حقوق بشر

رنج‌ها، مشقت‌ها و دردها در گذرگاه توفان

افسانه بایزیدی فعال دانشجویی کُرد که اکنون در زندان کرمان محبوس است به علت دفاع از حقوق دیگر همبندیانش مورد ضرب و شتم ماموران زندان کرمان قرار گرفت…

به گزارش کانون مدافعان حقوق بشر کردستان، افسانه بایزیدی، زندانی سیاسی و فعال دانشجوی کُرد که مدتی پیش جهت گذراندن ۴سال حکم و تبعید، به زندان مرکزی کرمان منتقل شده بود، به علت دفاع از حقوق دیگر همبندیانش مورد ضرب و شتم ماموران زندان کرمان قرار گرفت.

یک از زندانیان این زندان در تماسی تلفنی با “کانون مدافعان حقوق بشر کردستان” گفت؛ حدود دو هفته است گرمایش بند ما را قطع کردند و از داشتن آب گرم در حمام محروم هستیم و کاملا در شرایط بسیار سخت و ایزوله شده محکومیت خود را سپری می کنیم که مامورین با اعتراض زندانیان سیاسی مواجه شدند که خانم بایزیدی شعار مرگ بر دیکتاتور و مرگ بر جمهوری اسلامی سر داد که مامورین به وی حمله ور شدند و به شدت مورد ضرب و شتم واقع شد.

همچنین این زندانی گفت که خانم بایزیدی به خاطر نداشتن حقوق اولیه دیگر همبندیان خود دچار آسیب دیدگی شده است.

‎این فعال دانشجوی کُرد اهل بوکان روز یکشنبه، ۳۱ مرداد ماه امسال ، به اتهام تبلیغ علیه نظام، توهین به رهبری و همکاری با یکی از احزاب کرد در شعبه یک دادگاه انقلاب مهاباد به چهار سال حبس و تبعید به زندان کرمان محکوم شد.

افسانه بایزیدی، قبلا در رنج‌نامه‌ای که از زندان نوشته بود، از رنج‌ها، مشقت‌ها و دردهایش گفته بود.

وی در بخشی از نامه خود نوشته بود که : «من همان افسانەای هستم، برای ۹۰ روز شکنجه و عذاب، در تمام مدتی که در بازداشت بودم به هر شیوه و با هر وسیلەای شکنجه ام دادند. نخستین روزهای بازداشتم میزان شکنجه ها به حدی بود که توان راه رفتن نداشتم. پاهایم و پشتم سیاه و کبود شده بود.»

نامبرده در روز ۱۸شهریورماه برای گذراندن حکم چهار سال حبس خود، به زندان کرمان منتقل شد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا