گوناگون

نشست کمیته نظارت بر اجرای برجام درباره تحریم‌ها

جلسه هیئت نظارت بر اجرای توافق اتمی کشور با قدرت‌های جهانی امروز، چهارشنبه ۱۷ آذر (۷ دسامبر) در محل شورای‌عالی امنیت ملی در تهران به ریاست حسن روحانی تشکیل شده و در حال برگزاری است…
download

قرار است این هیئت در جلسه امروز درباره واکنش ایران به تمدید ده ساله قانون تحریم‌ ایران توسط کنگره آمریکا تصمیم‌گیری کند. حسن  روحانی دیروز در جریان سخنرانی در روز دانشجو در دانشگاه تهران از برگزاری این جلسه خبر داد.
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه دولت حسن روحانی و عضو این هیئت در سفر رسمی به ژاپن به سر می‌برد و رسانه‌های ایران می‌گویند معاون او، عباس عراقچی، به جای او در این جلسه حاضر شده است.
هفته گذشته، مجلس سنای آمریکا با اکثریت ٩٩ رای موافق و بدون رای مخالف، قانون تحریم ایران مصوب سال ١٩٩۶ کنگره آن کشور را به مدت ۱۰ سال دیگر تمدید کرد. پیشتر این طرح با اکثریت ۴١٩ رای موافق در برابر ١ رای مخالف در مجلس نمایندگان تصویب شده بود.
مقام‌های رژیم گفته‌اند تمدید قانون تحریم‌های ایران «ناقض» توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ است و هشدار داده‌اند که در صورت اجرایی شدن این قانون به آن واکنش «متناسب» نشان خواهند داد.

به گزارش ایسنا،روز سه‌شنبه  نماینده دائم جمهوری اسلامی  در سازمان ملل با ارسال نامه‌ای به بان کی‌مون دبیر کل این سازمان اعلام کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران مصوبه اخیر کنگره آمریکا و تمدید قانون تحریم ایران (ایسا) تا پایان سال ۲۰۲۶ میلادی را مغایر تعهدات آمریکا بر اساس برجام می‌داند.

اعضای هیات نظارت بر اجرای برجام ؛ حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی، علی‌ لاریجانی، محمدجواد ظریف، حسین دهقان، علی شمخانی، علی‌اکبر صالحی، سعید جلیلی و علی‌اکبر ولایتی هستند. هم‌چنین قرار است علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، هم‌زمان دبیر این هیأت باشد و  وظیفه اطلاع‌رسانی و ارائه گزارش‌های به او واگذار شده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا