بین‌المللی

نابودی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، فاجعه انسانی در یمن با متوقف شدن خدمات پزشکی

بر اساس گزارش وزارت بهداشت یمن حملات ائتلاف متجاوز عربستان تاکنون صدها بیمارستان و مرکز درمانی در سراسر یمن را مورد هدف قرار داده و در جریان حملات آن بیش از ۲۸ هزار تن کشته و مجروح شده‌اند…

به گزارش ایسنا وزارت بهداشت یمن در نشستی در خصوص بررسی آثار حملات ائتلاف متجاوز عربستان علیه این کشور اعلام کرد که این حملات باعث به وجود آمدن شرایط بهداشتی فاجعه باری از جمله متوقف شدن ارائه خدمات پزشکی و ویرانی بیمارستان‌ها شده است.

ناصر العرجلی، مشاور وزیر بهداشت یمن عنوان داشت به دنبال این حملات تا کنون بیش از ۲۸ هزار و ۴۵۰ تن کشته و مجروح شده‌اند.

وی در ادامه افزود: تعداد کشته شدگان به بیش از ۸۳۰۰ تن از جمله ۱۷۴۰ کودک و ۱۲۶۵ زن و تعداد مجروحان به بیش از ۱۸ هزار و ۵۰۰ تن از جمله ۲۶۱۴ کودک و ۱۹۹۵ زن می‌رسد.

العرجلی تاکید کرد: بسیاری از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و مراکز دیالیز در حال بسته شدن است و تعداد کسانی که در اثر نرسیدن تجهیزات پزشکی در معرض مرگ قرار گرفته‌اند روز به روز افزایش می‌یابد.

وی تاکید کرد: ائتلاف متجاوز عربستان تا کنون ۴۱۲ تاسیسات و مرکز درمانی و خودروهای اورژانس را مورد هدف قرار داده است که این حملات خسارت‌های میلیاردی به دنبال داشته است.

از سوی دیگر یگان موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن توانستند مواضع نیروهای متجاوزان سعودی در نجران، جیزان و عسیر را مورد هدف قرار دهند.

یک منبع نظامی در جیزان در گفت‌وگو با خبرگزاری سبا یمن عنوان داشت: حمله موشکی نیروهای یمنی باعث از بین رفتن تجهیزات متجاوزان در منطقه صحرا میدی و هدف قرار دادن مرکز تجمع نیروهای عربستانی در منطقه جلاح انجامید.

وی در ادامه افزود: این حملات موشکی که با استفاده از موشک‌های کاتیوشا انجام شد مواضع نیروهای عربستانی در السدیس واقع در نجران را هدف قرار داد.

وزارت دفاع یمن نیز از کشته شدن چهار سرباز سعودی در منطقه عسیر خبر داد.

از سوی دیگر سازمان عفو بین الملل نیروهای وابسته به عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور فراری یمن را به سنگ اندازی در مسیر فعالیت‌های نیروهای پزشکی و اذیت و آزار شهروندان در شهر تعز از طریق استقرار نیروهای مسلح در این شهر متهم کرد.

در بیانیه عفو بین الملل آمده است کمیته‌هایی که سوی دولت منصور هادی حمایت می‌شوند نیروهای پزشکی را دستگیر کرده و آنها را به قتل تهدید کرده‌اند. دلایل و شواهد محکمی وجود دارد که نیروهای هادی این اقدامات را در شهر تعز علیه نیروهایی که خدمات پزشکی ارائه می‌دهند انجام داده‌اند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا