جوانان

فاجعه زمستانی در سوریه جان کودکان را تهدید می کند

جان و سلامت صدها هزار کودک در حلب و دیگر نقاط سوریه در آستانه فرارسیدن زمستان در خطر است. با نزدیک شدن فصل زمستان و افزایش برودت هوا، نیازهای مردم و بویژه کودکان سوریه لحظه به لحظه افزایش می‌یابد. نیازهای اولیه کسانی که در مناطق جنگزده همچون حلب زندگی می‌کنند، بیش از دیگران است. از این رو صندوق کودکان سازمان ملل، یونیسف، خواهان برقراری یک آتش بس فوری در سوریه شده است…

کریستیان اشنایدر، رئیس کمیته یونیسف آلمان درخواستی با این مضمون فرستاده است: «ما خواهان یک آتش بس فوری و بدون محدودیت هستیم تا امدادگران بتوانند آب آشامیدنی، دارو و خوراک برای افراد نیازمند فراهم آورند.»
به گفته او، زمستان در راه است و همین موضوع نیازهای مبرم ساکنان حلب و دیگر نقاط جنگ‌زده سوریه را دو چندان می‌سازد. وضعیت مردم رو به وخامت دارد و باید سریعا برای پاسخگویی به نیازهای مردم اقدام شود.
سرنوشت دردناک کودکان

بر اساس گزارش یونیسف، نیم میلیون کودک در سوریه در مناطق جنگی زندگی می‌کنند و وضعیتی بسیار وخیم دارند. خوراک اندکی که هنوز در حلب و نقاط دیگر یافت می‌شود، چنان گران شده که عملا بسیاری از خانواده‌ها توان مالی خرید و تهیه آن را ندارند.

منطقهٔ خاورمیانه به صحنهٔ بازی قدرت دیپلماتیک، همراه با جنگ‌های داخلی نیابتی و حمله‌های هوایی تاکتیکی سامان‌دهی شده توسط قدرت‌های عمدهٔ جهانی تبدیل شده است. سوریه نیز یکی از مراکز اصلی چنین صحنه  است! این روند، نقشهٔ راه کشمکش‌های ویرانگر آینده و دائمی کردن مداخله‌های امپریالیستی در خاورمیانه است. باید با آن مخالفت کرد.

نپذیرفتن تجاوز، مردم‌فریبی، و آشتی‌ناپذیری در روابط ملّی و بین‌المللی اکنون زمینهٔ گسترده‌تری پیدا کرده است. هر روز شمار بیشتری از مردم با اِعمال زور، بی‌ثبات کردن، و تجاوزگری مخالفت می‌کنند و آن را مردود می‌شمارند. آنهایی را که خواهان گسترش هرج‌ومرج و آشوب و تفرقه‌اند می‌توان و باید افشا و منزوی کرد.

همزیستی مسالمت‌آمیز نه‌فقط ممکن، بلکه برای شکست دادن و غلبه بر تسلیحات واقعی و روانی، و برای ادامهٔ پیشرفت بشر لازم است، و باید نخستین و بنیادی‌ترین هدف در سیاست جهان و نظم بین‌المللی در شرایط کنونی  باشد!

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا