چرخانویدئو

بزرگداشت شانزدهم آذر: کابوسی برای دیکتاتورها، و آزمونی در دستیابی به دمکراسی

با فرارسیدن ۱۶ آذرماه ۱۳۹۸، شصت و  شش سال از تولد حماسه رزم مشترک دانشجویان مترقی و آزادی خواه کشور بر ضد استبداد می گذرد. ۱۶ آذر ۱۳۳۲، نماد پر شور همبستگی دانشجویان توده ای، ملی و آزادی خواه کشور و اعتراض مشترک آنان به کودتای ۲۸ مرداد و سفر نماینده سازمان دهنده اصلی این کودتای ننگین، یعنی ریچارد نیکسون، معاون ریاست جمهوری آمریکا، به ایران بود. ..

ما باز میائیم
۱۶ آذر ۱۳۳۲ روزى است که نیروهای مسلح و سرکوبگر نظام استبدادی و جنایتکار پهلوى به «دانشگاه تهران» حمله ور شدند، و علاوه بر ضرب و شتم و بى احترامی ها در حق دانشجویان آنها را به رگبار بستند . ورود نیروهای دولت کـودتاى محمد رضا پهلوى به «دانشگـاه تهران» و جنایت آفرینى در آن

روز ۱۶ آذر ماه سال ۱۳۳۲ دانشگاه تهران

روز ۱۶ آذر ماه سال ۱۳۳۲ دانشگاه تهران به خاک و خون کشیده شد.  شریعت رضوی، احمد قندچی و مصطفی بزرگ نیا ۳ دانشجویی بودند که در این روز خونشان به زمین ریخت و به نمادهای جنبش های دانشجویی و آزادیخواه ایران مبدل شدند. آنان در آن روزگار به ذلت تن ندادند و در برابر استبداد سلطنتی سکوت نکردند و امروز هم فریادهای “دانشجو می میرد، ذلت نمی پذیرد” و “دانشگاه زنده است” ادامۀ همان نبرد است در برابر استبدادی به مراتب سنگین تر و درنده خوتر؛ استبداد مذهبی. یادشان گرامی باد.

فلیمی مستند از کارنامه «جنبش دانشجویی»/صحنه های فراموش نشدنی و دلاورانه از دانشجویان

کارنامه جنبش دانشجویی از سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۸۱ که می بینید با چه دلاوری یک دهه مقاومت بی وقفه دانشجویان در مقابل استبداد چگونه بوده است.و اوج جنبش دانشجویی در سال ۸۸ -۸۹ با ظهور نسل دهه شصتی ها ،پویایی خود را به اثبات می رساند.

صحبتهای شجاعانه دانشجویان در روز دانشجو

جنبش دانشجویی را نمیتوان برای همیشه به زور شکنجه و زندان و کشتار خاموش ساخت. باز روزی خواهد آمد که فریاد و خروش دانشجویان لرزه بر اندام تاریک اندیشان و خود کامه گان و ستمکاران حاکم بر میهن ما بیاندازد!

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا