گوناگون

بوی باروت یا بوی نفت

پس از مدتی وقتی به خود نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم که به صورت ناخودآگاه در یک جنگ بزرگ و گسترده قرار گرفته‌ایم. در چنین شرایطی برای هواپیماهای ایران منطقه «پرواز ممنوع» و برای کشتی‌های ایران منطقه «عبور ممنوع» قرار می‌دهند و به همین دلیل اصطکاک‌ها افزایش پیدا می‌کند و هر لحظه بوی «باروت» به مشام می‌رسد…

فریدون مجلسی، به مثابه تحلیلگر مسائل بین الملل، امروز در گفتگو با روزنامه آرمان گفت: «در شرایط کنونی ایران در سوریه، عراق و یمن به صورت نیابتی در حال جنگ است. این در حالی است که ممکن است به مرور زمان دامنه جنگ‌های ایران را گسترده‌تر کنند تا ایران در جبهه بیشتری درگیر جنگ شود. پس از مدتی وقتی به خود نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم که به صورت ناخودآگاه در یک جنگ بزرگ و گسترده قرار گرفته‌ایم. در چنین شرایطی برای هواپیماهای ایران منطقه «پرواز ممنوع» و برای کشتی‌های ایران منطقه «عبور ممنوع» قرار می‌دهند و به همین دلیل اصطکاک‌ها افزایش پیدا می‌کند و هر لحظه بوی «باروت» به مشام می‌رسد».

وی افزود:« ترامپ به دنبال آتش‌گشودن به منطقه خاورمیانه و به‌ویژه ایران است. من از روزی می‌ترسم که ترامپ فرمان آتش به سوی کشتی‌های ایران را صادر کند و در مقابل ایران نیز مقابله به مثل کند. برخی عنوان می‌کنند ممکن است بین ایران و آمریکا به صورت اتفاقی جنگ صورت بگیرد. این در حالی است که جنگ نظامی هیچ گاه به صورت اتفاقی صورت نمی‌گیرد و دو طرف باید سیاست‌های کشور خود را در جنگ دنبال کنند. در نتیجه ترامپ با اعلام جنگ فرمان آتش به سوی کشتی‌های ایران را صادر می‌کند. به همین دلیل من معتقدم تندروهای سیاسی در ایران باید سیاست‌های خود را نسبت به آمریکا تعدیل کنند و با شعارهای کلیشه ای آتش بیار معرکه جنگ نشوند».

این سخنان در حالی بیان می شود که خامنه ای امروز در جمع بسیجیان گفت: دولت کنونی آمریکا در قضیه توافق هسته‌ای تخلف های متعددی تا الان انجام داده است؛ تازه ترینش تمدید تحریم ده ساله است، اگر این تحریم بشود قطعا نقض برجام است و بدانند قطعا جمهوری اسلامی در برابر آن واکنش نشان خواهد داد.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا