویت می کردند و به آنها خط میدادند….

به گزارش رادیو آلمان، موسوی اردبیلی عضو شورای انقلاب و مجلس خبرگان قانون اساسی بود. وی همچنین نماینده اولین دور مجلس خبرگان رهبری و دادستان کل حکومت اسلامی بوده است. از سال ۱۳۶۰ تا ۶۸ نیز رئیس دیوان عالی کشور  تصرف کرده بود.

وی همچنین عضو شورای بازنگری قانون اساسی بود که چند ماه پیش از مرگ « خمینی» و به دستور او برای تغییر قانون اساسی تشکیل شد.

موسوی اردبیلی یک هفته پس از پیروزی انقلاب بهمن ۵۷  همراه با محمد حسینی بهشتی، محمدجواد باهنر، سیدعلی خامنه‌ای و اکبرهاشمی‌ رفسنجانی حزب جمهوری اسلامی را تاسیس کردند.

در جریان قتل عام زندانیان سیاسی سال ۱۳۶۷ که به درستی فاجعه ملی نامگذاری شده است ؛ موسوی اردبیلی برای جو سازی و آماده کردن افکار عمومی برای قتل عام زندانیان سیاسی در خطبه‌های نماز جمعه تهران گفت: « یک جمعی هم در ایران در زندان‌ها هستندکه باید تکلیفشان روشن شود.و قوه قضاییه در فشار بسیار سخت قراردار. که چرا اینها را محاکمه می‌کنید؟ اینها که محاکمه ندارند، حکمش معلوم، موضوعش هم معلوم است و جزایش نیز معلوم می‌باشد. قوه قضاییه در فشار است که اینها چرا محاکمه می‌شوند، قوه قضاییه در فشار است که چرا تمام اینها اعدام نمی‌شوند و یک دسته‌شان زندانی می‌شوند.»

این سخنرانی به عقیده بسیاری از ناظران، آماده کردن افکار عمومی برای انجام اعدام‌های دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ بود.

موسوی اردبیلی  همچنین در نامه‌ای که یکشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۸۹ منتشر شد، به “متزلزل شدن اعتماد مردم به نظام” در صورت “خاموش نشدن این بلیه” [ اعتراضات مردمی به کودتای انتخاباتی ۸۸]اشاره کرد و رفتارهای صورت گرفته “به‌نام دفاع از اسلام” را برخلاف شرع، قانون، اخلاق و کرامت انسانی دانست.موسوی اردبیلی هم‌چنین در سال ۱۳۹۲ نسبت به تداوم حصر میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد ابراز نگرانی کرد و استمرار حتی یک روز حصر خانگی این افراد  را خلاف شرع دانست.

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا