گوناگون

واقعیت ها و دروغ ها در اعداد بودجه پیشنهادی روحانی

در شرایط رکود کنونی طبق گزارش‌های رسمی درآمدهای مالیاتی با عدم تحقق حدود ۱۰ هزار میلیارد تومانی روبرو بوده و افزایش سهم آن در بودجه قابل تامل است که از چه طریقی تامین خواهد شد!؟..
Afbeeldingsresultaat voor ‫بودجه‬‎

به گزارش خبرگزاری دانشجو، طبق اطلاعات در بودجه ۹۶، سهم درآمدهای مالیاتی برای سال آینده به ۱۱۲ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است در حالی که این رقم برای سال جاری ۱۰۳ هزار میلیارد تومان لحاظ شده است.

درآمد مالیاتی در لایحه بودجه ۹۶ نسبت به قانون بودجه سال جاری از رشدی معادل ۸.۷ درصد برخوردار است!

در شرایط رکود کنونی طبق گزارش‌های رسمی درآمدهای مالیاتی با عدم تحقق حدود ۱۰ هزار میلیارد تومانی روبرو بوده و افزایش سهم آن در بودجه قابل تامل است که از چه طریقی تامین خواهد شد!؟

با تعمق در جدول زیر می‌توان دید که، سهم دولت در تأمین منابع تنها ۸ درصد از محل “صندوق توسعه ملی” است. منابع دیگر شامل واگذاری “تملک‌ دارایی”ها [۱۴٫۵ درصد] یا در واقعیت امر حراجِ دارایی‌های ملی، “بازار سرمایه” یا بورس [۱۳٫۱ درصد]، “تسهیلات بانکی” به بخش خصوصی داخلی و خارجی [۲۴٫۸ درصد]، “آورده‌های بخش خصوصی” [۳٫۳ درصد]، جمعاً به‌میزان ۵۵٫۸ درصد، به‌علاوهٔ “منابع داخلی شرکت‌های دولتی”، “نهادهای عمومی غیردولتی” که ۱۴٫۱ درصد تقویم شده‌اند

در این راستا ضروری است نگاهی اجمالی به واکنش بازار ارز و به نرخ ارز تعین شده در بودجه ۹۶ نیز به عنوانه موثر بودن آن در معاملات داشته باشیم تا شفافیت نسبت به تحولات بازار و نرخ ارز، به‌عنوان یکی از وظایف بانک مرکزی تاکید می شود. بازار پولی و مالی: تعیین قیمت مناسب برای ارز از ارکان مهم تدوین لایحه بودجه سالانه است که نقش مهمی در پیشبرد اهداف توسعه‌ای کشور دارد.

دلار آمریکا با افزایش ۷۰ تومانی قیمت به ۳۹۳۴ تومان رسیده است و سکه تمام طرح جدید نیز یک میلیون و ۱۳۹ هزار تومان۸۰۰۰ تومان گران شد.

در بازار امروز (یکشنبه) دلار آمریکا با افزایش ۷۰ تومانی قیمت به ۳۹۳۴ تومان رسیده است و سکه تمام طرح جدید نیز یک میلیون و ۱۳۹ هزار تومان فروخته می‌شود که ۸۰۰۰ تومان گران شده است.

نرخ دلار در بودجه سال۹۶ کل کشور با۱۰۰تومان افزایش نسبت به بودجه۹۵، ۳۳۰۰تومان در نظر گرفته شد؛همین موجب شد قیمت دلار در بازار آزاد امروز با ۷۰ تومانی افزایش نسبت به روز گذشته به ۳۹۳۴ تومان برسد.

هر گرم طلای ۱۸ عیار بیش از ۱۱۳ هزار تومان قیمت دارد. همچنین نیم سکه و ربع سکه با حرکت صعودی نسبت به دیروز ۵۹۹ و ۳۱۴ هزار تومان فروخته می‌شود.

همچنین اونس جهانی طلا برای معاملات در بازارهای جهانی بیش از ۱۱۷۸ تومان داد و ستد می‌شود.

از سوی دیگر در میان ارزها یورو ۴۲۴۵ تومان، پوند انگلستان ۴۹۶۵ تومان و لیر ترکیه ۱۱۷۱ تومان در بازار آزاد عرضه می‌شود که نرخ همگی با روند افزایشی در مقایسه با روز گذشته روبرو شده‌اند.

نوع طلا قیمت تفاوت قیمت نسبت به روز گذشته
هر گرم طلای ۱۸ عیار ۱۱۳ هزار و ۱۲۶ تومان ۲۰۰۰ تومان افزایش
مثقال طلا ۴۹۰ هزار تومان ۲۴۰۰ تومان افزایش
اونس جهانی ۱۱۷۸ دلار و ۱۰ سنت ۹ سنت افزایش
نوع سکه
سکه تمام طرح جدید یک میلیون و ۱۳۹ هزار تومان ۸۰۰۰ تومان افزایش
سکه تمام طرح قدیم یک میلیون و ۱۲۰ هزار تومان ۵۰۰۰ تومان افزایش
نیم سکه ۵۹۹ هزار تومان ۹۰۰۰ تومان افزایش
ربع سکه ۳۱۴ هزار تومان ۴۰۰۰ تومان افزایش
سکه گرمی ۱۹۲ هزار تومان بدون تغییر
نوع ارز
دلار آمریکا ۳۹۳۴ تومان ۷۰ تومان افزایش
یورو ۴۲۴۵ تومان ۱۲۷ تومان افزایش
پوند انگلستان ۴۹۶۵ تومان ۱۰۲ تومان افزایش
لیر ترکیه ۱۱۷۱ تومان ۲۰ تومان افزایش
یوان چین ۵۸۸ تومان ۱۲ تومان افزایش
درهم امارات ۱۱۰۹ تومان ۴۱ تومان افزایش

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا