گوناگون

اعتراض حدادعادل به افزایش جذب دانشجویان علوم انسانی

غلام‌علی حداد‌عادل، رییس شورای تحول و ارتقای علوم انسانی، بار دیگر از افزایش «بی‌رویه» جذب دانشجویان علوم انسانی و راه‌اندازی مقاطع دکترا انتقاد کرد و از وزارت علوم خواست که «با تمام توان» جلوی «جذب بی‌رویه» دانشجو را بگیرد…

Afbeeldingsresultaat voor ‫علوم‬‎

حداد عادل همچنین خواسته است که جذب دانشجو در رشته‌های علوم انسانی نباید با رشته‌هایی چون پزشکی مقایسه شود. به گفته او این موضوع «به آن معناست که نباید گفته شود کشور به همان تعداد که به پزشک نیاز دارد به فیلسوف و مورخ هم به همان تعداد نیاز دارد، چون نگاه کمیت‌گرا به علوم انسانی مشکل‌آفرین است.»
به گزارش ایسنا حداد عادل از وزارت علوم خواسته است که «با تمام توان» جلوی «جذب بی‌رویه» دانشجو را بگیرد و تأکید کرده جذب بی‌رویه دانشجو و تأسیس و راه‌اندازی مقاطع دکترا در بسیاری از شهرستان‌ها «خدمت به کشور نیست.»
حدادعادل آذرماه ۹۳ نیز به عنوان رییس شورای تحول در علوم انسانی گفته بود «اقداماتی که تا امروز انجام شده به نتیجه مطلوب نرسیده»، اما پس از مطالبه جدی خامنه‌ای درباره تحول علوم انسانی در سال ۸۸، حرکت جدیدی در این زمینه آغاز شده است.
او در آن زمان هم از شمار دانشجویان علوم انسانی ابراز نگرانی کرده و گفته بود که «راه‌اندازی علوم انسانی کم‌هزینه است و آزمایشگاه و وسایل گران‌قیمت نمی‌خواهد و در عین حال عناوین پرطمطراق دارد و با سواد و کم‌سواد آن خیلی دیر تشخیص داده می‌شود. به همین خاطر رشد رشته‌های علوم انسانی بسیار زیاد و بی‌منطق است.»

[چه فرقی است بین نگرانی؟ یک زمان مصباح یزدی و روزنامه کیهان ، حداد عادل و خامنه ای ابراز نگرانی می کنند و یک زمان سرکرده گروه داعش اما نتیجه عمل یکی است. حذف و محدود کردن. افراطی گری در هر اندیشه ای در هر مقامی نتیجه یکسان دارد.

« داعشی ها رشته های حقوق، علوم سیاسی و شاخه های هنر را تعطیل کرده اند زیرا تحصیل در این رشته ها را با اصول اسلامی در تضاد می دانند ضمن اینکه از استادان دانشگاه خواسته اند به طور رسمی اسم «جمهوری عراق» را از کتاب ها و برگه های امتحانی حذف و به جای آن «دولت اسلامی»را جایگزین کنند چنانچه دستور دادند وزارت آموزش عالی باید به دیوان آموزش تغییر نام داده شود و دانشگاه تفکیک جنسیتی شود.»]

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا