گوناگون

«رفیق فیدل کاسترو به تمام جهان تعلق دارد، فیدل به تاریخ متعلق است.» !

مردم بی شماری در میدان انقلاب هاوانا، پایتخت کوبا گرد آمدند تا برای آخرین بار با فیدل کاسترو وداع کنند. رفیق کاسترو از میان ما رفت و تاریخ حقانیت او را به اثبات رساند . او به صراحت اعلام کرد:«من یک مارکسیست لنینیست هستم و تا روزی که بمیرم مارکسیست لنینیست خواهم بود.» …

برای گشایش مراسم  سرود «پیروزی ارتش شورشی» خوانده شد. این سرود یادآورد حرکت جنبش مسلّحانهٔ توده‌یی بود که در سال ۱۹۵۹ به رهبری فیدل کاسترو و یاران فداکارش دیکتاتوری فولخنثیو باتیستا را سرنگون کرد.
بسیاری از شرکت‌کنندگان کوبایی پرچم‌های کشور خود را تکان می‌دادند و فریاد می‌زدند: «زنده‌باد  آرمان های انسانی فیدل».
فیدل کاسترو شامگاه جمعه ۲۵ نوامبر / ۵ آذر در سن ۹۰ سالگی درگذشت. او در سال ۱۹۵۹ انقلاب کوبا را به پیروزی رساند و تغییرهای بنیادی در نظام اقتصادی-اجتماعی کوبا از همان ماه‌های اوّل حکومت انقلابی آغاز گردید.
در میان رهبران کشورهای جهان از جمله نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا، دانیل اورتگا، رئیس جمهوری نیکاراگوئه، اوو مورالس، رئیس جمهوری بولیوی ،آلکسیس سیپراس، نخست‌ وزیر  یونان، جیکوب زوما، رئیس جمهور آفریقای جنوبی،گرهارد شرودر، صدراعظم پیشین آلمان، و رافائل کورئا، رئیس جمهوری اکوادور به کوبا آمده بودند تا در این مراسم شرکت کنند.
آلکسیس سیپراس، نخست‌ وزیر  یونان نیز در مراسم حضور داشت. او در سخنانی گفت: «ما با نمادی از استقلال، آزادی و کرامت وداع می‌کنیم… فیدل به تمام جهان تعلق دارد، فیدل به تاریخ متعلق است.»
جیکوب زوما، رئیس جمهور آفریقای جنوبی درباره کاسترو گفت: «او یک انترناسیونالیست و ضدامپریالیست بود. او همیشه برای کسانی که تحت ستم بودند مبارزه کرد. مرگ او ضایعه دردناکی است.»
آمریکا هیئت رسمی به هاوانا اعزام نکرد. جفری دلورنتیس نامزد سفیری آمریکا در هاوانا و بن رودز دستیار مشاور امنیت ملی این کشور در این مراسم حضور داشتند.
ایران نیز هیئتی را برای شرکت در مراسم بزرگداشت فیدل کاسترو اعزام کرده بود.
به گزارش رادیو زمانه،  پیکر فیدل کاسترو روز چهارشنبه به شهر سانتیاگو منتقل خواهد شد. این انتقال زمینی خواهد بود و در مسیر مراسم وداع در شهرهای مختلف برگزار خواهد شد. خاکستر او روز یکشنبه ۴ دسامبر / ۱۴ آذر در سانتیاگو به خاک سپرده خواهد شد.

دویچه وله در گزارشی از این مراسم نوشت: صدها هزار نفر با فریاد “زنده‌ باد فیدل” در میدان انقلاب شهر هاوانا جمع شدند تا با فیدل کاسترو خداحافظی کنند. سران کشورهای آمریکای جنوبی، روسیه، یونان، چین، ویتنام، الجزایر و قطر در میان مشایعت‌کنندگان رهبر کوبا بودند
سه‌شنبه شب به وقت محلی (۲۹ نوامبر/ ۹ آذر) در میدان انقلاب شهر هاوانا پایتخت کوبا تنها می‌شد سوگواری برای یک رهبر انقلابی که تمام عمرش برای عدالت مبارزه کرده بود دید؛ آنجا نشانی از خداحافظی با یک انسان مبارز  نبود؛ بلکه برای مردم کوبا، رهبران کشورهای اکوادور، الجزایر، یونان، قطر، روسیه، چین، ویتنام  و …….خداحافظی با یک رهبر انقلاب مردمی این میدان   بود. عکس‌هایی از چه گوارا و کامیلو سینفوئکوس، قهرمانان انقلاب کوبا در اطراف محل این گردهمایی نصب شده بود.

نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا در نطقش درباره کاسترو گفت: «او از میان ما رفت اما شکست نخورد و تاریخ او را تبرئه کرد.»
اِوو مورالس، رئیس‌جمهور بولیوی نیز درباره فیدل کاسترو گفت: «فیدل همیشه با ما و در میان ما خواهد بود. اندیشه‌های او همیشگی هستند.» او همچنین خطاب به مردم کوبا گفت: «درد شما درد ماست.»
رائول کاسترو برادر فیدل نیز در سخنانش گفت: «فیدل تمام زندگی‌اش را برای همبستگی و اتحاد صرف کرد. او یک انقلاب سوسیالیستی از سوی مردم عادی برای مردم عادی را رهبری کرد.»
دانیل اورتگا، رئیس‌جمهور نیکاراگوئه و رهبر پیشین گوریلا، در پشت بلندگو با صدای رسا گفت: «فیدل کجاست؟ من فیدل هستم، من فیدل هستم.» و صدها هزار نفر در پاسخ او این جمله را تکرار کردند. بسیاری نام فیدل کاسترو را روی پیشانی‌های خود نوشته بودند.
خاکستر فیدل کاسترو تا روز چهارشنبه ۳۰ نوامبر در محل وزارت دفاع کوبا خواهد ماند. روز چهارشنبه ظرف حامل خاکستر او به مدت چهار روز در سراسر کوبا از هاوانا به سمت سانتیاگو حمل می‌شود.
این مسیر راه برگشت “کاروان آزادی” است که در سال ۱۹۵۹ پس از پیروزی انقلاب کوبا بر دیکتاتور پیشین باتیستا، از سوی انقلابیون به رهبری فیدل کاسترو طی شد. این مسیر در آن زمان از سانتیاگو به سمت هاوانا طی شده بود.
خاکستر کاسترو روز یک‌شنبه ۴ دسامبر (۱۴ آذر) در سانتیاگو محل تولد انقلاب کوبا، دفن خواهد شد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا